Mozak muskaraca i zena razlicito reaguje na povrede

Mozak razlicito reaguje na nedostatak kiseonika kod zena i muskaraca, rezultat je studije tima naucnika decije bolnice iz Pensilvanije.Ovaj zakljucak dalje vodi ka tome da tretman kod bolesnika koji su doziveli povredu mozga bi trebao da bude prilagodjen njihovom polu.

Do sada se znalo da muskarci i zene razlicito reaguju na povrede mozga izazvane naprimer mozdanim udarom.Medjutim ovaj put su naucnici zapazili razlike u zavisnosti od pola na koje pojedine nervne celije mozga izumiru zbiog nedostatka kiseonika .

Opiti su radjeni nad pacovima. Naucnici su merili nivo raznih molekula i antioksidanasa koji stite celije od reaktivnih jedinjenja koji nastaju kao medjuproizvodi metabolizma, tokom odumiranja mozga pacova usled nedostatka kiseonika.

Rezultat nedostatka kiseonika i kod muzjaka i kod zenki je doveo do umiranja celija mozga ali nacini na koje su njihove celije odumirale je bio razlicit.
Kod muzjaka se desio nagli pad antioksidansa glutationa, dok se to nije desilo u mozdanim celijama zenki.

Ovo otkrice pruza nadu da je moguc bolji nacin za lecenje u situacijama gde mozak ili njegovi delovi pate od nedostatka kiseonika usled povreda izazvanih snaznim krvarenjem, mozdanim ili srcanim udarom.

Dosadasnji tretman ovih stanja je bio da se ogranice ostecenja mozga davanjem pacijentu odredjenih doza kiseonika.
Radimo na intezivnoj nezi 12 godina, ali je veoma obeshrabrujuce da nismo mogli da ucinimo nista vise, kaze Klark vodja istrazivackog tima, od toga da spasimo veci deo mozga, u zavisnosti od jacine povrede, tretmanom kiseonikom, ali su osetljiva podrucja mozga kao sto su ona koja kontrolisu pokrete ili su zaduzena za pamcenje cesto bila trajno unistena.

Nadohnadjivanje antioksidanata i odrzavanjem njihovog potrebnog nivoa, pogotovo kod muskaraca, mozda pruza sansu za spasavanje mozdanih celija koje pate zbog nedostatka kiseonika. Jedan od mogucih nacina lecenja je koriscenje leka N-acetilcistein, koji nadohnadjuje glutation u celijama.

Ova je dragoceni lek koji moze pomoci bilo kome cije su celije pod stresom, ukljucujuci bebe, one koji pate od cisticne fibroze ili raznih povreda mozga. Doze ovog leka mogle bi se odredjivati prema polu bolesnika.

Novi eksperimenti ce biti radjeni kako bi se pronasao lek koji ce spreciti odumiranje mozdanih celija kod zena.