masna-koza-lica-i-kompletan-vodic-za-njenu-negu

Masna koža lica i kompletan vodič za njenu negu

Muči vas masna koža lica? Onda znate koliko može biti teško izaći sa njom na kraj. Evo saveta kako da je negujete i sprečite pojavu bubuljica i mitisera.

Kako da znate da je vaš tip kože masan?

Prilično je uočljivo i očigledno.

Masna koža ima karakterističan masan sjaj, a ukoliko ste se sa ovim nekako i izborili, sa bubuljicama se možda borite malo teže.  Više od ostalih tipova lica je masna koža sklona aknama.

Takođe, ovaj tip kože odlikuju i veoma krupne, proširene pore i na prvi pogled izgleda jako grubo.

Usled bubuljica i mitisera koji su redovna pojava na njoj, ovakvu kožu lica često „krase“ i ožiljci i fleke od bubuljica. Ukoliko je i na oko čista, ima izbočine ispod kože koje se nazivaju komedoni.

Sve u svemu, masna koža nije lepa i jako je problematična za održavanje.

Masna koža – uzroci

Uzrok masnog lica, sličan je uzroku masne kose, a to je preveliko lučenje sebuma koji stvaraju lojne žlezde. Ni nedovoljna količina sebuma nije poželjna opcija, jer je takva koža suva i ima neke svoje druge specifične probleme. Sebum ipak ima bitnu ulogu,  jer održava normalnu vlažnost kože i čini je manje osetljivom.

Uzroci masne kože, odnosno viška sebuma, su najrazličitiji ali ih uopšteno možemo podeliti na interne i eksterne.

  • Interni su svi oni faktori poput nepravilne ishrane, reakcije na hranu i hormonskih poremećaja i bolesti koji dovode do preteranog rada lojnih žlezda
  • Eksterni faktori se svode na lošu ili pogrešnu higijenu lica.

Može li  se onda uticati na izgled kože?

Kako se rešiti masne kože lica?

Koje kreme i koja šminka se koriste?

Otkrićemo u vam u redovima koji slede!

Tajna veza masne kože i bubuljica i kako je raskinuti

Svakako najveći problem masne kože su različite vrste bubuljica. I sami znate da se njihova prva pojava vezuje za puberetet, a upravo je masna koža tada razlog njihovog nastanka. Poludeli hormoni utiču na mašćenje kože i vrlo često i bubuljice idu u paketu sa tim., što pokazuju i brojne studije. Nekima ovo bude privremen, mladalački problem,a ima i onih koji dobar deo života muče muku sa negom masne kože.

Kada su bubuljice u pitanju, pored redovne i pravilne higijene lica, pomoći će i redovna upotreba gela protiv bubuljica. Svi gelovi i kreme protiv akni imaju svoje aktivne sastojke kojim deluju na upale i bakterije i masnu koži i može proći dosta vremena dok ne nađete pravi za sebe. Mnogi od njih deluju isušujuće.Naš savet je da se i ovde okrenete prirodi.

Iako možete isprobati prirodne maske protiv bubuljica, imajte na umu da je mnogo efikasniji gel protiv akni u kojem su aktivni sastojci koncentrovaniji pa samim tim i efikasniji.

Da sve to nije prazna priča, govor i iskustvo Ksenije koja je sa nama podelila svoju priču. Njena koža je bila jako masna i puna bubuljica i dugo se borila sa njima. Na kraju je našla prirodni tretman za akne koji se pokazao kao top izbor. Pročitajte kako se izborila sa masnom kožom i aknama na ovim linku. https://minutzamene.com/kako-sam-se-resila-bubuljica-mitisera-masne-koze-lica/

Generalno, kada imate masnu kožu, mnogo su bolji proizvodi za negu koji su u formi gela, od onih u obliku krema. Laganije su teksture i koža ih kakše upija, ne ostavljaju masan sloj na licu usled kojeg koža ne može da diše i koji začepljuje pore.

Masna koža lica i široke pore

Široke pore čest su pratilac masne kože lica. Znate sigurno o čemu govorimo. To su sitne rupice koje se javljaju kao nusprodukt preterane masnoće kože.

Opasne su iz nekoliko razloga. Tako otvorene, pore su odlična podloga za lepljenje nečistoća razne vrste. Na prvom mestu, te nečistoće su iz spoljašnje sredine. One sa sobom vezuju i bakterije. One se usele u poru i tako stvaraju bubuljicu.

Pročitajte šta su bakterijske akne.

Masnoća je tu još jedan otežavajući faktor, koji doprinosi bržem lepljenju nečistoća za lice. Ono što možete uraditi, to je da pronađete sredstvo koje će pomoći porama da se zatvore i sredstvo koje će pomoći da se masnoća koliko-toliko smanji.

Pravilna nega masne kože

Sasvim je jasna da masna koža lica zahteva posebnu negu.Pravilna nega pre svega zavisi od toga:

  • koliko često perete lice i na koji način
  • kako birate preparate za čišćenje lica

Kada govorimo o higijeni masne kože lica, onda da napomenemo da nećete mnogo dobrog učiniti ukoliko pokušate da se rešite suvišne masnoće preteranim pranjem lica. Iako će to privremeno učiniti da vaša koža manje sija i doneti trenutno olakšanje, dugoročno pravite problem.

Kada preterano uklanjate masnoću sa lica, dajete signal lojnim žlezdama da proizvode još sebuma da nadoknade uklonjeno. Time samo pogoršavate problem.

Ponekad je bolje rešenje da se za skidanje masnog sjaja koriste papirne maramice.

Proizvodi za negu masne kože lica

Kozmetika za masno lice je uglavnom dizajnirana tako da isušuje i rastvara višak masnoće.  A ovo su proizvodi koji treba da budu deo vaše rutine.

Losion za masnu kožu lica

Za negu masne kože važno je da nađete odgovarajući losion ili sredstvo za čišćenje lica koje ne isušuje kožu.

Ukoliko ste ikada probali da operete lice običnim sapunom, onda vam je osećaj zatezanja posle tog umivanja dobro poznat. To je znak da je koža isušena, a kao što smo već rekli, masnoj koži ovakvo naglo isušivanje ne odgovara. Zato je dobro da potražite neki losion za čišćenje lica na prirodnoj bazi . Sastojci koji se najčešće nalaze u njima su su salicilna kiselina, glikolna kiselina, benzil-peroksid, AHA i BHA kiseline . Međutim, oni za svakodnevnu upotrebu baš i nisu. Bolja varijanta je biljni losion koji sadrži aloe veru, alantoin, piknogenol, ulje čajevca i ekstrakt kore hrasta.

Aknolin je losion koji ima upravo ove sastojke i uz gel protiv bubuljica učiniće vaše lice savršenim.  Nabavite ga odmah i iskoristite popust. Popunite formu na ovom linku:  ovotaris.com/aknolin

Gel za lice

Najvažnije je da napravite neku rutinu kada je nega masne kože u pitanju,a deo te rutine svakako podrazumeva borbu sa bubuljicama. Masna koža i akne gotovo su nerazdvojni. Sličan problem ima i kombinovana masna koža, ali je lociran u predelu gde su lojne žlezde najaktivnije: čelo, nos i brada.

Za borbu protiv akni, već smo pomenuli, najbolje je imati gel za bubuljice. Koža ga lako upija i ne ostavlja masan sloj na površini već dubinski prodire u pore. I on treba da bude na biljnoj bazi, a naša preporuka je Aknolin gel , koji sa losionom daje odlične rezultate u koje su se mnogi uverili.

Ulje za masnu kožu lica

Šminku, verovali ili ne, možete skidati i uljem za lice. Nisu sva prirodna ulja dovoljno dobra za negu masne kože lica, zato potražite neko lagano koje koža lako upija, kao što je arganovo.

Zašto baš ulje i da li je nega masne kože lica uljem preporučljiva?

Sebum i šminka su masni, a kao što znate masnoću ne možete rastvoriti u vodi. Ali zato možete drugom masnoćom, kao što je neko prirodno ulje pogodno za masnu kožu. Ovakva ulja dubisnki čiste pore od sebuma i prljavština. Osim toga, odgovarajuće ulje će stabilizovati proizvodnju sebuma, jer lice je masno i lojne žlezde ne dobijaju signal da treba da luče još sebuma. Zato se posebno preporučuje ulje jojobe, ali vi pročitajte detaljno o tome kako izabrati ulje za lice.

Krema za masnu kožu lica

Mnogi preskaču ovaj korak jer misle da masnoj koži ne treba ovako nešto. Istina je zapravo suprotna. Masnoća i hidratacija nisu isto, jer se hidratacija odnosi na vlagu u koži. Ključno je da se pronađe dobra dnevna krema za lice, poželjno neka koja pruža i zaštitu od sunca. Za ove kreme bitno je da budu nekomedogene, ali pisali smo o tome posebno pa pročitajte sve o izboru dore kreme za masnu kožu lica. Ako se preskače ovaj korak, dehidrirana koža lica vam ne gine, a to nije poželjno stanje. Treba da težite balansu, a ne drugoj krajnosti.

Čišćenje masne kože lica

Već smo pomenuli one glavne proizvode koje morate imati kada jenega masne kože u pitanju. A kako birati preparate za čišćenje lica?

U čišćenju koje je efikasno i otklanja sve masnoće, može poslužiti i micelarna voda. Poznate su po tome što dobro otapaju šminku. A dobro otapaju i masnoću. Važno je da budete potpuno uvereni da je vaše lice čisto.

Za proveru, koristite blaznice. Nemojte prestajati sa čišćenjem dok ona ne bude potpuno čista.

Dehidrirana masna koža i njena hidratacija

Ono što ljudi ne znaju, a što se lako može dogoditi, to je da koža ispod masnoće bude potpuno dehidrirana.

Zabluda koja je vezana za negu masne kože lica je i ta da njoj ne treba dodatna hidratacija, jer je već masna.

Potpuno pogrešno, samo treba da birate proizvode koji su na lagani i na bazi vode, a ne na bazi masnoća.

Štaviše, treba redovno da hidrirate kožu ovakvim proizvodima. Isušivanje kože je kontraproduktivno. Dobri su ovlaživači koji vraćaju prirodnu važnost koži, kao oni sa hijaluronskom kiselinom.

Tonik za masnu kožu

Da li uopšte koristite ovaj kozmetički proizvod? Mnogi preskaču tonik ili koriste na pogrešan način.

masna koža na licu

Tonika ima raznih, i njihova je uloga da vrate koži njenu pH vrednost. Neki osvežavaju, ujednačavaju ten, a kada je tonik za masnu kožu upitanju, bitno je izabrati onaj koji sužava pore. Znači, biramo neki prirodni koji ima astrigenstska svojstva.

Tonik ne služi za čišćenje lica. Koristi se nakon što ste očistili lice!

Možete i sami napraviti tonik za masnu kožu. Ne zahteva mnogo veštine, a služi svrsi.

  • Isprobajte jabukovo sirće. Razredite ga sa vodom u odnosu 50:50 i vaticom nanesite na lice. Ne brinite, miris sirćeta će ispariti.
  • Skuvajte jak zeleni čaj. Pun je antioksidanata i sužava pore
  • Napravite tonik od ulja čajevca. Pomešajte 3-4 kapi ulja čajevca u činijicu sa vodom i nanesite vaticom na lice. Super je kao toner, ali i kao sredstvo protiv bubuljica.

Dakle, ukoliko imate masnu kožu i proširene pore na licu, tonik je opcija koju svakako morate da uvedete u svoj higijenski režim ukoliko zaista želite da rešite problem.

Saznajte zašto je tonik za lice tako bitan!

Maska za masno lice koja deluje

Najbolja maska za masno lice jeste ona koja će upiti višak masnoće.

masna koža lica

Isprobajte ovaj recept: Kašika zelene gline i kašika meda, pomešaju se sa kašičicom jogurta. Nanesite na lice i ostavite da se osuši. Nakon toga isperite mlakom vodom.

Preterano korišćenje ove maske za masnu kožu na bazi gline može da isuši lice zato je koristite umereno. Jednom nedeljno je sasvim dovoljno.

  • Aloja vera je takođe savršena za masnu kožu. Iscedite gel iz lista i nanesite na lice. Kada se osuši, pokupiće masnoću, ali ujedno i omekšati i hidrirati  lice.
  • Jogurt je jednostavna maska za lice koja apsorbuje višak masnoće, a ujedno hidirira i omekšava kožu. Jednostavno, nanesite jogurt na lice, ostavite da deluje pola sata i isperite hladnom vodom kad se osuši.
  • Isprobajte moć krastavaca. Oni su puni vode pa hidriraju kožu, a da je pri tom ne maste, plus joj obezbeđuju vitamine i minerale. Suvišno je govoriti da mogu biti vaše tajno oružje protiv naduvenih podočnjaka i kesica ispod očiju, to već svi znaju. I ova maska za masnu kožu lako se koristi. Isecakte na kolutove krastavac koji ste prethodno dobro oprali, i njima masirate lice. Ima da zablistate iz momenta.

Ova maska se može koristiti svakodnevno jer ne isušuje kožu. Takođe, deluje i kao tonik za masno lice.

  •  Jabuka na delu . Jabuka, slično kao i jabukovo sirće, ima blaga astrigenstka svojstva i sužava pore koje su jako problematične kod masne kože. Ima antiseptička svojstva, a malična kiselina pomaže da se skinu mrtve ćelije sa lica i višak sebuma. Jabuku narendajte i stavite na lice, a onda posle 15 minuta isperite.
  • Med je slatka i lepljiva opcija, ali savršena maska za masnu kožu za koju vam takođe ne treba mnogo pripreme. Samo ga nanesete na lice i uživate.Ključno je da ga posle toga dobro isperete jer lepljivi ostaci mogu nalepiti i prljavštinu i bakterije pa onda niste učinili mnogo dobrobiti za lice.Inače, med je pravi izbor onda kada imate upaljene akne jer je blag, a deluje kao prirodni antibiotik.
  • Maska od belanca koja uklanja masnoću sa lica. Potrebno je da razbijete jedno belance i nanesete ga na lice. Preko toga stavite čistu belu salvetu ili ubrus i dobro utapkajte da zalepite za belance. Sada sačekajte 20-ak minuta da se sve to osuši i stvrdne. Kada je to gotovo, skidate papirnu salvetu odozgo na dole. Ova maska za masnu kožu pokupiće višak sebuma sa lica i to ćete odmah videti. Gratis će vam skinuti i sitne mitisere.

Šminka i puder za masnu kožu sa aknama

Iako nega masne kože podrazumeva da što više zaobilazite šminku, to baš i nije uvek izvodljivo, pa zato mislimo da je korisno da damo savete koju šminku koristiti i kako izabrati puder za masnu kožu sa aknama.

Prvo razmislite o prajmeru ili o bazi za šminku. Treba imati na umu da masna koža ima široke pore koje je vrlo lako zatrpati nečistoćama, a posebno onda kada koristite šminku ili puder u prahu. Da, sitne čestice upijaju masnoću, ali lako nađu svoj put do ovih udubljenja u koži (i malo teže put do površine kože). Zato je potrebno da nabavite prajmer za masnu kožu. On se stavlja na lice pre šminke i pravi barijeru na licu.

Kada govorimo o senkama, iako one idu na kapke koji baš i nisu skloni pojavi mitisera i akni, izbegavajte one masne varijante i birajte senke u prahu iz prostog razloga jer su manje masne.

Isto se odnosi i na puder za lice za masnu kožu. Manje bolna varijanta je puder u prahu, od nekog masnog koji će zatvoriti pore. Prah pudera apsobrovaće suvišnu masnoću i vaše lice neće da se cakli od masnoće.

Saznajte kako da izaberete puder za masnu kožu.

Ipak, imajte na umu da sakrivanje nedostataka nije isto što i njihovo lečenje.

Naravno, svesni smo da ne možete efikasno sakriti sve samo puderom u prahu, posebno kada imate bubuljice ili ožiljke i fleke na licu. I da, svesni smo da vam treba neki tečni puder u te svrhe ako ne nađete prajmer za masnu kožu.  Tečni puder za masnu kožu sa aknama treba da  je lagane teksture i da hidrira i omekšava kožu. Ima i onih koji imaju biljne ekstrakte koji sprečavaju proizvodnju sebuma. Takođe, dobra varijanta mogu biti BB kreme i CC kreme, ali dobro pogledajte njihov sastav. Izbegavajte one koje sadrže mineralna ulja jer su jako teška za masnu kožu.

Potražite nekomedogene pudere za lice i one na kojima piše da su „oil free“

Najbolja varijanta je da se okrenete prirodnoj lepoti i izbegavate previše šminke na licu, barem dok ne dovedete lice u normalu. Šmikajte trepavice, stavite karmin, kreon, pa i senku za oči, ali izbegavajte stvaljanje pudera za lice, čak i ako na njima piše da su za masnu kožu. Da, ovi preparati su manje su štetni od onih masnijih, ali nisu lek ni sredstvo za negu kože.

Masna koža lica kod muškaraca

Muškarci su podjednako često, kao i žene, skloni masnoj koži lica. Nekima od njih su svojstvene i otvorene pore. Zato se javlja kod njim, najšešće u tinejdžerskom periodu, veliki broj bubuljica.

Ono što je takođe značajno napomenuti, to je da su muškarci dosta neodgovorniji od žena kada je nega u pitanju. Nemaju rutinu korišćenja preparata, sve dok se ne pojavi problem. A onda rešavaju posledice tog problema.

Najjednostavnije je nabaviti barem jedan proizvod, ali za koji će biti sigurni da vredi. Preporuka je da to bude prirodni losion. Neagresivan za kožu, koji će otklanjati simptome masne kože.

Prirodni lek za masnu kožu

Nabrojaćemo vam neke od najboljih prirodnih sastojaka za masnu kožu lica koje možete potražiti u preparatima za negu ili koristiti samostalno.

  • Limun  odnosno, limunov sok, odličan je u borbi protiv masne kože. Prepuna vitamina C, limunska kiselina će netralisati masnoću i očistiti pore. Najbolje je naneti limunov sok na blaznicu i tako čistiti lice. Ipak, ni preterivanje nije preporučljivo jer onda sredstvo postaje agresivno za vađu kožu.
  • Belance. Maska od umućenog belanca je odlična za negu masne kože. Sprema se veoma jednostavno, a efekti su više nego odlični. Poznata jhe i po tome što sakuplja, zatvara pore.Sve što je potrebno, to je da viljuškom ulupate belance i nekom četkom ga nanesete na lice. Čekate sve dok ne zasuši, a onda ga ispirate.
  • Med je odlično sredstvo sa antibakterijskim svojstvima. Možete ga namazati na masne delove lica, sačekati da deluje i onda isprati mlakom vodom. Bićete više nego oduševljeni efektom.

Ima još prirodnih sredstava protiv masnoće, ali ova su najpoznatija.

Kako pokupiti višak masnoće sa kože?

Postoji nekoliko načina da tokom dana, kada ne stižete detaljno da se negujete, pokupite masnoću sa lica.

  • Prvi su papirići za matiranje lica. Služe baš u te svrhe, da njima prebrišete lice i smanjite taj osećaj razmazanosti, naročito ako imate šminku.To možete učiniti i običnom papirnom maramicom. Dovoljno je da je prislonite na masne delove i malo utapkate. Masnoće će biti smanjena, a vi, barem trenutno, zadovoljniji svojim izgledom.
  • Takođe pomaže i puder u kamenu. Možete ga utapkati četkom na masne delove lica i taku upiti višak masnoće. Vodite računa, ako imate previše tečnog pudera na sebi, možete stvoriti kontraefekat puderom u kamenu. Masnoća zbog viška proizvoda ima običaj da izbije na površinu. Birajte poseban puder za masnu kožu.

Na kraju, ipak bi ovo bila naša glavna poruka:

Pravilna higijena i rutina mogu da učine čuda, ali morate biti uporni.

Ukoliko vam nega masne kože zadaje mnogo nevolja, obavezno posetite dermatologa. Za razliku od drugih tipova koža, nega ovog je specifična i možda se ne snađete sami. Stalne,uporne bubuljice možda zahtevaju tretman antibioticima ili hormonsku terapiju, odnosno neki lek za one interne faktore koji stvaraju masnu kožu.A to je nešto što ne bi trebalo da isprobavate na svoju ruku.

Read More