Nije dobra idej držati tampone u torbi! Izvor: Pixabay
OBRATITE POZORNOST GDJE OSTAVLJATE TAMPONE: Ne valja ni u kupaonici ni u torbi!
Autor: Matea Sušac
Mnoge žene drže tampone u kupaonici tako da su uvijek spremne za hitne slučajeve, ali postoji važan razlog zašto biste trebali razmisliti dvaput o tome.
Tampone od pamuka nije pametno ostavljati u toplim i vlažnim kupaonicama jer se može razviti plijesan i bakterije koje mogu uzrokvati infekciju vagine.
Vlaga u zraku je savršeno plodno tlo za plijesan, a toplina dovodi do razmnožavanja bakterija.
Ono što još više zabrinjava je to što mnogi tamponi imaju svoj dio pamuka skriven u aplikatoru, pa može biti teško uočiti tamne crne, plave ili zelene mrlje.
Tampone ne bi trebali ostavljati u kupaonici pogotovo ako je često sparna zbog ostalih ukućana, već ih radije držite na hladnom. Možete ih spremiti na hladnije mjesto, npr. noćni ormarić.

Izvor: Pixabay
U slučaju da stavite pljesnivi tampon u sebe možete brzo osjetiti svrbež, iritaciju i povećanje iscjetka, jer rodnica pokušava održati svoj prirodni pH.
Osim toga žene bi također trebale biti oprezne kada spremaju tampon za hitne slučajeve u džepove torbica.
Jedan od razloga zašto ne bi trebali držati tampone u trobi su bakterije i prljavština koja se nakuplja na dnu torbe. Često oštre stvari kao što su kopče za kosu ili novčići na dnu torbe pokidaju zaštitni sloj tampona.
Skoro svi tamponi neovisno o kojem se proizvođaču radi imaju petogodišnji rok trajanja. Mogu biti i podložni kontaminaciji, čim izađu iz tvornice. Zato je nabitnije čitati deklaraciju na tamponima kao i za sve druge proizvode.
U slučaju da ste stavili kontaminirani tampon,obično nema nikakve opasnosti za rodnicu te nije potrebno posjetiti liječnika, ali je pametnije izbjegavati ovakve sitacije uz mjere opreza.
Međutim, ako se simptomi pogoršaju nakon što ste izvadili tampon, trebali biste zakazati sastanak sa svojim ginekologom ili liječnikom opće prakse jer možda će vam trebati antibiotik.
Od čega su napravljeni tamponi?
Tamponi su izrađeni od pamuka ili umjetne kože. Upijajuća vlakna koja se danas koriste izrađena su postupkom izbjeljivanja bez elementarnog klora, koji također sprječava da proizvodi opasne razine dioksina (onečišćujuća tvar koja se nalazi u okolišu). Tamponi za višekratnu uporabu mogu nositi dodatni rizik od infekcija poput gljivica, gljivica i bakterija.
Savjeti za žene koje koriste tampone
1.Operite ruke prije i poslije korištenja tampona. To će smanjiti širenje bakterija.
2.Koristite tampone samo kad imate mjesečnicu. Tamponi se ne smiju koristiti iz bilo kojeg drugog razloga.
3.Mijenjajte svaki tampon svakih 4 do 8 sati. Nikada nemojte nositi jedan tampon duže od 8 sati.
4.Koristite tampon s najmanjom upijajućom moći. Ako možete nositi jedan tampon do osam sati bez promjene, upijanje može biti previsoko.
5.Obratite se svom liječniku ako imate bol, temperaturu ili druge neobične simptome.
6.Pazite na znakove sindroma toksičnog šoka. Simptomi i znakovi mogu uključivati povraćanje, proljev, nesvjesticu, vrtoglavicu ili osip, pa se odmah obratite liječniku.
Autor:Matea Sušac
ZADNJE VIJESTI
NOVI TREND: Voće s proteinskim suplementima ovih dana zaludilo je sve TikTokere! Postavlja se pitanje je li to uopće zdravo
OBRATITE POZORNOST GDJE OSTAVLJATE TAMPONE: Ne valja ni u kupaonici ni u torbi!
KAKO NJEGOVATI TIJELO NAKON PLAŽE: Svakodnevna rutina potreban je tijekom cijelog ljeta, evo što trebate znati!
KRIZA SREDNJIH GODINA JE ‘TIHA’: Ponekad ju je teško prepoznati, ali postoje znakovi i simptomi koji upućuju na nju
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article