Nemojte piti vodu na ovaj način: Uništavate imunitet, ali to nije jedini problem

Autor: F.F

Malo toga je bolje od čaše hladne vode kada ste žedni, pogotovo kada su vani visoke temperature i sparina. Osim što gasi žeđ, voda i osvježava. Međutim, nekoliko trenutaka nakon konzumiranja, efekt hladne vode blijedi, a užitak se gubi. No, dugotrajna šteta koju ledena voda nanosi organizmu ostaje, pišu Nezavisne. Pitanje koje se postavlja jest: Zašto je hladna voda opasna?

Unatoč uobičajenom osvježenju koje pruža hladna voda, posebice u visokim temperaturama, postavlja se pitanje njezinog zdravstvenog učinka. Istraživanja su pokazala da hladna voda može imati štetan utjecaj na organizam, a evo i kako.

Poznata Hrvatica pokazala što možete napraviti od kore od naranče: ‘Nemojte je bacati’

Negativan utjecaj na probavni sustav

Kada tijelo dolazi u dodir s hladnoćom, pore na koži se sužavaju, a isto se događa i s vodom u dodiru s kožom. Sličan učinak primjećuje se i u želucu, gdje se krvne žile sužavaju, što može ometati proces probave.

Ako konzumirate hladnu vodu uz masnu hranu, masnoće se mogu stvrdnuti u jednjaku, čineći probavu teškom. Takva hrana može izazvati osjećaj kao da imate kamen u želucu.

Narušava imunološki sustav i energetski metabolizam

Hladna voda koja prolazi kroz crijeva može negativno utjecati na energetski metabolizam. Umjesto trošenja energije na probavu hrane, tijelo troši energiju na regulaciju temperature, što može rezultirati dodatnim gubitkom tekućine.

Konkretno, hladna voda potiče stvaranje sluzi, što značajno smanjuje imunološku funkciju organizma. Stoga, upozorenja koja su vam davali roditelji – da ne pijete hladnu vodu jer ćete se prehladiti – zapravo imaju smisla.

Foto: Pexels

Prednosti tople/mlake vode

Za razliku od hladne vode, konzumiranje tople/mlake vode može biti korisno. Evo nekoliko prednosti pijenja tople/mlake vode:

Hidratacija tijela je ubrzana, a potiče i proizvodnju prirodnih probavnih enzima. Također, razgradnja hrane postaje brža i lakša, dok se nadutost crijeva smanjuje. Procesi detoksikacije kroz kožu se ubrzavaju, čišćenje krvi i organa postaje učinkovitije. Stručnjaci ističu da usvajanjem navike pijenja vode sobne temperature, ili čak malo toplije, primijetit ćete poboljšanje probavnih procesa i manju potrebu za šećerom nakon kratkog vremena.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More