Metabolički sindrom simptomi i prirodno lečenje

metaboličke bolesti

Metabolički sindrom je u poslednjih desetak godina poprimio epidemijske razmere širom planete. Procenjuje se kako danas jedna trećina svetske populacije pati od gojaznosti. U Srbiji se s tim problemom suočava više od polovine odraslog stanovništva i što je naročito obeshrabrujuće sve više dece. Pritom, gojazni  muškarci u prošeku žive 12, a žene devet godina kraće od osoba s optimalnom telesnom težinom.

Šta je zapravo metabolički sindrom, koliko je opasan po celokupno zdravlje i kako ga lečiti? Odgovore na ova pitanja potražite u nastavku članka..

Koji su glavni uzroci za nastanak metaboličkih bolesti

Osvnite se oko sebe, primećujete li u svojoj najbližoj okolini gojazne ljude – koliko ih ima? Verovatno jako puno, ni ne sumnjamo u to. Svi  su oni zahvaljujući pogrešnim životnim navikama, dovedeni u nezavidan položaj. Podložnij su brojnim metaboličkim bolestima.

Upravo je metabolički sindrom u najvećoj meri uzrokovan nezdravim životom. Osim toga postoje i genetske predispozicije, koje se takođe ne smeju zanemariti.

Naizgled bezazleno salo oko struka uzrokuje poremećaj metabolizma ugljenih hidrata i masti. Smanjuje se osetljivost ćelija na insulin i povećava se rizik od dijabetesa i srčanih bolesti. Sve to zajedno karakteriše metabolički sindrom.

Mnogi ljudi visak kilograma posmatraju isključivo kao estetski problem i nikako drugačije. Međutim, povećanje telesne mase, naročito u predelu struka, glavni je okidač za metaboličke bolesti. Osim drugačijeg odraza u ogledalu – višak abdominalnog sala može dovesti i do brojnih zdravstvenih tegoba.

Osim što smanjuje osetljivost ćelija na insulin i povećava rizik za dijabetes tip2, gojaznost u velikoj meri doprinosi nastanku bolesti. Na prvom mestu to su arterijske hipertenzije i ishemijske bolesti srca. Svaki novi kilogram povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti za  čitavih 3,1 odsto.

Metabolički sindrom simptomi koje ne smete zanemariti

Ukoliko imate tri ili više poremećaja sa ove liste, definitivno patite od metaboličkog sindroma.

Gojaznost (naročito u predelu struka).

Visoke vrednosti šećera u krvi.

Hipertenzija.

Povećan LDL i smanjen HDL holesterol.

Povišen nivo triglicerida.

Ako je obim struka kod muškaraca veći od 94 cm, a kod žena od 80 cm, rizici za tzv. sindrom X se višestruko povećavaju. U tom slučaju masti su se već nagomilale u predelu trbuha i oko unutrašnjih organa, što je krajnje nepovojno. Ove masnoće su metabolički  aktivne, te u krv izbacuju supstance koje doprinose nastanku poremećaja metabolizma ugljenih hidrata i masti.

Sve navedeno je preduslov za metabolički sindrom, stanje u čijoj je osnovi se nalazi više različitih poremećaja. Na njega ukazuje insulinska rezistencija, abdominalno salo, visok nivo masnoća i šećera u krvi, kao i povišen krvni pritisak.

S obzirom na to da su njihove ćelije otporne na dejstvo insulina, osobe s metaboličkim sindromom često obolevaju od dijabetesa. Rizik za nastanak šećerne bolesti je kod njih čak 20 puta veći. Preduslovi za nastanak ozbiljnih kardiovaskularnih oboljenja takođe postoje. Srčane bolesti su čak dva do četiri puta prisutnije.

Ukoliko uz gojaznost imate i imate povišen nivo triglicerida (preko 1,7 nmol/L) obavezno se javite vašem lekaru. Osim merenja struka, obavezno prekontrolišite i vaš BMI (indeks telesne mase).

metabolički sindrom simptomi poremećaja

Pravilna ishrana za dobar metabolizam

Pored redovne fizičke aktivnosti, metabolizam se može pospešiti i pravilnom ishranom. Obroke nikako ne bi trebalo preskakati tokom dana. Prednost dajte svežem voću i povrću, uz dodatak mahunarki i integralnih žitarica. Te namirnice bogate su vlaknima, što znači da poboljšavaju varenje. Uz to one smanjuju apetit i ubrzavaju metabolizam, čime dovode do smanjenja telesne težine.

Važna napomena: Prestanite pušiti! Cigarete značajno doprinose pogoršanju stanja kod metaboličkog sindroma i neretko uzrokuju i veće posledice.

Borovnicama protiv insulinske rezistencije

Borovnice se naročito preporučuju, bogate su antioksidansima. One povećavaju osetljivost ćelija na insulin, čime se smanjuje nivo šećera u krvi. Ipak, pre nego što posegnete za hranom, popijte čašu vode u gutljajima. Vrlo često nam se čini da osećamo glad, a zapravo smo samo žedni.

Kurkuma topi masne naslage

Metabolički sindrom može se držati pod kontrolom uz pravilan izbor namirnica. U tome je i te kako efikasna kurkuma. Ona ubrzava metabolizam, poboljšava osetljivost ćelija na insulin i sagoreva masne naslage. Obavezno je dodavajte varivima, čorbama i drugim jelima kao začin.

  • Popijte pre spavanja svako veče šolju nemasnog mleka pomešanog s pola kašičice zlatnog praha.

Korisno je i vino od kurkume, a možete ga napraviti na sledeći način:

Mešavinu 20 g iglica jele, 50 g rendanog korena đumbira i 2 kašike kurkume preliti sa pola litra crvenog vina. Zagrevajte smešu do ključanja, sklonite s vatre i ostavite poklopljeno neka odstoji. Čuvajte tri dana na tamnom i hladnom mestu. Potom procedite i lek ostavite u frižideru. Uzimajte po 25 ml svakog dana posle doručka i ručka.

Lečenje metaboličkog sindroma prirodnim putem

Nezaobilazni maslačak

Koristi se u lečenju dijabetesa, a može pomoći i kada je metabolički sindrom posredi. On uspešno topi suvišne kilograme. Njegove listove začinjene s  malo limunovog soka možete poslužiti kao laganu salatu. Žvakanjem stabljika snizićete nivo šećera u krvi.

Ukoliko biste radije pili čaj od listova maslačka, napravite ga na sledeći način.

15 g listova prelijte šoljom ključale vode i procedite posle 15 minuta. Triput dnevno pije se po šolja čaja pola sata pre obroka.

Za metabolički sindrom, efikasna je i tinktura maslačka.

60 g korena biljke prelijte sa litrom domaćerakije. To treba odstojati dve nedelje na tamnom i hladnom mestu. Potom se procedi, a uzima se triput dnevno po 25 kapi razblaženih u čaši vode.

Pomaže još jedna čajna mešavina sa maslačkom.

Može se pomešati i po 50 g pirevine, lista i cveta hajdučke trave i lista i korena maslačka. Jednu kašiku mešavine prelijte sa 200 ml provrele vode i procedite posle 15 minuta. Pijte po 30 ml čaja ujutru na prazan stomak. Terapija traje dve  nedelje i može se ponoviti nakon desetodnevne pauze.

Moćna kukuruzna svila

U borbi sa suvišnim kilogramima pomaže i čaj od kukuruzne svile, koji smanjuje apetit i ubrzava metabolizam masti i šecera.

Čaj možete napraviti tako što ćete 3 kašike svile preliti litrom proključale vode i procediti posle pola sata.
Napitak konzumirajte tokom dana u gutljajima, najbolje umesto vode.

Kako sprečiti metaboličke bolesti lekovima iz prirode

U lečenju metaboličkog sindroma potrebno je ubrzati metabolizam masti i ugljenih hidrata, čemu doprinose mnogi biljni čajevi i mešavine. Podelićemo još nekoliko izvanrednih recepata.

Preslica i kiprovina ubrzavaju metabolizam

Recept:

30 g kiprovine (vrbice) prelijte sa 500 ml vode koja je proključala. Procedite posle pola sata i pijte četiri puta dnevno po 70 ml pre obroka.

Može pomoći i čaj od preslice, koji se jednostavno pravi:

15 g biljke prelije sa 200 ml vrele vode. Pije se četiri puta dnevno po 50 ml pre obroka.

Jagoda takode pospešuje metabolizam

70 g nadzemnog dela biljke prelijte litrom proključale vode. Procedite pošto odstoji dva sata, pa pijte triput dnevno po 70 ml pola sata pre jela.

Pojedini fitoterapeuti preporučuju i čaj od suvog lista bokvice za metabolički sindrom.

Naime, 1 kašičica biljke prelije se punm šoljom vode (proključale). Posle pola sata procedi se, a pije se triput dnevno po pola šolje.

Povezano: Kako se koristi bokvica sa medom?

Kamilica i troskot pospešuju metabolizam

Metabolički sindrom može se držati pod kontrolom korišnjem različitih čajnih mešavina

Pomešajte po 100 g cveta kamilice, nadzemnog dela troskota, lista i cveta kantariona, smilja i pupoljaka
breze. Dve kašike mešavine prelijte sa 5 dl ključale vode i ostavite poklopljeno neka odstoji dvadeset minuta. Potom dobro procedite.

Ovaj čaj poboljšava metabolizam i pospešuje izbacivanje štetnih masnoća iz organizma. Pije se svakodnevno, i to 2,5 dl ujutru pola sata pre doručka i 2,5 dl uveče pre spavanja. Terapija traje mesec dana i trebalo bi je sprovoditi jednom u tri godine.

Ubrzajte metabolizam pomoću zelenog čaja

Metabolički sindrom uzrokuje brojne zdravstvene tegobe. Kako bi ste mu stali na put potrebno je da redovno pijete zeleni lekoviti čaj. On dokazano topi masne naslage, ubrzava metabolizam i snižava nivo holesterola u krvi. Istraživanja koja su zasad sprovedena na životinjama pokazuju njegova brojna pozitivna dejstva. On pruža dobru zaštitu od dijabetesa.

Dovoljno je piti tri šolje zelenog čaja dnevno, a njegovo dejstvo može se pojačati dodatkom đumbira. Dodajte samo pola kašičice u jednu solju čaja.

Delotvorne čajne mešavine

Recept br.1

Pomešajte 25 g semena piskavice, 25 g mahuna pasulja, 20 g lista koprive, 20 g lista duda, 5 g lista žalfije i 5 g korena maslačka. Jednu kašiku mešavine prelijte šoljom ključale vode i procedite posle sat vremena. Pijte po jednu solju triput dnevno pre obroka.

Ukoliko vam metabolički sindrom komplikuje život, napravite i ovu čajnu mešavinu.

Pomešajte 20 g smilja, dvozuba, lista jagode i kukuruzne svile. Dve kašike čaja prelijte sa 500 ml ključale vode i ostavite neka miruje sat vremena Procedite i pijte po 150 ml triput na dan pre obroka.

Recept broj 3

Izmešajte po 50 g korena maslačka, lista srdačice, podbela, lista borovnice, lista breze, celera i mahuna
pasulja. Jednu kašiku smeše prelijte šoljom ključale vode i ostavite neka se slegne dva sata. Procedite i triput dnevno pijte po jednu solju.

Kao što vidite za metabolički sindrom naveli smo vam preko 15 prirodnih recepata u ovom članku. Ukoliko želite saznati kako ubrzati metabolizam bez lekova, pročitajte i naredni tekst.