Kleka biljka lekovita svojstva i recepti

    klekove bobice lekovitost

    Zbog obilja dragocenih sastojaka, kleka biljka sanira gotovo svaku boljku. U narodu je poznata i kao obična borovica, klekinja, borovac. Njen latinski naziv se takođe često upotrebljava u farmakologiji  – Juniperus Communis.

    Grančice i iglice poseduju brojna blagotvorna svojstva, ali ipak lekovite klekove bobice nemaju premca u narodnoj medicini. Naime, one se koriste u prevenciji i lečenju najrazličitijih organskih tegoba. Ova izuzetna biljka je prava riznica flavonoida, tanina, vitamina C, terpentina, važnih esencijalnih ulja. Najpoznatiji prirodni lek je svakako čaj od kleke, koji se koristi i za čitav niz drugih bolesti.

    Bobice kleke se mogu žvakati ili koristiti za spravljanje tinktura, masti, uljanih preparata.  Osim lekovitih svojstava, borovica se može primenjivati i kao začin u kuhinji. Ona je dobar komplement marinada i jela na bazi divljači i ribe. Takođe, koristi se i kao pojačivač ukusa.

    Laponci ukus jedne vrste svog poznatog piva obogaćuju upravo uz klekove bobice.  Kozmetička industrija prepoznala je takođe svojstva ove biljke, te je ona sastojak raznih proizvoda za ulepšavanje. Pročitajte odlične recepte u nastavku…

    Kako izgleda kleka drvo?

    Kleka je zimzelen i potpuno nepravilno razgranat žbun visine 1 do 2 metra. Nešto ređe može dostići visinu i do čitavih sedam metara. Bela traka krasi prednju stranu igličastih listova, dok je poleđina žuto-zelene boje. Omanji plod oporog ukusa je bobičast, mesnat, prve godine zrenja zelen, a naredne plavičasto-crn ili tamno-ljubičast.

    Koji su još delovi biljke lekoviti?

    Osim plodova – bobica, najlekovitije supstance nalaze se i u iglicama kleke. U mladim izdancima biljke sadržaj Vitamina C je veoma visok. U 100 grama izbojaka ima ga čak u količini od 100mg. Ima visoke koncentracije minerala, vitaminina, taninina i organskih kiselina. Njena smola je jako zdrava, kao i vosak

    Gde sve raste obična borovica?

    Ovaj žbun raste u gotovo svim klimatskim zonama i na različitim tipovima zemljišta. Naročito je zastupljen u oblastima severne hemisfere. U našoj zemlji kleka biljka nastanjuje brdske i planinske predele, šume i pašnjake, a uzgaja se i kao baštenska kultura.

    Borovici pogoduju mesta koja su veći deo dana osunčana, vrlo je važno i samo zemljište. Odgovaraju joj tla koja nisu gusto nastanjena drugim vrstama bilja, jer razgranat koren voli više prostora.

    Sakupljaju se cvetovi, klekove bobice, iglice i kora

    Prvi cvetovi pojavljuju se tek u proleće druge godine, dok bobice kleke ne sazrevaju sve do jeseni treće godine. Ovo umnogome zavisi od lokaliteta i spoljašnjih uslova sa kojima je izložena biljka.

    Pošto su njene iglice veoma oštre i ometaju branje, preporučuje se da se na tlo stavi platno, a drvo kleke zatin dobro protrese. Opale bobice i suve grančice suše se na senovitom i dobro provetrenom mestu. Najbolje je ih je čuvati hermetički zatvorenim kutijama.

    biljka kleka kao lek

    Biljka kleka kao lek u narodnoj medicini

    Spas za stomak i želučane smetnje

    Kleka podstiče lučenje želudačnih sokova, stimuliše apetit i poboljšava varenje, a konsnajc i u slučaju gastrointestinalnih infekcija i čireva. Takođe. uspešno ublažava i stomačne grčeve i gasove koji izazivaju neprijatan osećaj nadutosti.

    Primenjuje se i u tretiranju infekcija ili tegoba u vezi s bubrezima, urinarnim traktom, bešikom i prostatom.

    Esencijalno ulje kleke obiluje sastojkom terpinenom koji stimuliše filtraciju bubrega, rad bešike i znojnih žlezda. Usled toga se efikasnije eliminišu škodljive bakterije, toksini, višak soli i vode.

    Bolovi u mišićima nestaju u kratkom roku

    U staklenu bočicu iscedite četiri kapi eteričnog ulja geranijuma, po dve kapi ulja kleke, lavande i čuvarkuće i kap ulja od đumbira. Dolijte još 30 ml maslinovog ili ulja badema i dobro promućkahtei. Koristiteza blagu masažu bolnih mesta, nekoliko puta dnevno.

    Još zdravstvenih prednosti obične borovice

    • Bobice imaju i antiupalna svojstva te ublažavaju tegobe u vezi sa reumatizmom i artritisom.  Kleka biljka sanira i respiratorne tegobe, ublažava prehlade, astmu, sinusitis i bronhitis.
    • Ulje kleke podstiče cirkulaciju, ipak, ne bi ga trebalo nanositi direktno na kožu, zbog rizika od iritacija i crvenila.
    • Zbog visokog sadržaja nezasićenih masti i antioksidansa, ova biljka čuva i zdravlje nervnog sistema i poboljšava moždane funkcije.
    • Deluje i astringentno, zateže i tonira mišiće i kožu. Sve to doprinosi očuvanju čvrstine tela i mladalačkog izgleda.

    Znate li kako su kleku koristili drevni lekari?

    Za lekovita svojstva biljke znalo se još u davnoj prošlosti. U antičkoj Grčkoj klekove bobice su se konzumirale tokom Olimpijskih igara, jer se verovalo  kako jačaju fizičku snagu takmičara.

    U srednjem veku ulje klekinja bilo je nezamenljivo u borbi protiv kolere, dizenterije i drugih bolesti siromašnih. Malo je poznato i da je prvobitna formula iz 1500. godine za alkoholno piće džin bila na bazi bobica kleke. Kasnije se ova receptura upotrebljavala i kao diuretik.

    Osim toga borovicu su konzumirali i upotrebljavali i na drugim kontinentima. Starosedelačko stanovništvo Severne Amerike koristilo je klekinje kao začin za jela od divljači, ali i kao ukrasni detalj na namirnicama.

    Indijanci su sa bobicama najpre pravili ogrlice, morali su ih probušiti, a taj posao prepuštali su vrednim mravima. Sakupljene bobice poredali bi oko mravinjaka, a ove vredne životinje na njima bi napravile maleni otvor kroz koji bi ulazile da izvuku slast. Nakon toga, kleka bobice je samo trebalo nanizati na nit.

    Čaj od kleke kao lek za bubrege recept

    Kod problema sa bubrezima, pre bilo kakve upotrebe svežih bobica, trebate se posavetovati sa lekarom. Ukoliko vam bude dozvoljeno, primenite sledeći recept.

    1. Prvog dana tretmana pojedite četiri bobice odjednom ili po jednu ujutru, u podne, posle podne i uveče.
    2. Narednih jedanaest dana povećavajte dozu za po jednu bobicu. Unos ravnomerno rasporedite na tri ili četiri doze dnevno. Nakon svake konzumacije popijte šolju mlake vode – nikako hladne.
    3. Kada se dostigne dnevni maksimum – 15 komada, količinu postepeno smanjujujte za jednu bobicu dnevno. Nastavite sve dok ne dosegnete početnu dozu (4 bobice).

    Tretman praktikujte dva puta godišnje u trajanju od 24 dana.

    Kako se pravi klekov čaj 

    Recept je lagan, punu kašičicu klekinja (sitno izdrobljenih) prelijte sa 2dl provrele vode. Poklopite sa vrha i pričekajte deset minuta. Nakon što odstoji, dobro procedite tečnost.

    Dozirajte napitak dvaput na dan, po punu šolju. Kod obolelih bubrega zahteva se oprez, stoga se posavetujte sa urologom pre konzumacije. Možete uzimati čaj u maloj rakijskoj čašici, na svakih dva sata. Jako je važno prekinuti sa terapijom na vreme, zbog sastojka trepetina, koji može izazvati upalu i nadražaj u bubrezima.

    Kako to kleka pomaže bubrezima? 

    Blagotvorni napitak pospešiće bolji rad bubrega, ubrzaće pražnjenje i sprečiti taloženje kiseline. Uz to kleka biljka pomaže kod uvećane prostate, infekcija bešike i zapaljenja mokraćnih puteva.

    Za izbacivanje bubrežnih kamenaca i peska iz mokraćnih kanala uzima se sledeći recept.

    Dve pune kašike zdrobljenih bobica izručite u pola litre proključale vode. Sklonite sa šporeta i pustite nek napitak miruje 30 min. Procedite i pijte.

    Čaj od kleke za bubrege pripremljen na ovaj način, može se piti najduže 7 dana. Dozira se na svaka 3h i to po jedna mala rakijska čašica.

    Klekov čaj je dobar za želudac

    Kod učestalnih crevnih i želučanih smetnji, biljka kleka vam i te kako može poboljšati stanje. Napravite lekoviti čaj na isti način kao u prethodnom receptu. Najvažnije je da ga ne zaslađujete, jer samo takav će vam ukloniti tegobe. Naime, poboljšaće metabolizam i ubrzati procese razmene materija.

    Ako ga pripremate čaj zbog tegoba sa disajnim putevima, onda ga možete zasladiti, ali isključivo domaćim medom.

    Mogu ga piti i dijabetičari

    Osim navedenih oboljenja kleka kao lek koristi se i za mnoge druge tegobe. Ono što mnogi ne znaju jeste njeno blagotvorno dejstvo kod dijabetesa.

    Kako se priprema čajni napitak:

    U 4 decilitra tek ključale vode izručire 2 pune kašike zrelih bobica koje ste predhodno izdrobili. Pričekajte deset minuta, procedite i pijte.

    Ne trebamo vam ni napomenuti pije se skroz nezaslađeno, nemojte koristiti ni zamenske prirodne zaslađivače.

    Moćan prirodni diuretik

    Pripremite po:

    25 g klekinja, korena zečjeg trna, šipurka i sitnice. Kašiku smese poparite sa provrelom šoljom vode, pa ostaviti na stranu dva sata. Procedite i kozumirajte na svakih osam sati po jednu šolju. Tempirajte tako da pijete pre svakog glavnog obroka.

    Fenomenalna mast za zglobove sa klekinjama

    Pripremite:

    jednu šolju zrelih bobica kleke,

    destilovanu vodu,

    dve šolje ulja (maslinovog, bademovog, avokadovog ili jojobinog)

    dve-tri kašike pčelinjeg voska.

    Postupak pripreme:

    Klekinje potopite u vodu i ostaviti ih neka odstoje preko noći. Ujutru procedite, bobice kleke malo izgnječite, staviti u manju šerpu i prelijte uljem.  Sud zatim stavite u veću šerpu s vodom, te kuvajte na tihoj vatri nekoliko minuta. Zatim sklonite s vatre i procedite. Manji sud ponovo stavite u veći s vodom, dolijte proceđeno ulje i pripremljeni vosak. Kuvajte na tihoj vatri dok se skroz ne otopi. Sačekajte nek se malo prohladi, pa smesu ulijte u sterilizovane staklene teglice.

    Dobijena mast od klekinja biće vam velika pomoć kod bolnih zglobova.

    Tinktura klekovih bobica protiv kašlja

    • Sipajte u staklenu teglu 50 g suvih klekinja, prelijte ih sa malo vode, dodajte 30 g meda i pola litra šljivovice. Dobro zatvorite i ostavite neka stoji na mračnom i hladnom mestu 10 dana (ne zaboravite mućkati povremeno). Nakon toga procedite i uzimajte tri puta dnevno po kašičicu tinkture rastvorene u čaši vode.

    Sok od kleke kako se pravi

    Još jedan odličan recept, koji nije težak za pripremiti:

    Nabavite zrele klekove bobice, dobro ih isperite nad mlazom vode i izručite u teglu. U nju potom stavite i limun iseckan na tanke kolutove. Sada dospite vodu sve do vrha tegle i poklopite. U tu svrhu može vam poslužiti i tanjirić od kafe. Sve to zajedno sklonite na sigurno mesto i pustite da odleži nedelju dana. Ne zaboravite mešati barem par puta tokom dana.

    Primetićete nakon sedam dana kako bobice više nisu na vrhu tegle, već se spuštaju ka dnu. Tada ste i sigurni da je napitak speman. Sve što trebate uraditi jeste presuti ga u čašu i piti.

    Prirodni sok od kleke mogu piti i dijabetičari bez dodavanja ikakvih zaslađivača. Tako napravljen napitak će očistiti jetru i popraviti krvnu sliku. Velika je pomoć kod astme, ublažava urinarne infekcije i smiruje grčeve.

    Ne trebaju ga piti osobe sa oštećenim bubrezima, kao ni trudnice.

    Gde je sok tu je i rakija klekovača

    Čuvena rakija od kleke isto se pravi sa bobicama, trebaće vam do 30 bobica – količninski to je 15 dkg. Sve što trebate napraviti jeste da ih izručite u litar domaće šljivovice.

    Začepite flašu i smestite je na osunčano mesto 30 dana, povremeno je obiđite i protresite. Nakon toga možete je konzumirati i uživati u finoj aromi. Kleka u rakiji je izuzetno piće, pod uslovom da pijete alkohol.

    klekove bobice lekovitost

    Upozorenja i važne smernice oko doziranja klekinja

    Ukoliko se primenjuje kako treba uz prethodni dogovor sa lekarom, kleka neće izazvati nikakve nuspojave. Ipak, određene rizične grupe ne bi smele da je piju. Tako se konzumacija kleke ne preporučuje trudnicama niti dojiljama, kao ni hroničnim bubrežnim bolesnicima.

    Čaj od kleke u trudnoći nije dozvoljen zbog rizika po bebu. Naime, prekomerne doze mogu uzrokovati kontrakcije materice. Bubrežni bolesnici trebaju biti krajnje oprezni sa doziranjem, jer ako preteraju dolazi do pojave krvi u mokraći.

    Alergije na borovicu se retke

    Kleka bobice nisu pogodne za svakog. Kod osetljivih ljudi, sklonih ekcemima, može se pojaviti osip na koži, koji prati neugodan svrabež. Dosta ređe dolazi do problema sa disajnim organima.

    Postoji verovanje da prekomena upotreba klekovih bobica može izazvati halucinacije. Ovo nije medicinski potvrđeno niti dokazano. Ipak uvek se držite preporučenih doza, što važi podjednako za sok, čaj, tinkturu i sveže bobe.

    Kontraindikacije sa nekim lekovima

    Ako kojim slučajem uzimate litijum (u bilo kom obliku) izbegavajte klekove bobice. U kombinaciji sa njim mogu se javiti ozbiljne posledice po zdravlje, pre svega zbog pristutnosti tujona. Ovo isparljivo ulje tada postaje toksično i vrloopasno. Prvi simptom je proliv i javljaju se snažni grčevi u crevima.