obicni-secer-se-ne-moze-pokvariti,-ali-morate-paziti-na-jedno

Obični šećer se ne može pokvariti, ali morate paziti na jedno

Autor: F.F

Ako ste imali dugi predah od pečenja, možda se pitate je li vam se šećer pokvario dok ste bili slobodni. Koliko puta ste se pitali kada ste uopće otvorili novo pakiranje šećera, odnosno koliko dugo on stoji otvoren? Dobre vijesti: Šećer zapravo nema istek roka trajanja, za razliku od nekih drugih sastojaka za pečenje, poput brašna.

Granulirani bijeli šećer doista ima neograničen rok trajanja, posebno ako se čuva na suhom i tamnom mjestu. To je razlog zašto hrana poput želea i maslaca od kikirikija može ostati dobra tako dugo – jer šećer djeluje kao učinkovit konzervans. Povijesno gledano, šećer se koristio (uz soljenje ili dimljenje) za čuvanje hrane prije nego što se pojavilo hlađenje, prema Sugar Nutrition Resource Centeru.

To je zato što šećer apsorbira vlagu iz hrane – a voda je neophodna za rast bakterija. To je razlog zašto je šećer često ključni sastojak i u kiseljenju, piše Real Simple.

Foto: Pexels

Kako znati je li šećer dobar?

Iako šećeru možda neće isteći rok trajanja, može se zaraziti štetočinama, vlagom i drugim tvarima koje bi mogle utjecati na njegovu kvalitetu ili ga učiniti neprikladnim za upotrebu. Šećer također može apsorbirati mirise i okuse, što je sjajno ako želite ubaciti iskorištenu mahunu vanilije da dobijete vanilin šećer, ali nije tako dobro ako je vaš šećer prožet nečim manje ugodnim za miris ili okus.

Mnoge organizacije za sigurnost hrane preporučuju izbacivanje šećera nakon dvije godine, ali ako ne primijetite nikakve promjene u mirisu ili kvaliteti, stari šećer će djelovati jednako dobro kao i nova vrećica šećera. Možda imate pitanja o određenim vrstama šećera, pa pročitajte dalje može li se pokvariti smeđi šećer.

Evo zašto bi uz kutiju prve pomoći uvijek trebali imati crveni ručnik

Smeđi šećer ima lošu reputaciju jer se “kvari”, što u ovom slučaju znači da se stvrdnjava kada je izložen zraku. Ako vam se ikada vrećica smeđeg šećera pretvorila u ciglu kada je ostavljena u originalnom pakiranju, točno znate o čemu govorimo. Hermetički zatvoreni spremnik uvelike pomaže u sprječavanju da vaš smeđi šećer postane previše težak za korištenje. Također možete koristiti disk od terakote napravljen posebno za ovu svrhu (samo ga ubacite u smeđi šećer). Također, brzo provlačenje kroz mikrovalnu pećnicu ili nekoliko kapi vode pomiješane mogu pomoći da omekša šećer.

Kako biste maksimalno iskoristili svoj smeđi šećer, pohranite ga u hermetički zatvorenu posudu i iskoristite u roku od dvije godine za optimalnu svježinu i okus. Smeđi šećer također možete čuvati u zamrzivaču, ali imajte na umu da ćete svoj smeđi šećer morati odmrzavati nekoliko sati prije nego što ga upotrijebite. A istječe li slastičarskom šećeru rok trajanja?

Slastičarski šećer (poznat i kao šećer u prahu) također može trajati godinama ako se čuva u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i suhom mjestu. Međutim, baš kao i bijeli i smeđi šećer, ako je slastičarski šećer izložen vlazi ili zraku, neće imati tako dobar okus. Najbolje je prebaciti bilo koju vrstu šećera koju imate u hermetički zatvorenu posudu za skladištenje i držati u stražnjem dijelu smočnice.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More