Poreklom ruskinja, po karakteru pravo gurmansko zadovoljstvo. Mimoza salata ime je dobila po prelepom cvetu mimozi jer se najčešće dekoriše izrendanim jajima. Tako pripremljena jaja podsećaju na predivan žuti cvet pod snežnim prekrivačem.
Salata mimoza je neizostavan sastojak svake slavske i novogodišnje trpeze. Varijacije ove svečane zakuske su razne, neko voli klasičnu verziju a nekome je pak izgled bitniji pa ređa što više raznobojnih slojeva.
Kako god da je napravite, mimoza je preukusna, a uz to i zdrava domaća salata. Iskusne domaćice bi vam odmah savetovale da je najbitnije krompir kuvati u ljusci te ne smete zaboraviti zasoliti između redova. One malo modernije predložile bi vam da ih servirate kao malo umetničko delo i podelile sa vama mnoštvo maštovitih predloga za dekoraciju.
U nastavku teksta otkrijte kako se pravi mimoza salata i koji vam to sastojci za njenu izradu trebaju. Otkrićete mnoštvo recepata za čuvenu mimozu. Pripremili smo velik broj saveta vezanih za pripremu sastojaka, ali i za ukrašavanje.
Ako ste na nekom od posebnih režima ishrane odnosno na dijeti ne plašite se da probate i laganije verzije mimoza salate. Sigurno će vam se dopasti…
Najčešći sastojci za mimoza salatu
Sastav mimoza salate razlikuje se od zemlje do zemlje, tačnije od kuhinje do kuhinje. Svaka domaćica ima neki svoj recept. Glavni sastojci su krompir, jaja, šunka, majonez, pavlaka, kiseli krastavčići, sir i začini. Neko od gore voli narendati samo sir, dok drugi salatu presipaju samo sa peršunovim listom.
Neko je sprema sa piletinom, drugi sa ribom, a nekom najviše odgovara sa salamom. U nju se može dodati i šargarepa, a umesto punomasnog kravljeg sira neretko se dodaje feta. Ako volite intenzivnije ukuse koristite dimljeni kačkavalj.
Mimoza salata je izuzetno dekorativna te je poslužite u providnoj posudi
Kada je u pitanju mimoza salata redosled slaganja uglavnom svi poštuju.
Krompir – preliv – jaja – šunka – sir – krastavčići – preliv, pa tako opet sa istom količinom sastojaka.
Nakon što poređate salatu stavite je u frižder, ona se obavezno služi hladna. A kada je budete servirali gostima dobro zahvatite kašikom do dna činije kako biste obuhvatili sve sastojke.
Dresing prilagodite sopstvenom ukusu. Ako volite laganije verzije dodajte malo više pavlake a manje majoneza u preliv. Trunčica senfa takođe bi mogla dati zanimljiv šmek salati mimozi. Ako ne volite majonez možete dodati i samo pavlaku ili krem sir.
Sa druge strane neke domaćice vole umesto kiselih krastavčića da mimozi dodaju one sveže. Može zazvučati neobično ali u ovoj salati sve sastojke možete menjati i tako mimozu prilagoditi svom ukusu.
Potrudite se oko dekoracije i zadivite goste kreativnim idejama
Dekorišite salatu sa par zanimljivih ukrasa. Možete iseći jaja u kolutove i poređati ih po mimozi ili oko žumanca staviti listiće šargarepe pa će ukras izgledati kao cvet. Neko renda samo sir preko salate, dok drugi prekrivaju celu površinu narendanim žumancima.
Jako lepo izgleda mimoza salata sa šargarepom ako se na sam vrh doda još i sitno naseckan luk vlašac a okolo narendano žumance. Grančice mirođije su takođe izuzetno dekorativne. Opet, sve zavisi od ličnih afiniteta domaćice.
Još jedna odlična i originalna ideja je da salatu ređate u male čaše, pa će svaki gost dobiti svoju posudicu. Krem sir stavite u špric za šlag i na vrh svake napravite ukras, malo bibera i maslinku ili kapar. Listić peršuna lepo će izgledati kao završni detalj. Možete je ukrastiti zaista na bezbroj načina.
Nije loše da se oprobate u pravljenju domaće majoneze
Za pripremu vam je potrebno svega par sastojaka:
2 jaja, kašičica senfa, 2 kašičice limunovog soka, so i oko 300ml ulja, najbolje maslinovog. Od pribora potrebni su vam štapni mikser i keramička posuda.
Jaja pre izrade majoneze ostavite neka malo odstoje na sobnoj temperaturi. Zatim ih umutite štapnim mikserom sa kašičicom soli. Polako dodajte limunov sok i senf i malo po malo ulja. Masa će ubrzo postati kompaktna. Čuvajte u frižideru.
Uz domaći majonez mimoza salata će biti još ukusnija.
Najbolji recepti za mimoza salatu
Ko voli da igra na sigurno neka se oproba u tradicionalnoj verziji ove popularne salate. Ovo je ujedno varijanta koja se najčešće sprema ta slavlja i koja je takoreći svima najmilija. Sa ovim sastojcima nema greške.
Ako još ne znate kako se pravi mimoza salata i ovo vam je prvi put da je pripremate savetujemo vam da se pridržavate klasičnog recepta. Kasnije možete i eksperimentisati i prilagođavati je sopstvenom ukusu.
Klasičan recept za mimoza salatu sastojci i priprema
4 krompira skuvana u ljusci,
6 jaja, tvrdo kuvana i prohlađena,
300 grama sira (kačkavalj ili trapist),
negde oko 300 grama sunke ili šunkarice,
pola tegle kiselih krastavčića,
100 grama majoneze (to vam je jedno pakovanje),
3 pavlake (pakovanje od 180grama 3x),
začini; so i biber.
Evo kako se priprema mimoza salata za kiselim krastavcima
Sastojke je najbolje odmah iseckati i staviti u male posude kako bi vam ređanje bilo jednostavnije. Najpre sve pripremite. Krompir obarite u ljusci, ohladite pa narendajte. Jaja obarite, ali bar 15 min da žumance ne ostane polutečno te isto narendajte. Narendajte i sir i šunku. Krastavčiće iseckajte na što sitnije kocke.
U posebnu posudu pomešajte pavlaku i majonez. Stakleni sud u koji ćete ređati salatu premažite puterom ili maslinovim uljem kako bi se salata lakše vadila. Sastojke ćete ređati iz dva puta.
Prvo poređajte krompir (dakle polovinu) začinite pa stavite preliv od pavlake i majoneze. Sledeći red neka budu jaja koja ćete presuti šunkom, a zatim sirom pa krastavcima. Začinite pa ponovo stavite preliv.
Ponovite postuupak sa drugom polovinom sastojaka. Na kraju za ukras možete narendati malo sira ili žumance.
Šargarepa i losos dodaju predivne nijanse u mimozin složenac
Mimoza salata sa šargarepom se preporučuje za slavlja jer je zbog intenzivne narandžaste boje ona veoma dekorativna. Kada u istoj salati imate toliko boja i ako je još lepo ukrašena ona je idealna za svečana posluženja. Ako joj dodate i crveni kupus napravićete pravo malo umetničko delo.
Šarena salata sa kupusom i šargarepom
Za ovu salatu potrebno vam je:
250 grama pavlake i 300 grama majoneze od kojih ćete napraviteti preliv.
Trebate još i 3 krompira,
2 šargarepe,
100 grama crvenog kupusa,
5 kuvanih jaja,
250 grama sira i isto toliko šunke.
Priprema:
Krompir obarite u ljusci a šargarepu zasebno. Najpre poređajte po dnu staklene posude sitno iseckan crveni kupus. Stavite preliv pa na to narendan krompir, zatim idu šargarepa pa preliv pa narendana belanca pa preliv. Slede gauda i šunka pa preliv. Salatu ukrasite narendanim žumancima.
Kako se pravi mimoza salata sa lososom
Skuvajte dva krompira, jednu šargarepu i 4 jaja. Za ovaj recept potrebno vam je i 250 grama dimljenog lososa, 200 grama majoneze i jedan sitno iseckan crni luk. Njega ćete tako iseckanog potopiti desetak minuta u vrelu vodu pa ocediti. Lososa iseckajte na sitne komadiće.
Poređajte najpre narendan krompir, prespite ga sa majonezom pa poređajte ribu a zatim i luk. Svo vreme po malo solite sastojke. Prespite majonezom. Zatim poređajte narendana belanca opet prelijte pa stavite sloj šargarepe, prelijte pa narendajte žumanca povrh svega toga.
Šunku u salati možete zameniti piletinom ili tunjevinom
Mimoza salata sa piletinom
Za recept sa salatu potrebni su vam:
4 obarena krompira, 500 grama obarene šargarepe, 4 jajeta i 300 grama pilećih prsa.
Od ostalih sastojaka trebaće vam još 200 grama kačkavalja, 200 ml majoneze i isto toliko kisele pavlake ili milerama.
Kako se pravi:
U ovoj salati ređa se po sledećem redosledu. Prvo ide krompir pa šargarepa, pileća prsa, krastavci pa kačkavalj a između svakog reda ide preliv od majoneze i pavlake.
Švedska mimoza salata sa tunjevinom
Za ovaj recept pored redovnih sastojaka biće vam potrebna:
Konzerva sitno seckane tunjevine i glavica crnog luka.
A u namaz pored pola čaše pavlake i 100 gr. majoneze idu i senf i bezmasni jogurt.
A između svakog sloja posućete mešavinu začina (origano, bosiljak, suvi peršun i biber).
Priprema švedske mimoze:
U posebnoj činiji pomešajte tunjevinu, jedno obareno jaje narendano, sitno iseckan luk i meso po želji. Preporučuje se 100 grama šunkarice ili nekog dimljenog mesa.
U staklenu posudu stavite malo pripremljnog namaza. Preko dodajte i dva krupno narendana krompira koje se prethodno obarili sa ljuskom. Zalijte prelivom te narendajte malo sira preko, za celu salatu biće vam dovoljno oko 200 grama. Ponovite postupak dok se sastojci ne utroše. Preostalo jaje isecite na kolutove i ukrasite površinu salate.
Ovako pripremljena mimoza salata sa ribom idealan je doručak uz malo integralnog hleba. Pripremite je dan ranije i pustite neka se ohladi u frižideru, kako bi se istovremeno svi sastojci spojili.
U salatu sa tunjevinom možete dodati i kukuruz šećerac ako volite.
Postoji i vegetarijanska mimoza salata
Lagana mimoza salata bez mesa
Obarite 4 krompira, 2 šargarepe i 3 jaja. Kada se ovi sastojci prohlade narendajte i u posebne činijice. Biće vam potrebno još 4 kisela krastavčića koja trebate iseckati na kockice, 100ml majoneze i 250 ml pavlake.
U posebnu posudu narendajte 150 grama kačkavalja. Sastojke ćete ređati iz tri puta tako da bi trebalo unapred da se orijentišete kada ređate slojeve. Najpre poređajte trećinu krompira, prelijte mešavinom pavlake i majoneze, pa ide šargarepa, pa opet preliv, pa jaja, pa ponovo preliv…
Sada pospite krastavčićima pa ponovite sve još dva puta. Na samom kraju kada ste sve poređali i izravnali površinu salate narendajte i kačkavalj. Ova mimoza je idealna za predjelo ili kao večera recimo.
Kako se pravi mimoza salata sa makaronima
Ovaj recept za mimoza salatu je veoma ekonomičan j jednostavan za napraviti.
Potrebno vam je:
300 grama makarona, 3 krompira i 3 jaja.
Od ostalih sastojaka pripremite po 200 grama majoneze, pavlake, šunke i sira.
Način pripreme:
Sve sastojke osim preliva od pavlake i majoneze od kojih ćete napraviti preliv podelite na 3 dela. U providnu posudu poređajte najpre trećinu makarona, zalijte prelivom pa poređajte trećinu obarenog i narendanog krompira. Zatim ređajte šunku, jaja i sir. Kada ređate salatu svaki sloj malo posolite. Završite salatu prelivom i ukrasite po želji. U tu svrhu možete upotrebiti i iseckane maslinke.
Light mimoze idealne su kao obrok za skidanje kilograma
Mimoza salata bez krompira
Sastojci koji su vam potrebni za ovaj recept su:
oko 300 grama sitne testenine, kao što su zvezdice za supu,
200 grama šunke,
250 grama majoneze
i 350 grama pavlake.
U ovu mimozu ide ide i
jedan veći krem sir,
4 obarena jaja
i pola tegle kiselih krastavčića.
Priprema lagane mimoze
Napravićete dva fila. Jedan od majoneze i pavlake i drugi od pavlake i krem sira. Naizmenično ćete ih stavljati. Najpre stavite skuvanu testeninu, pa šunku, pa krastavčiće, pa posuti sitno rendanim žumancima. Postupak ponavljajte dok imate sastojaka i između kao što smo napomenuli prelivajte nadevima. Na kraju narendajte žumance i ukrasite listovima peršuna.
Mimoza salata sa feta sirom je idealna ako se klonite kaloričnih obroka
U klasičnom receptu za mimozu uglavnom se koriste punomasni kravlji sirevi kao što su gauda i kačkavalj. Vi se uvek možete opredeliti za light varijantu. Tada iz preliva uklonite majonez, a umesto teških sireva koriste fetu ili pavlaku sa malim procentom masnoće.
Haotična skoro pa dijetalna salata mimoza
Pripremite glavicu zelene salate puterice i 4 tvrdo kuvana jaja. Posebno napravite preliv od soka jednog limuna, dve kašike majoneze, decilitra ulja i malo soli. Opranu salatu iseckajte na krupnije rezance i pomešajte iseckana kuvana jaja, pomešajte zajedno sa prethodno pripremljenim prelivom.
Sve prespite u staklenu posudu a gore narendajte preostala dva jaja. Možete i napraviti ukrase majonezom iz tube, npr. u obliku rešetke vukući vodoravne i uspravne linije.
Ova mimoza salata bez krompira je nešto drugačijeg izgleda i sastava ali nikako nije za potceniti. Veoma je osvežavajuća i pravo je zadovoljstvo za vaša nepca.
Posna mimoza salata za posebne prilike
U ovom receptu koristićemo posni majonez umesto redovnog.
Pripremite i dva obarena krompira, 3 kuvane šargarepe, struk praziluka i oko 300 grama kupusa. Kako bi salata bila lepo začinjena dodajte i čen belog luka, sirće i ulje. Između slojeva salatu je potrebno zabiberiti i zasoliti.
Ova se salata po pripremi razlikuje od klasične verzije.
Krompir ćete u ovom slučaju iseći na kockice, a praziluk na kolutove te ih pomešati u jednoj posudi sa malo sirćeta i ulja. Šargarepu isecite na kolutiće zalijte takođe uljem i sirćetom i umešajte izgnječen čen belog luka. Na isti način začinite i sitno iseckan sveži kupus.
Salatu ređate po sledećem redosledu:
- Krompir i praziluk stavite prve pa zalijte majonezom.
- Sledeći red je šargerepa koju isto prelijte, pa kupus na koji isto ide preliv od posne majoneze.
- Ako želite na kraju na salatu izrendajte neki od biljnih sireva.
Da rezimiramo, mimoza salata je definitivno jedna od najlepših i najizdašnijih svečanih salata. Zato uvek insistiramo da se služi u staklenim posudama, kako bi njena lepota došla do pravog izražaja.Odlična je i kao zdrava užina, možete je poređati u male staklene teglice i poneti ih na posao.
Zamenite nezdrave pekarske proizvode zdravim i ukusnim obrokom. I ne zaboravite za sledeće slavlje pripremite obavezno mimoza salatu, prijatno!