Foto: EPA/ KERIM OKTEN
Premijeru Borisu Džonsonu sada „curi sat“ da ubedi domaću javnost nakon pobede na parlamentarnim izborima o svim pre svega posledicama izlaska Londona iz EU.
Pojava plućnog virusa korona za sada Britance, utisak je, ne dotiče mnogo, osim što su se mediji pozabavili mogućim bankrotom jedne lou kost avio kompanije koja je ostala bez putnika u prvom redu prema zemljama EU, a posebno Italije, kao i SAD, zbog mera koje se primenjuju prema aktuelnoj epidemiji.
U Londonu nije primetna veća upotreba zaštitnih maski, iako ovaj grad slovi za multikulturalnu sredinu. Ovaj „zaštitni znak“ javno je vidljiv među putnicima u podzemnoj železnici, kao i u medijima, pre svega onima koji se interesuju „kako se kraljevska porodica sprema za odbranu od korone“.
U razgovoru sa građanima Londona možete čuti različita mišljenja o Bregzitu. U delu Londona gde se nalaze ambasade zemalja EU. Pored zastave Nemačke je i paralelno velika zastava EU, a slični prizori su i pred ambasadama Rumunije, Bugarske, Hrvatske …
– Nas sasvim sigurno očekuju veliki problemi. Prvi je Bregzit i način buduće saradnje sa zemljama EU, odakle nam stiže mnogo proizvoda. Kako ćemo sa novim cenama francuskih vina, ili ribom iz Sredozemlja. Za sada svega ima, ali očekujem da će doći do promena cena, ali i moguće inflacije, jer naša zemlja u poljoprivredi ne može da zadovolji potrebe bez uvoza iz zemalja EU – objašnjava za Danas Tomas, koji drži malu prodavnicu prehrambrenih proizvoda, voća i povrća u centru Londona. Pokazuje da su brokoli, paradajz, kivi proizvodi koji u Britaniju stižu preko uvoznika iz EU.
On smatra da „neće biti nestašice, ali će doći do povećanja cena zbog prelaska na direktne trgovinske nabavke nekih proizvoda bez posrednika iz EU“.
Od običnih ljudi u Londonu čućete i da „Bregzit predstavlja spas od ropstva“. Kada ih upitate recimo da bi mogli da ostanu bez evropskog voća i povrća, ili da ga plaćaju mnogo skuplje, oni će vam jednostavno odgovoriti: „Ja ne jedem paradajz, a još manje sireve i čokolade, pa ću moći i u buduće bez tih proizvoda“.
Pobeda na izborima premijera Džonsona dovela je u situaciju da domaćoj javnosti mimo unionista iz Ujedinjenog kraljevstva u Irskoj i Škotskoj, sada detaljno pojasni „prednosti pobede napuštanja EU“.
Do sada konkretnih objašnjenja nije bilo, ali se iz ulice Dauning 10 najavljuju, pogotovu u medijima koji imaju podršku za ono što treba da razjasni premijer ali kako naglašavaju „kako je korak po korak“.
Utisak koji je novinar Danasa stekao pre svega u razgovoru sa „običnim“ ljudima da uz Bregzit, zvanični London očekuje, (ne)očekivano „problem na kvadrat“.
Mada ima i mišljenja da se jednačina sa dve nepoznate lakše rešava nego ona obična. Ono što je ujedinjujući utisak to je da entuzijazam „za“ i „protiv“ ovde ne posustaje.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.