Kako opremiti sobu za dete?

Kako opremiti sobu za dete? 1Foto: Pixabay / esudroff

Prva je da bebe provode polovinu svog života u spavanju, a druga da tokom spavanja deca najviše rastu, jer se tada najviše lui hromon rasta. Zbog toga je važno da sva oprema koja je namenjena za odmor i spavanje dece mora da bude nanatomska i kvalitetna. To znači da pored izdataka koji roditelji moraju da daju za krevetac, kolica i hranilicu, nikako ne sme da se izostavi ni opremanje dečije sobe, a posebna pažnja treba da se posveti kupovini posteljine za bebe i ostale bebi opreme za krevetac.

Nije nimalo lak posao izabrati posteljine za bebe. Mnogo je uzoraka, stilova i modela, ali najvažnije je da se izabere funkcionalna bebi oprema.

Dečija koža je nežna, a pošto bebe najviše vremena provode spavajući onda se za posteljine za bebe obavezno preporučuju prirodni materijali. Isključivo treba birati posteljine koje sadrže 100% pamuk, a one sa poliesterom treba izbegavati.

Pamučna tkanina je prirodna sirovina, koži je najugodnija, a pošto je prozračna kođi omogućava da diše.

Ako su posteljine za bebe proizvedene od organskog pamuka, one će štititi osetljivu kožu dece ne samo od kožnih alergija, već i od drugih oboljenja. Zato se poseban oprez savetuje prilikom kupovine, jer je mnogo privlačnih uzoraka, a jedino treba birati kvalitetne i prirodne materijale. Takođe, treba napomenuti da veštački materijali mogu da izzaovu brojne alergije i zbog toga treba stalno jačati imunitet kod dece.

Zašto je važno jačanje imuniteta kod dece?

Kod dece nisu neobične česte infekcije i prehlade. Pošto deca krenu u vrtić ili školu onda dolazi do učestalijih prehlada, a na zdravlje dece utiču i nagle promene vremena. Razlog tome jeste neodgovarajući odgovor dečjijeg imuniteta na pretnje koje dolaze iz spoljašnje sredine. Kada oslabi odbrambeni mehanizam dečijeg organizma, onda se često javljaju kašalj, bol u grlu i sekret u nosu. Zato je važno jačanje imuniteta kod dece prirodnim putem.

Kada je jačanje imuniteta kod dece u pitanju, prirodna sredstva pomažu da organizam postane otporniji na različite infekcije i bolesti, ali i ako se neko oboljenje razvije, onda će biti brži oporavak, a simptomi blaži.

U ranom detinjstvu počinje najintenzivniji razvoj imuniteta, a upravo u tom periodu dolazi i do češćih pojava bolesti. Zato na vreme treba započeti sa zdravom i pravilnom ishranom mališana kako bi njihov imunitet što pre ojačao. Takođe, ako deca na vreme usvoje određene navike, kasnije će roditeljima biti lakše. To nije samo slučaj sa pravilnom ishranom, već i sa redovnim pranjem ruku, zuba, ličnoj higijeni ili recimo sedenjem u auto sedištu. Mnoga deca nemaju naviku da sede u sedištima predviđenim za njih, pa se auto sedišta 9-36 kg lako prodaju, ali slabo koriste. Procene stručnjaka su da auto sedišta 9-36 kg deca najmanje koriste, jer su ona predviđena za starije mališane koji nemaju mnogo mira, a nisu ni strpljivi da sede vezani tokom vožnje.

Bezbednost, pre svega!

Prilikom vožnje dece u automobilu neophodno je staviti akcenat na njihovu sigurnost i bezbednost. U tome roditeljima najpre pomaže auto sedište. Auto sedišta 9-36 kg predviđena su za mališane koji imaju do 36kg i pomoću njih se dete uzdiže kako bi imalo dobar pregled tokom vožnje. Takođe, zahvaljujući ovim sedištima deca se bezbedno vezuju pojasevima koji su u automobilima. Auto sedišta 9-36 kg uvek se postavljaju na zadnje sedište auta i omogućavaju udobnost dece u vožnji.

PROMO TEKST

Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa

U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.

Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.

Učlani seOriginal Article