MRŠAVITE ZDRAVO UZ ZANEMARENU ŽITARICU: Sve je popularnija u kulinarstvu, a razloga je uistinu mnogo

Autor: Zlatko Govedić

Amarant (Amaranthus) ili šćir, šćirenica, štir, sneljek itd. rod je jednogodišnjeg bilja iz porodice štirovki (Amaranthaceae). Pripada mu 88 priznatih vrsta, a u Hrvatskoj ih raste 13.

Latinsko ime roda znači “ne venem”, a odnosi se na kožasti cvjetni omotač koji ne vene. Porijeklom je iz Amerike gdje je igrao značajnu ulogu u prehrani nekih američkih plemena, a glavna mu je namjena bila da se melje u brašno i kuha poput drugih žitarica.

Ima vitamine A, E, i B skupine. Izvor je vrijednih biljnih proteina koji mogu poslužiti kao zamjena za meso. Stoga bi amarant trebao biti uključen u obroke sportaša i ljudi na veganskoj prehrani. Dobar je i izvor željeza (7,8 mg na 100 g).

Vrijedno ih je kombinirati s proizvodima koji osiguravaju vitamin C (peršin, brokula, crni ribiz) kako bi se povećala apsorpcija željeza. Amarant je vrijedan dodatak jelovniku za osobe s anemijom. Prirodno ne sadrži gluten pa ga mogu jesti osobe na bezglutenskoj dijeti s celijakijom i intolerancijom na gluten.

Prema tome, zašto amarant treba uključiti u prehranu?

Kontrola razine šećera

Sjemenke amaranta imaju nizak glikemijski indeks GI (35) i sadrže tzv. složene ugljikohidrate. Oni polako podižu razinu glukoze u krvi.

Savršen za mršavljenje

Sjemenke amaranta će vas zasititi, ali neće udebljati. Ima do dva puta više vlakana od ječma i deset puta više od krumpira. Zahvaljujući tome poboljšava probavu i ubrzava metabolizam. Porcija od 100 g kuhanog amaranta ima samo 102 kcal.

Izvor kalcija

Jeste li alergični na proteine ​​kravljeg mlijeka ili jednostavno ne volite mliječne proizvode? Obogatite svoj dnevni jelovnik žitaricama, pahuljicama ili punjenim amarantom koji sadrže kalcij koji se lako apsorbira.

Smiruje napetost

Živite li u stalnoj napetosti i nemate vremena za redovite obroke, uvrstite amarant u svoj jelovnik. Takav zdravi međuobrok sadrži više magnezija od komadića čokolade, a sadrži i puno vitamina B skupine koji potpomažu rad živčanog sustava.

Dobar je za trudnice

Pečena zrna amaranta bogat su izvor željeza za sprječavanje anemije, prijevremenog poroda i pobačaja. Sadrže i dosta folne kiseline.

Dobar je i za starije osobe

Neugledne žitarice imaju antioksidativna svojstva i mogu “izbaciti” štetne slobodne radikale iz tijela, usporavajući starenje organizma.

Za jako srce!

“Kaša” od amaranta odličan je doručak za osobe sa srčanim problemima. Takvo jelo izvor je zdravih masnih kiselina. Pomaže u smanjenju razine kolesterola i triglicerida u krvi, sprječava stvaranje krvnih ugrušaka i poboljšava protok krvi kroz koronarne arterije.

Kako jesti amarant?

Čašu žitarica prelijte s dvije čaše vode, malo posolite i kuhajte oko 20 minuta. Pahuljice amaranta kuhaju se u vodi, mlijeku ili biljnom napitku oko tri minute.

Sjemenke amaranta možete dodati u jogurt, kašu pa čak i juhu.

Amarant s jabukom i bademima

Isprobajte ovaj recept.

Sastojci:

1 čaša kuhanih zrna amaranta

1 velika jabuka

šaka badema

mljeveni bademi

žličicu meda

cimet

Priprema:

Pomiješajte amarant s cimetom i medom. Ogulite jabuku. Polovicu jabuke naribajte, a drugu polovicu narežite na male ploške. Dodajte naribanu jabuku u amarant. Pospite mljevenim bademima.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More