Matični mleč i zdravlje

Blagotvorno dejstvo matičnog mleča na ljudski organizam poznato je od davnina. Novija naučna istraživanja i eksperimenti potvrdili su takvo dejstvo:

MLEč – BIOSTIMULATOR I ćELIJSKI REGENERATOR
Naučnim eksperimentima in vitro i in vivo dokazana je sposobnost matičnog mleča da regeneriše ćelije organizma.Velikim brojem kliničkih istraživanja dokazano je da mleč regeneriše ćelije pankreasa, pogotovu ß Langerhansova ostrvca, čije oštećenje dovodi do šećerne bolesti. Sniženje šećera u krvi izaziva peptid sa hormonskim dejstvom izolovan iz belančevina mleča.

MLEč I NERVNI SISTEM
Korišćenje matičnog mleča smiruje uznemirene osobe, vraća miran san, pomaže kod senilnosti, Parkinsonovog sindroma, asteničnih neuroza, neuroza sa povećanom emocionalnošću i dr. (rezultati istraživanja Vitek i Janci, Bratislava 1968).Takođe, oduvek je bilo interesantno pitanje da li matični mleč utiče i na oporavak oštećenih nervnih ćelija. Iz iskustva korisnika odgovor je pozitivan. Dugo se, međjutim, čekalo na naučnu verifikaciju ovakvog zaključka. Istraživanje čiji rezultati potvrđuju dejstvo mleča na oporavak ostećenih nervnih ćelija obavljeno je u Jugoslaviji 1999. godine (M.Simić, D.Drekić, D.Roksandić, Z.Prolić).

MLEč U GERIJATRIJI
Pozitivni efekti matičnog mleča kao prirodnog anabolika uočavaju se u njegovoj primeni kod svih oblika oslabljenosti organizma usled oboljenja ili starosti. Posebno dobri rezultati postignuti su u izlečenju sklerotičnih i klimakteričnih procesa (Ludjanski 1994.).

MLEč I SPORTISTI
Sportistima matični mleč povećava radnu sposobnost i izdržljivost, jer stimuliše anaerobne procese i podiže nivo energije u organizmu. Takođe, eksperimentalno je dokazano da mleč pojačava tkivno disanje i oksidativnu fosforilizaciju (Nikulin, Jakuseva 1989.).

MLEč I KARDIOVASKULARNA OBOLJENJA
Kardiovaskularna oboljenja predstavljaju primarni uzrok narušavanja zdravlja savremenog čoveka. Utvrđeno je da su povećani trigliceridi i masti zajednički imenitelj kardiovaskularnih bolesti. U bolnici St. Marry u Njujorku, krajem 80-tih godina 20. veka, na velikom broju pacijenata rađjeno je kliničko ispitivanje delovanja mleča na smanjenje povišenih lipida. Kod svih pacijenata zabeležen je značajan pad masnoća u krvi pa je mleč preporučen kao korisno sredstvo za dopunu terapije u lečenju kardiovaskularnih bolesti. Takođe, kod sistematskog korišćenja mleča uočeno je smanjenje broja napada stenokardije i njihovo kraće trajanje, uz smanjenje intenziteta bola. Dokazano je da mleč normalizuje (snižava) krvni pritisak koji često predstavlja uzrok srčanih oboljenja. Iz ovoga se može zaključiti da je matični mleč dobra dopuna u lečenju kardiovaskularnih bolesti i, što je još značajnije, da je odlična preventiva od ovih oboljenja.

MLEč I IMUNE SNAGE
Imuni sistem je poslednja linija odbrane koja se aktivira onda kada infekcija već prodre u organizam. Kada imuni sistem popusti, dolazi do pojave teških oboljenja. Matični mleč ima nezamenljivo mesto u jačanju i odbrani imunog sistema. Sadržaj raznovrsnih jedinjenja, proteinske kombinacije, imunoglobulini, nezasićene masne kiseline (posebno Omega 4 i 6), kao i svojstva mleča da vrši detoksikaciju, REVITAlizaciju i regeneraciju ćelija, dovode do jačanja i boljeg funkcionisanja imunog sistema. Matični mleč, zahvaljujući sadržaju nezasićenih esencijalnih masnih kiselina i vitamina E i A u svom sastavu, pomaže eliminaciju slobodnih radikala, izazivača niza teških oboljenja, iz reda najopasnijih toksina koji dospevaju u ljudski organizam iz vazduha, vode i hrane.

MLEč I TUMORI
Tumori spadaju u najteža oboljenja koja postepeno preuzimaju primat od kardiovaskularnih bolesti. Uslovljeni su nepravilnim životom, lošom ishranom, povećanom radijacijom, sve prisutnijim stresom… Iako su tumori poznati još od davnina, na žalost, do danas nije pronađen uspešan lek za borbu protiv njih. Mleč, time što oporavlja imuni sistem i eliminiše slobodne radikale, omogućava obolelom organizmu da se toliko oporavi da može da izdrži radio i hemioterapiju. I ne samo to. Mleč neutrališe i dejstva radijacije kao i razna zračenja kojima smo svakodnevno izloženi. Takođe, u najnovijim istraživanjima lipidne frakcije mleča došlo se do rezultata da ona (posebno 10-hidroksi decenska kiselina) može čak i da zaustavi razvoj tumora.

MLEč I POLNE ŽLEZDE I ORGANI
Mleč sprečava infekcije muških i ženskih polnih organa, povećava prokrvljenost, stimuliše deobe ćelija i tako omogućava njihovo normalno funkcionisanje. Kod žena pozitivno dejstvo mleča ispoljava se i u periodu menopauze, stanja kroz koje 10-15 odsto žena teško prolazi jer zbog prestanka funkcije jajnika dolazi do hormonalnih poremećaja. Klinička ispitivanja pokazala su da primena mleča smanjuje neprijatne senzacije i tegobe kao što su povećana razdražljivost, depresija, znojenje i sl. Mleč je koristan i za muškarce. Povećava prokrvljenost prostate (glavne, seksualne, muške žlezde), pomaže smanjenju otoka, smanjenju pritiska na uretru, lakše se izbacuje mokraća, smanjuje se mogućnost stvaranja rezidualne mokraće i sprečava sekundarna infekcija.


Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.