Kada vrućina postaje opasna za zdravlje? Stručnjaci došli do šokantnog podatka: ‘Na manje od 40 celzija’

Autor: Zlatko Govedić

Nakon globalno najtoplijeg lipnja otkada postoje mjerenja i prvog ovogodišnjeg toplinskog vala u Hrvatskoj od 22. do 23. lipnja, drugi je započeo 10. srpnja, s manjim prekidima u pojedinim dijelovima zemlje te još traje.

Iako u Hrvatskoj zasad nisu oboreni temperaturni rekordi, diljem Europe, Azije i Sjeverne Amerike zabilježene su dosad nezamislive temperature.

U pustinjskoj Dolini smrti (Death Valley) u istočnoj Kaliforniji (SAD) u nedjelju, 16. srpnja, izmjereno je 53,3 °C. Doduše, ni to nije bio najtopliji dosad zabilježen dan na svijetu, ali bilo je veoma blizu toga.

Istoga dana u pokrajini Xinjiang na istoku Kine izmjerena su 52,2 °C.

Grad Phoenix (Arizona, SAD) oborio je rekord s 19 uzastopnih dana s temperaturama iznad 43 °C, a prognoza je ukazivala na još takvih dana, uz nekoliko noći s temperaturama koje nisu pale ispod 32 °C.

Prema tome, Zemlja je vjerojatno imala najtopliji tjedan zabilježen u modernoj povijesti.

Nemate klima uređaj? Ovaj trik s ventilatorom mogao bi vam spasiti život

Kombinacija temperature i vlažnosti zraka

Kako se klima mijenja, tako toplinski valovi postaju sve snažniji. Traju dulje, učestaliji su te imaju sve više temperature.

Stoga se postavlja pitanje: “Kada postaje prevruće za normalne svakodnevne aktivnosti, čak i za mlade, zdrave odrasle osobe?“.

Stručnjaci tvrde da odgovor ne leži samo u temperaturi, već i u vlažnosti zraka.

Vrućina i vlaga zajedno povećavaju rizik za ljude, a ta kombinacija postaje opasna na nižim razinama nego što su znanstvenici prije mislili.

Kada se tijelo pregrije, srce mora jače pumpati krv prema koži kako bi se rashladilo, a znojenjem gubi tjelesne tekućine. U najgorim slučajevima, produljeno izlaganje može rezultirati toplinskim udarom, stanjem koje može ugroziti život i zahtijeva trenutno i brzo hlađenje te medicinsku pomoć.

Prema studiji iz 2010., gornja granica sigurnosti (nakon koje se ljudsko tijelo više ne može ohladiti isparavanjem znoja s površine tijela kako bi održalo stabilnost) iznosi 35 °C pri 100% vlažnosti zraka, ili 46 °C pri 50% vlažnosti zraka.

Ta je granica tek nedavno testirana na ljudima u laboratorijskim uvjetima. Rezultati pokazuju još veći razlog za zabrinutost!

Nešto se opasno događa s temperaturama u Europi: Stigao je Lucifer, ali u pozadini se odvija puno gora stvar

Nova studija

Stručnjaci sa Sveučilišta Penn State (SAD) testirali su mlade i zdrave muškarce i žene u Noll laboratorij kako bi doživjeli stres od visoke temperature u kontroliranim uvjetima.

Svaki je sudionik progutao malu pilulu koja je kontinuirano pratila njegovu unutarnju temperaturu tijela. Zatim su sjedili u komori, lagano se krećući kako bi simulirali minimalne svakodnevne aktivnosti poput tuširanja, kuhanja i jedenja.

Znanstvenici su postupno povećavali ili temperaturu u komori ili vlažnost u stotinama odvojenih eksperimenata i pratili kako se tjelesna temperatura ispitanika počela povećavati.

Ta kombinacija temperature i vlage kod koje tijelo počinje kontinuirano povećavati temperaturu naziva se “kritično okolišno ograničenje”.

Stiže toplinski val i stalno ste u zatvorenom: Poboljšajte kvalitetu zraka i stvorite ugodnije okruženje za sebe i svoju obitelj

Ispod tih granica, tijelo može održavati relativno stabilnu temperaturu tijekom dugog razdoblja. Iznad tih granica, temperature neprekidno raste pa se povećava i rizik od bolesti povezanih s toplinom kod dugotrajnih izloženosti.

Stručnjaci su zaključili da je gornja granica za zdravo funkcioniranje tijela: 31 °C pri 100% vlažnosti zraka ili 38 °C pri 60% vlažnosti zraka.

“Imajte na umu da se ovi pragovi odnose samo na održavanje normalne tjelesne temperature. Čak i niže temperature i vlažnosti zraka mogu stvarati stres za srce i druge tjelesne sustave”, zaključuju znanstvenici.

 

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More