Ilustracija/Flickr
Koliko treba spavati? Nova studija ukazuje da previše sna jednako štetno utječe na zdravlje kao i premalo
Autor: Zlatko Govedić
Dobar je san važan iz više razloga. Pomaže našem tijelu da se obnovi i funkcionira, a povezan je s boljim mentalnim zdravljem i manjim rizikom od mnogih tegoba, uključujući bolesti srca i dijabetes. Također, pokazalo se da je nedovoljno spavanje povezano s kognitivnim padom i stanjima kao što je Alzheimerova bolest.
Ali više nije uvijek bolje! Nedavna studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Washingtonu pokazuje da, baš kao i premalo spavanja, previše spavanja također može biti povezano s padom naših kognitivnih sposobnosti.
Istraživački tim želio je znati koliko je spavanja povezano s kognitivnim oštećenjem. Da bi to učinili, promatrali su u prosjeku 100 starijih odraslih osoba od sredine do kasnih 70-ih i pratili ih između četiri i pet godina.
U vrijeme njihova istraživanja 88 osoba nije pokazivalo nikakve znakove demencije, dok je 12 pokazivalo znakove kognitivnog oštećenja (jedna s blagom demencijom i 11 s preddemencijskim stadijem blagog kognitivnog oštećenja). Tijekom cijele studije od sudionika se tražilo da dovrše niz uobičajenih kognitivnih i neuropsiholoških testova kako bi potražili znakove kognitivnog pada ili demencije.
Na koncu su znanstvenici otkrili da je spavanje manje od 4,5 sati i više od 6,5 sati po noći – uz lošu kvalitetu sna – povezano s kognitivnim padom tijekom vremena.
Zanimljivo je da je utjecaj trajanja sna na kognitivne funkcije bio sličan učinku dobi, koja je najveći čimbenik rizika za razvoj kognitivnog pada.
Istraživači ne znaju sa sigurnošću zašto je nedostatak sna povezan s kognitivnim padom. Po jednoj teoriji san pomaže našem mozgu da izbaci štetne proteine koji se nakupljaju tijekom dana. Smatra se da neki od tih proteina, poput beta-amiloida i taua, uzrokuju demenciju. Dakle, ometanje sna može ometati sposobnost našeg mozga da ih se riješi. Eksperimentalni dokazi to i potvrđuju. Samo jedna noć nedostatka sna privremeno povećava razinu beta-amiloida u mozgu zdravih ljudi.
Slobodno odrijemajte!
No manje je jasno zašto je dug san povezan s kognitivnim padom. Znanstvenici zaključuju da duljina sna zapravo i nije presudna, već kvaliteta tog sna kada je riječ o riziku od razvoja demencije.
No ne morate se brinuti. Iako istraživači kažu da postoji optimalno trajanje sna – između 4,5 i 6,5 sati svake noći, malo je vjerojatno da će povremeno izležavanje tijekom vikenda naštetiti vašem mozgu.
Također, valja napomenuti da su rezultati studije u suprotnosti sa smjernicama akademskih institucija koje savjetuju 14 do 17 sati spavanja dnevno za novorođenčad, 12 do 15 sati za dojenčad, 11 do 14 sati za malu djecu, 10 do 13 sati za predškolsku djecu, 9 do 11 sati za školarce, 8 do 10 sati za tinejdžere, 7 do 9 sati za mlade i odrasle te 7 do 8 za starije osobe.
Autor:Zlatko Govedić
ZADNJE VIJESTI
Mislite da su žene osjećajnije u vezi te da ih više boli prekid? Nova studija baca posve novo svjetlo na muškarce!
Što se događa u tijelu ako imate previše ili premalo kalija? Jedite ove namirnice i nećete pogriješiti!
Koliko treba spavati? Nova studija ukazuje da previše sna jednako štetno utječe na zdravlje kao i premalo
Muči vas zatvor? Olakšajte si tegobe samo jednim sastojkom! Terapiju možete nastaviti mjesecima
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article