Ljudi s madežima moraju obratiti pozornost na ove znakove: ‘Najvažnije je brzo reagirati’

Autor: F.F

Važno je čuvati kožu od jakog sunca jer izlaganje UV zračenju može uzrokovati ozbiljna oštećenja kože. Ovo uključuje preuranjeno starenje, pojavu bora, tamne mrlje i gubitak elastičnosti kože. Osim estetskih promjena, sunčevo zračenje povećava rizik od razvoja raka kože, uključujući melanom, koji može biti smrtonosan ako se ne otkrije na vrijeme. Sunčeve zrake također mogu izazvati bolne opekline koje oslabljuju kožu i čine je osjetljivijom na infekcije.

Redovito korištenje zaštitnih sredstava, nošenje odgovarajuće odjeće i izbjegavanje izlaganja suncu u najintenzivnijim satima ključno je za dugoročno očuvanje zdravlja kože. Pred nama su ekstremne vrućine, a svaki oblik tamnjenja kože znači određeni stupanj oštećenja kože uzrokovanog suncem.

Crvenilo kože ukazuje na opekline, dok prisutnost mjehurića povećava rizik od raka kože, upozorava Emilija Trbović, magistar farmacije i specijalist iz Farmaceutske komore Srbije. No, što znači kada madeži svrbe i je li to znak za uzbunu?

Foto: Ilustracija / Goran Mehkek / CROPIX

Na što treba paziti

Melanom je vrsta raka kože koja se može razviti na postojećem madežu ili na nepromijenjenoj koži. Može se pojaviti bilo gdje na koži, sluznicama, pa čak i na noktima ili u očima, najčešće u smeđoj ili crnoj boji. Važno je redovito pratiti promjene na koži, barem jednom mjesečno. Svaka neobična promjena na koži ili madežima zahtijeva temeljit pregled dermatologa.

“Samopregled je ključan jer je rak kože u ranoj fazi potpuno izlječiv, dok stanice raka još nisu prodrle u dublja tkiva kože, što otežava liječenje. Potrebno je obratiti pažnju na rubove madeža, promjene pigmenta i veličinu. Melanom je češći kod djevojčica zbog povećanog izlaganja suncu. Madeži mogu povremeno svrbjeti ili krvariti“, objašnjava Trbović, prenosi Mondo.

“Preporučuje se ograničiti boravak na suncu, posebno između 10 i 14 sati kada su sunčeve zrake najjače. Nosite odjeću koja pokriva izloženu kožu, poput košulja dugih rukava, hlača, sunčanih naočala i šešira sa širokim obodom. Koristite kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (SPF) od 15 ili više, redovito i prema uputama. Za svijetlu kožu preporučuje se SPF 30 do 50. Kreme trebaju pružati zaštitu od UVA i UVB zraka“, naglašava Trbović.

Većina koristi perilicu u ovom programu jer misle da štede na struji: Radite veliku pogrešku

Nanosite kremu

Krema za sunčanje nanosi se svakih dva sata, a češće ako se znojite ili nakon izlaska iz vode. Kremu je potrebno nanijeti najmanje 15 minuta prije izlaska van kako bi pružila maksimalnu zaštitu.

“Važno je koristiti dovoljno kreme da prekrije cijelo lice i tijelo, izbjegavajući oči i usta. Preparati za zaštitu od sunca dolaze u obliku sprejeva, losiona ili krema. Napomena je da se krema nanosi 15 minuta prije izlaganja suncu i obnavlja svaka dva sata. Ipak, nijedna razina SPF zaštite ne pruža 100-postotnu zaštitu, stoga je odgovorno ponašanje na suncu ključno”, zaključuje Trbović.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More