Korovske biljke mogu biti hrana i lek

Korov su obicne i ruzne biljke koje niste stigli da iscupate iz baste. Ako ste ista culi o njima to je svakako kako da ih unistite.

Kako god cudno zvucalo korovske biljke su veoma korisne kao cuvari zemljista a u ljudskoj ishrani kao dodatni izvor vitamina i minerala. Neke od njih imaju lekovito dejstvo.

Prema botanicaru dr. Dzozefu Kokanur-u, korovske biljke zahvaljujuci strukturi svog korena dovlace minerale iz dubljih slojeva zemljista, usitnjavaju je i razgradjuju zaostale cvrste delove biljaka. Po pravilu bogatije su u sadrzaju vitamina i minerala od gajenih biljaka.Mnoge od njih se mogu koristiti u ljudskoj ishrani u obliku variva, salata, cajeva i sokova.

Maslacak– Koriste se mladi listovi maslacka, kao zelena salata ili bareni kao varivo. Bogati su vitaminom C i sadrze 28% prirodnih soli. Prociscavaju krv i neutralisu acide. Mnogi eksperti smatraju da neki vidovi anemije nastaju upravo zbog nedostatka tih soli. Cesto ga treba koristiti u dijetalnoj ishrani.

Kopriva– Mladi listovi i socni vrsni delovi stabljika upotrebljavaju se za salate i kao varivo. Listovi su bogati vitaminom C – 105mg, a u industriji iz ove biljke se ekstrahuje hlorofil. Hlorofil iz koprive se uspesno koristi protiv raznih zaraza, poremecaja nastalih usled losg promete materija, svih vidova anemije pogotovo one nastale usled radioaktivnog zracenja.U obliku cajeva ulazi u sastav mnogih cajnih mesavina. U narodu se najcesce koristi protiv proliva, belog pranja, krvavljenja iz hemoroida. Sveze ubrani listovi se jos ponegde koriste za zarenje mesta po telu obolelih od reumatizma, isijasa i neuralgije.

Pirevina i Zdraljevina– su veoma uporne, dugogodisnje korovske biljke. Kod pirevine se koristi rizom koji usled sadrzaja kalijumove soli i saponina ima slabo diureticko dejstvo. Koristi se u mesavinama cajeva protiv artritisa i zatvora.

Zdraljevina sadrzi gvanidinske derivate pa opravdano koriscenje vrhova grancica u cvetu protiv laksih oblika secerne bolesti. Pojacava lucenje mokrace, znoja i mleka. Cajevi od ove biljke se moraju uzimati pod nadzorom lekara jer u nepropisnim kolicinama moze biti otrovna.

Krstovnik– Ima vise vitamina i minerala nego spanac, vitamina C 2 puta vise. Zbog gvozdja, bakra i mangana koje sadrzi, jako je dobar za lecenje anemije. Moze se pripremati kao varivo ali je najbolji u salati.

Svilenica– Jedu se cvetovi i mladi proletnji izdanci koji su debeli i socni a mogu da se koriste kao veoma ukusno i hranjivo povrce. Beru se od kraja marta do pocetka juna.

Slez– Od svih biljaka ima najvise vitamina A i 17% korisnih vitamina i minerala. Spanci je koriste u supama i salatama. Blagotovorno deluje na jetru i bubrege.

Divlji persun– Zacinska biljka od velike koristi za nervni sistem, odlican diuretik i ima veliki postotak vitamina A i C.

Divlji celer– Celer se preporucuje i kao hrana i kao jer prociscava organizam i smiruje. Ko zeli da izgubi u tezini treba obilno da ga koristi. Nisko je kalorican a listovi celera zavaravaju glad. Pomaze u sprecavanju i lecenju artritisa. Kinezi su ga smatrali najvaznijim sredstvom za produzavanje zivota i kao afrodizijak.

Kiselica– Mladi socni listovi i izdanci su prijatnog kiselog ukusa. Upotrebljavaju se svezi za salatu ili kuvani za corbu, variva, pire. Veoma je bogata vitaminom C. Prociscava krv, odstranjuje iz nje stetne materije i odlicno je sredstvo protiv prolecnog umora. Treba ga jesti umereno.

Zato budite oprezni sa korovom jer se medju tim neuglednim biljkama mozda krije lek za vas.