“Iako žvakaće gume bez šećera mogu smanjiti rizik od karijesa i pomoći u jačanju mišića oko lica, predugo žvakanje može dovesti do karijesa i određenih čeljusnih tegoba. Moja je preporuka da žvačete žvakaću gumu maksimalno 15 minuta”, kaže ortodont Khaled Kasem, suosnivač klinike “Impress” u Barceloni.
U međuvremenu, stručnjaci su upozorili da gutanje žvakaće gume može dovesti do mučnine, povraćanja i proljeva.
Ima i pozitivnih učinaka
Dokazano je da žvakaće gume bez šećera smanjuju mogućnost karijesa jer one proizvode slinu koja čisti zaostale komadiće hrane i eliminira kiseline koje pogoduju bakterijama u ustima.
“Dakle, u osnovi žvakaćom gumom možemo smanjiti kiselost i tako možemo izbjeći ili smanjiti mogućnost nastanka zubnog karijesa. Međutim, ako nastavite žvakati žvakaću gumu dulje vrijeme, primjerice nekoliko sati, caklina, glatka prevlaka oko vaših zuba, počinje se trošiti. To se zove demineralizacija. Bez cakline, zubi su podložni karijesu i propadanju”, objašnjava Kasem.
Temporomandibularni poremećaji
Osim toga, žvakaća guma mogla bi pogoršati stanja koja utječu na temporomandibularne zglobove (TMZ), dva zgloba koji povezuju donju čeljust s lubanjom. To su zglobovi koji klize i okreću se ispred ušiju. Oni spajaju donju čeljust (mandibulu) i sljepoočnu (temporalnu) kost.
Ti zglobovi kontroliraju žvakanje, govor, zijevanje i gutanje. Žvakaća guma ih previše opterećuje.
“Žvakaća guma ne može uzrokovati problem s TMZ-om, ali može pogoršati problem kod pacijenata s ozljedom TMZ-a”, tumači ortodont.
Simptomi temporomandibularnih poremećaja jesu: bol u čeljusti, ramenima, vratu ili licu, ukočenost čeljusti, poteškoće pri otvaranju ili zatvaranju usta, pucanje čeljusti ili škljocanje, glavobolja, bolovi u ušima, zubobolja i zujanje u ušima.
Neke studije ukazuju na to da dulje žvakanje žvakaće gume može povećati vjerojatnost temporomandibularnih poremećaja.
Gastrointestinalni poremećaji
Stručnjaci su također upozorili da gutanje žvakaće gume može dovesti do niza gastrointestinalnih problema jer želudac ne može razgraditi gumenu bazu žvakaće gume.
To znači da je potrebno više vremena da se probavi, a u rijetkim slučajevima može uzrokovati žačepljenje (opstrukciju) crijeva.
Glavobolja
Osim toga, jedna studija ukazuje na to da redovito žvakanje žvakaće gume može izazvati glavobolju kod ljudi koji su joj skloni.
Žvakaća guma također može pogoršati druga stanja kostiju i mišića.
“Pacijenti s artritisom ili osteoporozom trebali bi izbjegavati žvakaće gume”, dodaje britanski stručnjak.
Ksilitol je najbolji
Ako volite žvakaće gume, izaberite one bez šećera, naročito one koje imaju umjetna sladila poput ksilitola ili sorbitola.
“Ksilitol je najbolji. To je prirodni zaslađivač”, zaključuje Kasem.
Jedna studija pokazuje da ksilitol sprječava rast štetnih bakterija koje uzrokuju karijes. I Američka stomatološka udruga (ADA) također je stava da bi dodavanje žvakaće gume bez šećera u redovnu stomatološku rutinu moglo pomoći u smanjenju rizika od karijesa.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.