Najmekše i najlepše ovsene palačinke

Canon 700 D

Kuva i piše:
Ana Ćubela

 

 

 

Ovseno brašno ima puno vrlina ali i puno mana. Zdravo je, ima niži glikemijski indeks, sadrži beta glukan i nema gluten. Mada ima protein sličan njemu. Ali, sa druge strane, ume da forči i jakoe teško se radi sa njim, baz zbog nepostojanja glutena. Nema šta da veže i rastegne smesu. I posle nekoliko godina eksperimentisanja sa njim zaključila sam da palačinke najbolja opcija za ovo brašno. Mogu da se naprave manje i deblje, kao američke palačinke, ali i fine tanke, kakve se obično u našoj zemlji prave.


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela


Potrebno po osobi:

  • 1 belance
  • 2 do 2,5 kašike ovsenog integralnog brašna
  • 1 kašika pavlake
  • 1/2 decilitra kisele vode
  • Prstohvat do dva sode bikarbone
  • Malo limunovog soka
  • Prstohvat soli

Količina brašna zavisi i od veličine vaše kašike. Zato sam napisala od 2 do 2,5. Ja volim mali escajg i kašike za supu su mi manje nego one standardne. Zato sam stavila 2,5.

U činiji umutite belance sa mrvicom soli i par kapi limuna. Ne treba da dobijete šam, već blago penasto belance. Dodajte pavlaku muteći mikserom. Zatim ubacite brašno, pa kiselu vodu. Dodajte dva prstohvata sode bikarbone a zatim malo iscedite limun. Ne treba puno, nekoliko kapi. Videćete na površini blagu reakciju u dodiru sa sodom bikarbonom. Od toga će palačinke biti vazdušastije i mekše.

Zagrejte tiganj za palačinke pa stavljajte po malo smese. Treba da bude malo gušća nego za obične tanke palačinke. Stavljajte po pola kutlače otprilike. Treba da budu male.

Pecite kratko s jedne i sa druge strane.

Ukoliko volite obične palačinke pogledajte ovaj recept:

Tanke palačinke od ovsenog brašna

Zbog svega navedenog na početku teksta, ovseno brašno se često preporučuje dijabetičarima i onima koji imaju celijakliju. Ali uvek treba napomenuti da većina ovsenog brašna koje se prodaje može biti “kontaminirano” glutenom jer se sva brašna često prerađuju ili pakuju na istom mestu. Pa, ukoliko proizvođač to ne garantuje, oni koji imaju alergiju na gluten, treba dobro da paze. Brašna i peciva koja se deklarišu kao bezglutenska ne smeju da imaju glutena ni u tragovima i zato moraju da se pripremaju i pakuju u specijalizovanim prostorijama bez dodira sa nečim drugim.

I da, pavlaka je dozvoljena čak i u restrikciji.

Prijatno!