Nada za zene koje pate od PMS

Puno zena oseca neprijatne fizicke i emotivne simptome nedelju do dve nedelje pre pocetka menstroalnog krvavljenja. Simptomi mogu biti: nadimanje, bol i napetost u grudima, bolovi u krstima, glavobolja, teskoce u koncentraciji, ceste promene raspolozenja, nervoza, neraspolozenje. Simptomi koji se javljaju kod jedne osobe, ne moraju obavezno biti primeceni i kod neke druge. Do sada je utvrdjeno preko 150 simptoma koji se mogu pripisati PMS-u. Simptomi nestaju po zavrsetku menstroalnog krvavljenja. Iako su mnogi skloni da potcene simptome PMS, oni mogu da budu iz meseca u mesec veoma neprijatni i otezavajuci faktor u obavljanju dnefnih aktivnosti za zene koje pate od njega.

Prema izvestaju americkih naucnika objavljenih u casopisu Obstetrics and Gynecology, 40% zena oseca neke od simpteoma PMS, dok 5 do 10% zena ima veoma izrazene simptome koji se svrstavaju u predmenstrualne disforicne poremecaje (PMDD), koje karakterise depresija, anksioznost, permanentna napetost i nervoza.

Uzroci PMS i PMDD jos nisu sa sigurnoscu utvrdjeni. Smatra se da zene koje pate od PMS imaju povecanu osetljivost na promenu nivoa hormona u krvi koja se normalno desava pred menstrualno krvavljenje. Kod zena koje pate od PMDD, promena nivoa estrogena i progesterola u krvi negativno utice na mozdane funkcije pokrecuci simptome depresije.

Takodje je objavljeno u naucnom casopisu Obstetrics and Gynecology da zene koje pate od predmenstrualnog sidroma (PMS) imaju povišen rizik javljanja simptoma kao što su talasi vrucine, depresivna raspoloženja, problemi sa spavanjem i smanjenje libida tokom menopauze. S izuzetkom smanjenog libida, ovi simptomi su bili znacajno povezani s varijacijama nivoa estradiola u krvi.Klinicari trebaju da znaju da bi njihove pacijentkinje koje su patile od predmenstrualnog sindroma, mogle da imaju daleko izraženije menopauzalne simptome koji se mogu javiti veoma rano u prelaznom periodu.

Kako da pomognete sebi

Eksperti tvrde da nova vrsta antidepresiva, nazvanih selektivni serotonin reuptake inhibitori (SSRIs),dobro deluju protiv psihickih simtoma kod PMDD.
U ovu klasu lekova spadaju Prozac i Zoloft. Medikamentozno lecenje treba preduzeti samo kod PMDD, pod nadzorom lekara.

Kod PMS postoji vise nacina da se simptomi ublaze ili cak potpuno otklone. Iako ovi simptomi izgledaju kao nuzno zlo, ne mora uvek biti tako.

– Strucnjaci pre svega preporucuju fizicku aktivnost koja povecava nivo estrogena (ćrobik, dzoging, plivanje, voznja bicikle i sl.),

– Ishrana je takodje veoma bitna, pa je stoga preporucljivo da se izbaci iz upotrebe ili smanji unos secera, soli, kofeina, alkohola i masnoce, ali se preporucuje uzimanje namirnica koje u sebi sadrze visok nivo vitamina B, kao i kalcijuma i magnezijuma,

– Pozeljno je da se zena vise odmara, a mogu se primeniti i neke metode relaksacije, kao sto je meditacija ili joga,

– Izbegavajte stres,

– Preporucljivo je i dodatno uzimanje vitamina: vitamin B, C, D, E, a narocito vitamina B6, kao i dodatno uzimanje gvozdja, kalcijuma i magnezijuma,

– Setajte sto vise, a narocito na svezem vazduhu jer smanjuje napetost i obogacuje organizam vitaminom D,

– Dobro se ispavajte,

– I pre svega verujte u sebe.