OPAKA BOLEST ODNOSI NA TISUĆE ŽIVOTA: Nacionalni program ranog otkrivanja tiče se svakoga starijeg od 50 godina

Autor: Zlatko Govedić

Hrvatski sabor ove je godine službeno proglasio ožujak Mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva u Republici Hrvatskoj.

Rak debelog i završnog crijeva jedan je od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu s gotovo 2 milijuna novooboljelih i gotovo milijun smrtnih slučajeva godišnje.

U Hrvatskoj je rak debelog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak s preko 3.600 novih slučajeva godišnje, a ujedno i drugi najčešći uzrok smrti od raka (iza raka pluća) s 2.079 umrlih u 2020. godini.

Ako se na vrijeme otkrije, rak debelog crijeva izlječiv je u 9 od 10 slučajeva. Stoga je važno redovno se odazivati na preventivne preglede.

Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usvojen je 2007. godine, a usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem (ili sprječavanjem) bolesti omogućava bolja kvaliteta života te dulje preživljavanje odnosno doživljavanje očekivane dobi.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine, povodom Mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva, provodi kampanju podizanja svijesti o raku debelog crijeva.

I vi se možete priključiti, informirati i dijeliti sadržaj koji će biti dostupan na službenim stranicama i društvenim mrežama HZJZ-a.

Odazovite se na pregled

Testiranje na rak debelog crijeva važno je jer rano otkrivanje raka debelog crijeva povećava šanse za uspješno liječenje i preživljavanje. Rak debelog crijeva je jedan od najčešćih oblika raka i može se razvijati tijekom godina bez ikakvih simptoma. Zato je važno provjeriti prisutnost raka debelog crijeva čak i ako se osoba ne osjeća bolesno.

Postoje različite metode testiranja na rak debelog crijeva, a neke od njih su:

Testiranje stolice na prisutnost krvi – Ova jednostavna metoda može otkriti krv u stolici koja može ukazivati ​​na rak debelog crijeva ili druge probleme u probavnom sustavu.

Kolonoskopija – Ovo je invazivnija procedura u kojoj se endoskopom umetnutim kroz rektum pregledava unutrašnjost debelog crijeva i potencijalno se mogu ukloniti polipi ili druge abnormalnosti prije nego što se razviju u rak.

Sigmoidoskopija – Slično kolonoskopiji, ali samo se pregleda dio debelog crijeva.

Virtualna kolonoskopija – Ovo je neinvazivna procedura koja koristi računalnu tomografiju (CT) za pregled debelog crijeva i otkrivanje polipa ili drugih abnormalnosti.

Testiranje na rak debelog crijeva preporučuje se svima starijim od 50 godina, a ljudi s obiteljskom anamnezom raka debelog crijeva, upalnih bolesti crijeva ili drugih rizičnih faktora trebali bi početi ranije. Redovito testiranje može otkriti rak debelog crijeva u ranoj fazi, kada se još uvijek može uspješno liječiti i smanjiti rizik od širenja raka na druge dijelove tijela.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More