KADA ULAZIMO U STAN MORAMO SE IZUTI: Ipak, stručnjaci tvrde da ima i mnogo većih opasnosti

Autor: Zlatko Govedić

Izuvanje cipela u kući uobičajena je praksa u azijskim i afričkim kućanstvima. Ako se redovno izuvate, kako štetne bakterije izvana ne bi ušle unutra i tako vas zarazile, možete se opustiti.

Naime, ako obuću koju obično nosite vani, nosite i u kući, po svom domu raznosite brojne napasnike koji mogu biti opasni po vaše zdravlje.

Ovo su glavni razlozi zbog kojih bi uvijek trebalo da se izuvate kada ulazite u stan ili kuću:

Esherichia coli

Dok koračate ulicom, gazite po raznim otpacima, ptičjem i psećem izmetu, prljavštini s poda javnih toaleta i mnogim drugim površinama koje su pravi rasadnici bakterije ešerihije (E. coli). Ona izaziva proljev, infekcije crijeva, urinarnog trakta, a može čak dovesti i do meningitisa.

Ostale bakterije

Ešerihija je samo jedna od više tisuća vrsta bakterija koje nosite na svojim potplatima. Štoviše, istraživanja su utvrdila da se na prosječnom komadu obuće nalazi oko 421.000 različitih bakterija. Koliformne bakterije koje obično zagađuju vodu čine oko 96% tih napasnika na potplatima. Ako po kući hodate u obući u kojoj ste inače napolju, čak 99% tih bakterija završava na vašim podovima.

Otrovi

Kemikalije koje se koriste u poljoprivredi, herbicidi i insekticidi s travnjaka, mogu naći put do vaše kuće. Ljudi koji žive blizu asfaltnih puteva u naročitom su riziku jer donose kancerogene tvari s puta u dom.

Prljavština

Ako obuću nosite i napolju i u kući, veća je vjerojatnost da ćete češće i napornije morati ribati podove. Ako vam se ta ideja ne dopada, onda si nabavite kućne papuče.

Što je najvažnija zdravstvena praksa?

Moguće je prenijeti klice iz obuće ako dodirnete cipele, a zatim lice ili usta, ili ako jedete hranu koja vam je ispala na pod.

Ipak, u hijerarhiji potencijalnih zdravstvenih opasnosti kod kuće, cipele nakupljene bakterijama zauzimaju relativno nisko mjesto, kaže prehrambeni mikrobiolog Donald W. Schaffner sa Sveučilišta Rutgers (New Jersey, SAD) i dodaje da postoje i veći problemi.

Je li netko u kući bolestan? Ima li u blizini žaba, kornjača ili zmija koje mogu nositi salmonelu? Je li hrana pravilno pohranjena i pripremljena?

Spužve, koje zadržavaju vodu i čestice hrane, “septička su jama” bakterija, kaže pedijatar Aaron E. Carroll sa Sveučilišta Indiana (Indianapolis, SAD).

Izvan doma postoje predmeti i površine koje se često dodiruju, ali rijetko, ako se uopće peru, poput novca, bankomata i ručki na benzinskim crpkama.

“Fokusiranje na cipele čini se kao fokusiranje na krivi vektor”, zaključuje Carroll.

Najzad, stručnjaci su naglasili da je pranje ruku sapunom i vodom i dalje najvažnija zdravstvena praksa.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More