Majčina dušica čaj recepti i upotreba

    Jeste li znali da  je majčina dušica pripremljena u čaju odličan prirodni lek za ublažavanje plućnih bolesti. Sa druge strane eterično ulje ove biljke efikasno umiruje nervnu napetost i razdražljivost.

    Biljka je u narodu poznata kao divlji bosiljak ili tamjanika, od davnina su poznata njena blagotvorna lekovita svojstva.

    Raste na suvim i sunčanim mestima, na livadama, pašnjacima i po obroncima šuma, a cveta od juna do septembra meseca. Sakuplja se samo gornji deo biljke, jer se u njemu nalaze gotovo svi važniji lekoviti sastojci.

    Od listova i cvetova spravljaju se razni preparati  koji su efikasno pomoćno sredstvo u suzbijanju raznih tegoba i upalnih procesa. Majčina dušica poznata je i po latinskom nazivu Thymus SerpyllumU nastavku saznajte kako se prave tinkture, losioni, kreme i naravno nezaobilani čaj od majčine dušice..

    Šta sve ulazi u lekoviti sastav majčine dušice

    Majčina dušica sadrži dragocene flavonoide, tanine i saponine, važne mineralne soli. U njen sastav ulazi i eterično ulje koje se pretežno sastoji od cineola, timola i karvakrola, takođe velikih dezinfekcionih moći.

    Ova biljka deluje antibakterijski, adstrigentno, antiseptično, antispazmodično. Osim toga dobar je diuretik, digestiv, prirodni antibiotik i sedativ. Najpoznatija je njena upotreba kao ekspektoranta i antiseptika u slučaju plućnih oboljenja. Majčina dušica razlaže sluz, olakšava iskašljavanje i sprečava širenje infekcija disajnih puteva.

    Osim toga, povoljno deluje i na nervni sistem, pa je svoju primenu našla i u aromaterapiji. Stoga se ova lekovita biljka pakuje u biljne jastučiće čiji miris deluje umirujuće i okrepljujuće na čitav organizam.

    Ulje majčine dušice veoma efikasno ublažava simptome migrene i  glavobolje.  Ono se koristi se i prilikom masaža, jer otklanja bolove u slučaju reume i išijasa i podstiče cirkulaciju. Najbolji je saveznik u lečenju ženskih bolesti, s obzirom na to da otklanja infekcije materice i reguliše neredovne menstrualne cikluse.

    Čaj od majčine dušice suzbija infekcije usne duplje, čuva i održava zdravlje zuba. Ukoliko redovno mućkate usta sa njim preventivno ćete delovati i na paradentozu.

    Osim toga,  preporučuje se i majčina dušica protiv alkoholizma, jer se nakon ispijanja javlja neprijatan osećaj mučnine i nelagode u želucu. Sve to dugoročno odbija od konzumacije alkohola.

    Uz sve navedeno preparati od ove biljke mogu se primenjivati i u tretmanu kožnih oboljenja i akni. Naime, svi oni ublažavaju preteranu sekreciju masti i pogoduju koži lica. Tamjanika deluje umirujuće i na digestivni trakt, pomaže u slučaju katara creva i želuca, a ublažava i grčeve u stomaku u slučaju dijareje.

    Njeni sastojci deluju blagotvorno na čitav niz oboljenja. S obzirom na to biljka majčina dušica smatra se jednim od najboljih prirodnih saveznika u očuvanju zdravlja i imuniteta.

    Majčina dušica čaj za šta je dobar

    Za čaj od majčine dušice postoji više različitih receptura, mi ćemo vam ovom prilikom preporučiti par proverenih recepata. Od problema sa probavom, kašljem, nesanicom pa sve do eliminisanja akni sa lica. Pa da krenemo..

    Čaj od majčine dušice za probavne tegobe

    Treba vam:

    1 velika kašiku sveže majčine dušice,

    list žalfije,

    jedna koru limuna isečena sitno na kockice.

    Priprema čaja:

    Sve stavite u manju rešetkastu posudu. U veliki čajnik sipajte vodu i stavite je na tihu vatru nek se kuva. Nije potrebno da voda proključa, jer vrelina umanjuje lekovita svojstva biljaka.

    Kada je voda dovoljno topla, posudu stavite u čajnik kako bi voda prekrila biljke. Ostavite tako sve nekih desetak minuta. Nakon toga, uklonite posudicu iz vode, a pripremljen čaj od majčine dušice ulijte u šolju i po želji zasladite sa domaćim medom. Pijte tri šolje tečnosti dnevno.

    Majčina dušica čaj za smirenje i miran san

    Pomešajte po 10 grama lavande, mente, majčine dušice i pčelinjaka. Ostavite neka odstoje u proključaloj vodi 15 minuta. Pijte solju čaja svake večeri pre spavanja.

    Čaj za eliminisanje lošeg zadaha

    Skuvajte 100 ml čaja od majčine dušice, pa ga ostavite da odstoji. Za to vreme, ostavite 100 ml soka od maline da proključa, pa ga pomešajte sa skuvanim čajem. U tečnost sipajte i 2 kapi ulja od mente. Grgoljati posle svakog jela.

    Uklanja akne i bubuljice

    Staklenu flašu ili teglu napunite cvetovima majčine dušice, pa ih prelijte sa oko 100 ml rakije. Ostavite smesu nek odstoji na tamnom i suvom mestu najmanje nedelju, a najviše mesec dana, uz svakodnevno mešanje. Po isteku ovog vremena, mešavinu procedite, pa jednom do tri puta dnevno nanosite jednu kap melema na kritično mesto.

    Ukoliko imate česte probleme sa bubuljicama i aknama, preporučujemo vam članak kako ukloniti bubuljice na licu.

    Majčina dušica čaj za šta je dobar

    Prirodni lek za disajne puteve

    Majčina dušica kao lek protiv kašlja i bronhitisa

    Stavite 40 g majčine dušice u litar proključale vode i ostavite nek odstoji 24 sata. Tečnost zatim procedite, pa dodajte 1 kg žutog šećera. Mešavinu kuvajte na tihoj vatri oko sat vremena. Kada je gotovo, uklonite penu, a tečnost ostavite neka se hladi.

    Nakon toga sipajte je u staklene posudice, dobro ih zatvorite i čuvajte na suvom mestu. Uzimajte po jednu malu  kafenu kašičicu  ovog sirupa, tri puta tokom dana.

    Losion za reumu

    Pomešajte 10 ml esencijalnog ulja majčine dušice sa 25 ml esencijalnog ulja lavande. Mešavinu utrljavati polako na bolno mesto.

    Kupka za bolju cirkulaciju

    Pomešajte 20 do 40 kapi esencijalnog ulja majčine dušice sa kupkom za tuširanje, pa ga sipajte u toplu vodu. Ležite u kupki od 20 minuta do pola sata.

    Recept  za suzbijanje prekomernog znoja i bakterija

    Skuvajte 100 g majčine dušice u litri vode, pa ostavite neka se malo prohladi. Tečnost sipajte u lavor i potopite noge. Nakon toga, stopala prosušite i pospite puderom.

    Nuspojave i neželjena dejstva majčine dušice

    Optimalne doze eteričnog ulja, tinktura i čaja nisu štetne, ali veće količine mogu izazvati iritacije i digestivne tegobe. Ozbiljnije posledice i nuspojave nisu česte, ali ipak nisu ni one isključene u potpunosti.

    Stoga je doziranje ključno i trebate se pridžavati navedenih doza. Loša praksa je svakako nekontrolisano, neplansko i prekomerno konzumiranje navedenih preparata.

    Upravo zbog toga se majčina dušica u trudnoći  treba izbegavati, kao i u slučaju kardioloških tegoba. Uvek se prethodno posavetujte sa lekarom.

    Da rezimiramo…

    Majčina dušica dezinfikuje disajne organe, olakšava disanje i izbacivanje šlajma. Pogoduje osobama koje boluju od astme i hroničnog bronhitisa..

    Reč je o moćnom prirodnom antiseptiku, ekspek-toransu, mukolitiku, koji takođe deluje antimikrobno i antivirusno.

    Čitava biljka, i listovi i cvetovi, obiluje esencijalnim uljima. Pomaže u slučaju infekcija respiratornih organa, jakih gripoznih stanja, prehlada, bronhitisa, kašlja.  Kada se koristi lokalno, deluje snažno dezinfekciono i potpomaže zarastanje rana, a efikasno suzbija i akne.

    Preporučujemo vam ovom prilikom još jedan izvanredan čaj od čuvenog Rudolfa Brojsa. On pomaže čak i u slučaju kancera i najtežih bolesti..