Jesenje lukovice – lale

Jesen volim iz mnogo razloga i na dosta načina.

Sadnja lukovica mi je omiljena zanimacija vikendom. Danima se spremam, planiram i biram šta ću da posadim, gde i u kojoj kombinaciji.
Lukovice najviše volim da sadim u saksije jer mi je mnogo komotnije da presađujem na terasi, na stolu i da kasnije nemam problema sa pretragom zemljišta kad ih vadim. Sećam se da je moja baka za presađivanje biljaka koristila sve što joj se nađe pod ruku. U bašti su mogle da se nađu konzerve, staro posuđe, tegle, čaše, flaše i razna druga plastična ambalaža. Priznajem da i sama dođem u iskušenje da nekada čuvam kutije od sladoleda i da ih iskoristim za sadnju cveća, ali sreća u nesreći je što u stanu nemam dovoljno prostora za odlaganje takvih stvari. 🙂

Lale spadaju u lukovice koje se sade u jesen, a cvetaju na proleće.

Najbolje je saditi lukovičaste biljke od kraja septembra do sredine novembra. Što je klima hladnijam to ih treba saditi pre jer im je potreban period relativno konstantne niske temperature kako bi razvile koren. Ukoliko ne stignete da ih posadite do kraja novembra, učinite to pre teškog zimskog mraza. Uspevaju gotovo sve na svakom terenu sa dobrom drenažom, a trunu ako stoje u stajaćoj vodi pa treba izbegavati područja pogodna poplavama ili preterano zalivanje saksija. Sadite ih kako poželite, ali imajte na umu da su niskog rasta i mnogo lepše deluju ako se sade u grupama.

Lale su zapravo baštensko cveće, ali se mogu saditi i u saksijama.

Na prozoru će vam cvetati dok je u bašti svo cveće još pokriveno snegom. U Evropu su stigle iz Male Azije i kao zaštitni znak su Holandije.  Sade se po tri komada u saksiju (čiji je gornji otvor u prečniku 12cm), a u dekorativne činijice po 5 do 6 komada, što zavisi od veličine činijice napunjenom plodnom saksijskom zemljom.

Neophodno je da lukovice budu zdrave, neoštećene i ukoliko je moguće što krupnije i prilično tvrde. Potrudite se da ih nabavite što ranije, da ih već krajem septembra ili u oktobru možete pripremiti za sadnju.

 U zavisnosti od cvetanja, sorte lala dele se u četiri grupe:

Rano cvetajuće lale mogu biti sa jednostavnim i dluplim cvetom. Niskog su rasta pa je njihova visina od 25 do 35cm. Ova grupa lala pušta pupoljke već u martu, dok se kod drugih to dešava kasnije, nekada i krajem juna.

Zbog toga se na osnovu period cvetanja lale dele još u sledeće grupe:

  • srednje rano cvetajuće,
  • kasno cvetajuće i
  • botaničke.

Svaka od ovih grupa ima i po nekoliko podgrupa koje se u najvećoj meri razlikuju po obliku cveta, kao i po vremenu cvetanja.
Recimo, april je mesec za rano svetajuće lale među kojima se ubraja i jedna od najpoznatijih sorta ,,Peach Blossom’’ koja je tamnoroze boje. Među rano cvetajućom sortom lala postoje još dve značajne podgrupe:

Prilikom sadnje, izdnaci na lukovicama treba da dođu do visine ivice saksije ili činijice.

Ovako zasađene lukovice treba držati na tamnom, umereno hladnom i dovoljno vlažnom mestu, najbolje u podrumu, i pokriti ih 10 cm visokim peskom. Treba voditi računa da je ovaj pesak sve vreme malo vlažan. Do januara će se na lukovicama razviti toliko žila da će one prodreti i kroz rupicu na dnu saksije, a i gornji deo biljke klica dostići će visinu od oko 10 cm. Ako se pipanjem u njoj oseti cvetni pupoljak, saksije ili činijice treba izvaditi iz peska i staviti u nezagrejanu sobu među zatvorene prozore.

Zemlju u saksiji ili činijici treba dobro zaliti, a gornji deo biljke pokriti praznom saksijom ili tuljkom od hartije. Kad se pod saksijom ili tuljkom klica sa cvetom dobro razvije, lale treba izložiti potpunom svetlu i premestiti u toplu sobu, gde će se uskoro razviti cvetovi.

Kako da lale u vazi opstanu što duže?

Moguće je da lale u vazi ostanu sveže i do 10 dana.

Birajte lale čiji cvet nije u potpunosti obojen, već je blago zelen.
Prilikom kupovine, obratite pažnju da cvetovi nisu u potpunosti otvoreni.
Ukoliko su lale već rascvetane, u vazi će opstati samo dan ili dva.
Pre nego što stavite lale u vazu, isecite pola centimetra svake stabljike. Ovaj postupak pomaže lalama da brže upijaju vodu.
Ukoliko lišće padne u vodu, ubrzo će početi da trune.
Vaza u kojoj su lale treba da bude visoka otprilike kao polovina stabljike.
Cveće treba da stoji uspravno u vazi. Ako je premala, lale će visiti preko ivice i brže će uvenuti.
Dodajte malo soli u vazu sa vodom ili malo soka od limuna. Neki kažu i da ubacite novčić. Međutim, najbolje je da kupite tečnu hranu za rezano cveće.
Lalama je potrebno dosta vode. Ne zaboravite da menjate vodu svakog dana!
Cvetovi lala ne trpe previše toplote i direktnu sunčevu svetlost, jer mogu dobiti fleke.

Da li vi imate neke trikove u gajenju lala ili tek želite da se oprobate u ovom dovnom hobiju?