Koja je najčešća greška kod pranja odeće koja je opasna za zdravlje

Koja je najčešća greška kod pranja odeće koja je opasna za zdravlje 1Foto: Pixabay/StockSnap

Mnogi od nas su krivi što bacaju odeću u veš mašinu i zaboravljaju na nju, a odlažu najgori deo – stavljaju je na sušenje.

Ali ispostavilo se da bi uobičajena navika mogla biti gora nego što smo mislili i mogla bi izazvati veće probleme od neprijatnog mirisa vlage.

Teri Fišer, stručnjak za čišćenje, objašnjava za „Miror“ da ako se odeća ostavi u mašini za pranje veša duže od 30 minuta nakon završetka ciklusa, ona može postati leglo neprijatnih bakterija.

„Jedan od najvažnijih delova održavanja čistoće i urednosti u domaćinstvu je redovno pranje veša. Ali mokar veš ostavljen u mašini za pranje veša samo 30 minuta nakon završetka ciklusa može izazvati rast bakterija“, otkrio je on.

Soda bikarbona može čini čuda, ali je nemojte koristiti za ovo…

Soda bikarbona je zbog raznovrsne upotrebe nezaobilazan sastojak u svakoj kuhinji. Pored toga što se dodaje jelima, posebno u pripremi kolača od kiselog testa, soda je koju koriste mnoge domaćice za čišćenje.

Njegovo upozorenje dolazi nakon što je istraživanje otkrilo da se više od 340 različitih bakterija redovno nalazi na čak 30 predmeta za domaćinstvo, pri čemu je sunđer za sudove proglašen najzagađenijim, a zatim sledi držač četkice za zube, činije za kućne ljubimce i držači za kafu su takođe navedeni među pet najboljih predmeta za domaćinstvo koji imaju gomilu bakterija.

Nisu sve bakterije štetne za telo, ali neke mogu doprineti bolestima kao što su prehlade, infekcije bol u grlu i groznica.

„Većina nas voli da misli da su naše kuće lepe i čiste i da smo dobri u uklanjanju mikroba. Ali istina je da je nemoguće potpuno osloboditi naše domove bakterija i da su čak i najneverovatnije svakodnevne stvari leglo bakterija. Dok su uobičajeni zadaci čišćenja kao što su brisanje podova, čišćenje tuševa i redovno brisanje površina prilično očigledni, predmeti koji se svakodnevno koriste i možda nisu dezinfikovani mesecima ili čak godinama mogu da se zaborave i postanu leglo bakterija“, objasnio je Teri.

„Kućni predmeti kao što su daljinski upravljači, posude za so i biber i kvake se koriste mnogo puta dnevno i obično ne pomišljamo da ih redovno dezinfikujemo. Iako može biti zastrašujući zadatak održavati naše domove čistim i baciti klice, znajući da neki od najgorih prestupnika mogu biti pola posla“, zaključio je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Original Article