Posljednjih dana primjećujemo da ljudi oko nas često kašlju, a gužve u zdravstvenim ustanovama postaju sve veće. Zapravo, širi se ozbiljan kašalj, a posebno se često javlja kod djece. Izjavila je to specijalistica pedijatrije i dječje pulmologije dr. Snežana Rsovac, koja radi na odjelu intenzivne njege u dječjoj bolnici u Beogradu.
“U posljednje tri tjedna imali smo pet slučajeva pertussisa, odnosno ozbiljnog kašlja kod djece. Dodatno zabrinjava što postoji cjepivo za taj problem. To su djeca koja ili nisu primila cjepivo ili je cjepivo odgođeno”, rekla je dr. Rsovac.
“U posljednjih 15 godina nismo imali nijedan slučaj pertussisa dok smo imali visoku cijepljenost. U posljednjem mjesecu imamo porast pertussisa. To su oblici bolesti koje smo zadržali u bolnici, iako nisu teški”, dodala je dr. Rsovac.
A ova bolest sada se pojavila i u Hrvatskoj. Preciznije u Splitu. Tamo je zabilježeno nekoliko slučajeva zarazne bakterijske bolesti hripavca. Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, otkrili su kako se radio izoliranim slučajevima unutar obitelji te su naveli da je nekoliko oboljele djece bilo hospitalizirano u KBC-u Split, ali i da su u međuvremenu otpuštena iz bolnice.
Zbog ove se dijete Kolinda prepolovila, evo koje je tri namirnice izbjegavala
Kako je pojašnjeno na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije , hripavac (pertussis, magareći kašalj, kukurikavac) je klinički i javnozdravstveno važna, akutna, visoko zarazna infekcija dišnog sustava, a karakteriziraju je napadi kašlja koji obično završavaju dugotrajnim, hripavim, kreštavim udahom.
Koji je uzročnik hripavca?
Uzročnik hripavca je bakterija Bordetella pertussis. Nakon ulaska u dišni sustav novog domaćina, bakterije se brzo razmnožavaju i počinju stvarati toksine (pertusisni toksin PT) i druge biološki aktivne tvari. Jedna od najvažnijih posljedica infekcije je oštećenje i poremećaj funkcije respiratornog epitela s posljedičnim stvaranjem gustog i žilavog sekreta i nemogućnošću njegova normalnog izbacivanja.
Koji su simptomi hripavca?
Hripavac je dugotrajna bolest i u klasičnom tijeku može se podijeliti u tri stadija – kataralni, paroksizmalni i stadij rekovalescencije. Svaki traje oko dva tjedna, a ponekad i dulje.
Nakon inkubacije koja traje 6-20 dana (prosječno 9-10), nastupa kataralni stadij bolesti. On obično počinje postupno, blagog je tijeka i često sliči običnoj prehladi (hunjavica, crvenilo očnih spojnica, prozirna sekrecija iz nosa, kihanje, blagi kašalj i sl.). Razlikovanju pomaže činjenica da je tjelesna temperatura često normalna, a kašalj, umjesto da nestaje, postupno se pojačava.


Tri stadija
Paroksizmalni stadij je karakterističan za hripavac i glavno mu je obilježje kašalj. Napadaji kašlja sve su češći, osobito noću, i mogu biti vrlo dramatični. Oboljeli odjednom počinje nezadrživo kašljati bez mogućnosti udaha, čineći se kao da će se ugušiti.
Za to vrijeme u licu se zacrveni ili čak poplavi, oči su pune suza, usta otvorena, jezik isplažen i cure sline, oznojen je i nemiran. Kad se stvarno čini da će se ugušiti, nastaje snažan, dubok i glasan udisaj, koji svojim zvukom podsjeća na glasanje magarca ili kukurikanje, po čemu je bolest u narodu i dobila ime.
Tijekom iskašljavanja može se izbaciti malo žilave sluzi, a na kraju je oboljeli vrlo iscrpljen. Povraćanje poslije napadaja kašlja vrlo je često i predstavlja važan simptom u dijagnosticiranju bolesti u adolescenata i odraslih.
Na vrhuncu ove faze bolesti oboljeli može imati i više od jednog napadaja tijekom svakog sata, a kašalj može biti provociran bilo čime: gutanjem, uzbuđenjem, tjelesnom aktivnošću, zvukom itd.
Dijete prestane disati
Važno je napomenuti da se u novorođenčadi i mlađe dojenčadi klinička slika razlikuje od navedene. U njih najčešće nema klasičnih napadaja kašlja, nego dijete odjednom prestane disati, poplavi, omlohavi, može dobiti i konvulzije, a onda se udisaji ponovno jave i postupno prelaze u normalno disanje. U navedenoj dobnoj skupini bolest je posebno teška i rizična te zahtijeva veliku pozornost.
Treći, rekovalescentni stadij (stadija oporavka), nastupa sa smirivanjem simptoma, smanjenjem broja napada i jačine kašlja, a ni izgled napada više nije tipičan. U odraslih oboljelih najčešće se ne mogu prepoznati i razlikovati pojedini stadiji.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.