Nova nevolja s koronavirusom: Otkrivena nova verzija omikron soja! Mogla bi se teže otkrivati

Ilustracija

PANDEMIJA NE JENJAVA

+
AAA

Nova nevolja s koronavirusom: Otkrivena nova verzija omikron soja! Mogla bi se teže otkrivati

Autor: Zlatko Govedić

Znanstvenici su identificirali novu verziju omikron soja koronavirusa, koja nosi mnoge iste mutacije kao i original, ali joj nedostaje jedna ključna genetska osobina, izvijestio je The Guardian. Ta neobičnost olakšava standardnim PCR testovima razlikovanje novih slučajeva omikrona od delta ili drugih sojeva, pa bi novootkrivenu verziju omikrona moglo biti teže uočiti.

Istraživači su sada predložili podjelu omikron soja, poznatog kao B.1.1.529, u dvije varijante: BA.1, za verziju omikrona koja je prvobitno identificirana, i B.2, za novootkrivenu verziju. Podjela je predložena i provedena posljednjih nekoliko dana na Cov-Lineages, online sustavu koji koristi za dokumentiranje sojeva SARS-CoV-2 i njihova širenja.

“Postoje dvije verzije unutar Omikrona, BA.1 i BA.2, koje su prilično genetski diferencirane. One bi se mogle ponašati drukčije, iako to tek treba potvrditi”, kaže Francois Balloux, direktor Instituta za genetiku Sveučilišta College (London, Engleska, UK).

Jedna ključna razlika između dvije verzije može učiniti BA.2 malo težim za praćenje jer BA.1 ima “deleciju” u genu koji kodira svoj šiljasti protein koji virusu služi za inficiranje stanica. To brisanje, skraćeno nazvano 69-70del, eliminira šest baza iz cjelokupne sekvence RNK, što zauzvrat briše dva “građevna bloka” iz konačnog proteina šiljaka.

PCR testovi skeniraju više gena na koronavirusu, uključujući taj gen za protein šiljaka, ali varijante s 69-70del neće biti pozitivne na šiljak. Umjesto toga, oni uzrokuju da PCR test prikaže pogrešku. Nakon što označe takve slučajeve, znanstvenici zatim provlače uzorke kroz potpunu genomsku analizu kako bi potvrdili koja je varijanta uzrokovala određenu infekciju.

“Ispuštanje S-gena bilo je ključno za brzi pregled u mnogim različitim dijelovima Južne Afrike i tako prati širenje podsoja BA.1. Ali BA.2 ne nosi mutaciju 69-70del, što znači da se neće isticati od ostalih varijanti na standardnim PCR testovima i znanstvenici će se možda morati više namučiti da ju pronađu”, zaključuje Sarah Otto, profesorica evolucijske biologije na Sveučilištu British Columbia (Vancouver, Kanada).

Do sada je u svijetu prijavljeno sedam slučajeva BA.2, a slučajevi su se pojavili u Južnoj Africi, Australiji i Kanadi.

Autor:Zlatko Govedić

ZADNJE VIJESTI


VIŠENAMJENSKA PREHRANA

Ovom dijetom snižavate krvni tlak, gubite kilograme te se štitite od dijabetesa i bubrežnih kamenaca


PANDEMIJA NE JENJAVA

Nova nevolja s koronavirusom: Otkrivena nova verzija omikron soja! Mogla bi se teže otkrivati


ISKUSTVA PACIJENATA

PACIJENTI SU OPET REKLI SVOJE: Ovo su najbolji liječnici u Hrvatskoj za ovu godinu! Provjerite je li vaš doktor na tom popisu


REAGIRAJTE NA VRIJEME

Jednostavna samodijagnostika: Ako primijetite neki od ovih simptoma, vrijeme je da potražite pomoć

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article