Možete li dobiti preplanuli ten ako pojedete tri mrkve dnevno? Stručnjaci komentirali trend na TikToku

Autor: Zlatko Govedić

Popularni trend na TikToku nazvan “carrot tan”, tj. “mrkva-ten” tvrdi da jedenje tri mrkve dnevno daje prirodnu brončanu boju kože.

Stručnjaci diljem svijeta komentirali su može li to doista rezultirati prirodnim sjajem kože te je li to uopće zdravo?

Mrkve mogu utjecati na ten zbog karotenoida, prirodnih pigmenata koji daju crvenu, narančastu i žutu boju voću i povrću. Beta-karoten je karotenoid odgovoran za živahnu narančastu boju mrkava.

Kada se hrana bogata beta-karotenom probavi, posebne stanice u crijevima razgrađuju ga u dvije molekule retinola (poznatog i kao vitamin A). Vitamin A ima ključnu ulogu u različitim važnim funkcijama tijela, kao što su vid, reprodukcija, imunitet i rast.

@isabelle.lux Carrots >>>>> #beautyfood #beautyhacks #carrottan ♬ original sound – Isabelle ⚡️ Lux

Narančasta pigmentacija

Tijelo kontrolira pretvorbu beta-karotena u vitamin A ovisno o svojim potrebama. Kada tijelo ima dovoljno vitamina A, usporava ili zaustavlja pretvorbu beta-karotena u vitamin A.

Višak beta-karotena se može pohraniti u jetri i masnim stanicama, izlučiti putem izmeta ili ukloniti putem znojnih žlijezda na koži, što može rezultirati narančastim “tenom”. U medicini, to se naziva karotenodermija.

Novi bizarni trend na društvenim mrežama: Ovo je drukčije od svega dosad, neki ga zovu ‘ključ uspjeha’

Karotenodermija daje koži žutu ili narančastu pigmentaciju koja nije iste boje kao ten koji biste dobili od sunčanja. Najviše je koncentrirana na dlanovima, tabanima i smještenim osmijehom blizu nosa.

No mrkve nisu jedina hrana koja sadrži beta-karoten. Tamnozeleno lisnato povrće, neka druga žuta i narančasta voća i povrće također sadrže visoke količine. Nalazi se i u peršinu, bosiljku, vlascu, čiliju u prahu, sušenim rajčicama i nekim dodacima prehrani.

Da biste promijenili boju kože, trebali biste konzumirati znatne količine mrkava svakodnevno tijekom barem nekoliko tjedana, a većina ljudi to bi smatrala izazovnim.

Ključ je u povrću

Nema visokokvalitetnih istraživanja koja su testirala odnos između broja pojedenih mrkava dnevno i promjene boje kože ili drugih rezultata. No, postoje dokazi da karotenodermija nastaje kada razina beta-karotena u krvi prijeđe 250-500 µg/dL.

Iako nije opasno jesti previše beta-karotena iz prirodnih izvora hrane, neki su dodaci visokih doza beta-karotena (20 mg dnevno ili više) povezani s povećanim rizikom od raka pluća kod osoba koje puše ili su pušile. Međutim, to se ne odnosi na voće i povrće koje sadrži beta-karoten.

Osam savjeta za pravilnu prehranu u noćnoj smjeni: Ovako ćete izbjeći cijeli niz mogućih komplikacija

“Umjesto da se usredotočite samo na mrkve, konzumiranje različitih šarenih povrća, osobito onih bogatih karotenoidima, u prehrani može pridonijeti prirodnom sjaju i blagom poboljšanju tonusa kože.

Nema veze koliko mrkava pojedete tijekom dana, važno je zaštititi kožu korištenjem zaštite od sunca kada ste na otvorenom”, zaključuju profesorica javnog zdravlja Lauren Ball sa Sveučilišta u Queenslandu (Brisbane, Australija) i nutricionistkinja Emily Burch sa Sveučilišta Southern Cross (Lismore, New South Wales Australija)u svom novom eseju.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More