Opstipacija i konstipacija prirodni lekovi

prirodni lek protiv opstipacije

Opstipacija ili zatvor stolice je veoma čest i nimalo prijatan zdravstveni problem. Danas, gotovo da ne postoji odrasla osoba koja se nije susrela makar jednom, sa tom neugodnom tegobom. Ono što ponajviše zabrinjava je i činjenica  što se sve češče dijagnostikuje neredovna i tvrda stolica kod dece, pa čak i beba.

Najčešći krivac za opstipaciju krije se u nepravilnoj ishrani, manjku kretanja i nedovoljnoj fizičkoj aktivnosti. Jednom rečju živimo pasivno, a tome doprinosi višečasovno sedenje pred računarom, mobilnim telefonom i televizorom. Takođe kada je posredi konstipacija,  jedan od čestih uzročnika za njen nastanak je i nedovoljan unos tečnosti tokom dana.

Pravi je trenutak da promenite vaše ustaljene životne navike, aktivirajte se i počnite zdravo da živite. Saznajte koja se to hrana za bolju probavu preporučuje, te koji su čajevi protiv zatvora dobri. Imaćete normalnu i redovnu stolicu bez korišćenja raznoraznih praškova i hemije.

Koji su prvi simptomi opstipacije?

Opstipacija podrazumeva smanjenu učestalost i izostanak pražnjenja debelog creva ili njegovo nasilno pražnjenje. Osobe starije od 50 godina često se suočavaju sa problemom zatvora stolice, koji može poprimiti i hroničan oblik. Isto tako sve više mladih se suočava sa ovom nimalo bezazlenom tegobom, zbog sedećeg načina života.

Koliko puta dnevno treba imati stolicu?

Idealno je jedno do dva pražnjenja (dva do tri sata posle obroka), ali i ako jednom dnevno obavljate veliku nuždu to je sasvim u redu.

Takođe, ako uzimate male količine hrane, čak je i pražnjenje debelog creva svakog drugog dana sasvim u redu. U  slučaju gladovanja taj period  je još duži, ali to svakako nije dobro. Ako postoje odstupanja od navedenog, govorimo o zatvoru stolice (opstipacija ili konstipacija)

Šta se sve dešava u debelom crevu?

Najpre, tamo se nagomilavaju one materije koje nisu apsorbovane u tankom crevu (voda, šećeri, koagulisane belančevine…). Normalna fiziološka aktivnost mikroorganizama u debelom crevu odvija se uz vlakna i slabokiselu sredinu. Ako je u pitanju hronična opstipacija tada se ne asimiluju sve hranljive materije važne za naše telo.

Zadržana masa remeti mikrofloru u debelom crevu, a patogene klice ulaze kroz njihove zidove u krvotok. Pri tom one se raznose po organizmu i razmnožavaju se na određenim mestima. Tamo uz ostale toksine, mogu uzrokovati promene u obliku cista, polipa na crevima i slično.

Kada je debelo crevo najaktivnije?

Od 7 do 9 ujutru njegova aktivnost je najveća, stoga ako vam je dijagnostikovana opstipacija, iskoristite ovaj period.

Posle dubokog udisaja poželjno ga je isprazniti. Dijafragma se spusta naniže, a organi u trbušnoj duplji pritiskaju debelo crevo i izazivaju njegovo pražnjenje. Čak ni osećaj za nuždu nikada ne treba odlagati, već ga izazvati snagom volje.

U čučećem položaju najveći deo sadržaja izlazi pri prvom blagom naprezanju, što je veoma važno znati. Na ovo pravilo bi naročito trebali da vode računa oboleli od hemoroida. Kada sedite na wc šolji, stavite ispod nogu podmetač visine oko 20 cm tako ćete rektum dovesti u položaj za brže i lakše pražnjenje.

Nedovoljno pražnjenje debelog creva slabi imunitet

Doktor Roše, inače čuveni i priznati onkolog, kaže:

Ustanovio sam da se kod žena koje su obolele od karcinoma dojke u devet od deset slučajeva uočavala zadrška u radu creva – kao i hronična opstipacija. Da se desetak godina pre toga reagovalo preventivno, ove žene ne bi uopšte obolele od ove izuzetno zahtevne bolesti.

Takođe, poznato je kako dugogodišnja opstipacija ume drastično oslabiti imunitet i tako stvara podlogu za razne bolesti. Neretko, zatvor uzrokuje i veoma teška oboljenja.

Opstipacija lekovi i praškovi se smeju koristiti predugo

Po istaživanjima lekara iz Nemačke, upotreba purgativa (lekova za čišćenje debelog creva), posebno u dužem periodu, može sniziti nivo kalcijuma u krvi. Kao posledica toga redukuje se asimilacija vitamina D, A, E i K.  Sve to dovodi do pada celokupnog imunološkog sistema.

U slučaju dugotrajnog zatvora opterećuju se ostali organi (bubrezi, jetra, pluća i koža). Osim što fizički izostaje defekacija (pražnjenje sadržaja debelog creva), osećaju se i drugi simptomi opstipacije. A to su čest zamor, otežano disanje sa izdahom neprijatnog mirisa, masna kosa i koža, sivkasto-žućkasti ten, česta i jaka glavobolja.

Neretko će oboleli imati otežano pamćenje, loše raspoloženje, pojačano lupanje srca, često podrigivanje, žgaravicu i mučninu u želucu.

Koji su najčešći uzroci za tvrdu i neredovnu stolicu

Vrsta i kombinovanje hrane koju konzumiramo, vreme obroka u toku 24 sata i otežano varenje – najčešći su uzročnici zatvora.

  • Namirnice koje ne sadrže vlakna, niti imaju dovoljno vode u svom sastavu. To su meso, jaja, sir, beli hleb i prerađeni šećeri, gazirani napici.
  • Problem može biti i emotivne prirode. U tom slučaju opstipacija i konstipacija se javljaju kao posledica tuge, jakog stresa, anksioznosti, depresije ili pojačane razdražljivosti…
  • Izostanak fizičke aktivnosti i vežbanja te česta i dugotrajna mirovanja uzrokuju neaktivnost crevne peristaltike.
  • Dehidriranost organizma (nedovoljno konzumiranje tečnosti) ili pojačan gubitak vode iz drugih kanala.
  • Smanjena motorika (motorna funkcija) može izazvati opstipaciju (atonični zatvor – nervni završeci creva slabo se nadražuju).
  • Problem kakav je opstipacija, mogu uzrokovati i upalni i apscesni (gnojni) procesi, polipi, gliste, te hemoroidi.
  • Vanredne situacije, poput dugotrajnih putovanja i promene klime.
  • Česta upotreba purgativa (sredstva koja se daju za izazivanje pražnjenja debelog creva) i klistira.
  • Opstipacija kod odraslih može biti i posledica oboljenja ženskih polnih organa i prostate.
  • Tvrda stolica u trudnoći je česta, a javja se i zbog kamena u bubrezima, upale žučne kese i bolesti centralnog nervnog sistema.

Čuveni Dr Lamar tvrdi da je čak 90 odsto raznih savremenih oboljenja povezano sa zatvorom.

Kakva se ishrana kod opstipacije preporučuje?

Adekvatna ishrana vlaknastom hranom i pravilno kombinovanje namirnica najvažniji su za dobro varenje. To je ujedno i glavni preduslov da bi se sprečila opstipacija kod odraslih, dece, trudnica i starijih osoba.

Preporučuje se redovno konzumiranje sveže ceđenih sokova od povrća, naročito starijim osobama. Uz njih će pospešiti izlučivanje žuči, koja stimuliše kontrakcije crevnih zidova, normalan rad jetre. Sve navedeno je od izuzetnog značaja ako patite od zatvora i tvrde stolice.

Topla i dobro usitnjena hrana s malo masnoća, obareno povrće s hladnoceđenim uljem. Sve je to dobar izbor i ne možete pogrešiti.

Konzumiranje namirnica koje sadrže dovoljno vlakana i vode najbolji je način da se oslobodimo zatvora u svim starosnim dobima. Takođe, treba smanjiti konzumiranje instant supa iz kesica i onih od mesa.

Limitirajte dnevni unos suhomesnatih proizvoda, svih hlebova i testenina koje nisu integralne. Smanjite konzumaciju proizvoda s kofeinom, čokolade i svega što sadrži štetne transmasti (margarini, rafinisana ulja…). Posebno treba izbegavati prženu hranu.

Koja je hrana protiv opstipacije dobra?

U slučaju spazma – grčeva pojedinih delova creva – preporučuje se kašasta hrana uz dodatak masnoća (maslinovo ulje, puter). Povrće treba biti više kuvano. Hladni i gazirani napici nisu poželjni.

Što se tiče sokova, kombinovanje šargarepe sa spanaćem ili blitvom u odnosu 2 : 1 dobar je izbor. Trebate piti kombinaciju sokova od krastavca, šargarepe i cvekle (oko 500 ml dnevno, na prazan želudac, u odnosu 1:3:1).

Suvo voće (grožđe, smokve, šljive…) natopljeno u vodi dobar je izbor za peristaltiku creva (u suvom stanju mogu povećati zatvor).

opstipacija kod odraslih

 

Opstipacija lečenje prirodnim putem

Jedite suvo voće sa lanenim semenkama

Izmiksajte u blenderu više vrsta suvog voća (šljive, jabuke, grožđe, smokve, datulje – urme…). Smesi dodajte 2-3 kašike kvalitetnog meda, 2-3 kašike mlevenog lana i 2 kašike mlevenih oraha. Sat pre jela uzimajte po kašiku 3-4 puta u toku dana.

Opstipacija prirodni lek  koji morate probati

Potopite 8 suvih šljiva i 6 suvih kajsija u toplu vodu (ne smeju biti tretirane sumporom).  Ostavite ih neka odstoje preko noći. Uzimajte ujutru na prazan želudac po želji.

Fenomenalni recept protiv zatvora i tvrde stolice

Pomešajte 2 kašike maslinovog ulja, 2 kašike ovsenih ili pšeničnih mekinja. Dodajte im 2 kašike mlevenog lanenog semena, pola kašike usitnjenog crnog luka i pet supenih kašika narendane šargarepe.  Sada, sve to prelijte šoljom vode i ostavite celu noć. Uzimajte po kašiku-dve ujutru na prazan želudac, a ostatak držite u frižideru. Uzimajte to dok vam se stolica u potpunosti ne stabilizuje.

Recept za čišćenje creva

Svako jutro, na prazan stomak pojedite sledeću mešavinu. Pomešajte šolju kefira, kašiku samlevenih semenki iana, kašičicu čija semenki i tri kašike usitnjenih ovsenih pahuljica. Dobro promešajte i ostavite nek odstoji pola sata pre jela.

Najzdraviji doručak protiv opstipacije

Prokuvajte sedam kašika ovsenih pahuljica u vodi. Dodajte iseckanu ili izgnječenu bananu, kašiku mlevenih semenki susama, lana i bundeve. U smesu ubacite četiri iseckane suve šljive, malo seokanih oraha i domaći med. Na kraju sa vrha prelijte maslinovo ulje, limunov sok , so i biber. Sa njima prelijte salatu i lagano je promešajte.

Uz ovako koncipiran prvi jutranji obrok vaša creva će biti presrećna. Omogućićete im redovno pražnjenje i imaćete normalnu – mekšu stolicu. Preporučujemo vam još nekoliko ideja za zdrav doručak.

Fenomenalna salata sa mirođijom protiv konstipacije

Skuvajte krompir, prelijte ga probiotskim jogurtom i maslinovim uljem. Zatim naseckajte obilno mirođiju, posolite i jedite kao obrok. Umesto jogurta možete iseckati kuvana jaja i pomešati ih s krompirom, maslinovim uljem i mirođijom.

Ako je vaš problem opstipacija i neredovno pražnjenje obavezno pripremajte ovaj recept. U ovu salatu možete dodati i iseckane maslinke, najbolje crne, koje su takođe odlične za varenje.

Salata od svežeg karfiola

Raskuvan karfiol može izazovati nadutost, ali svež ne.

Zato dobro operite karfiol, iskidajte ga na cvetiće, dodajte štapiće celera, izrendanu šargarepu, iseckan mladi luk, iseckan svež kopar. Sve prelijte jabukovim sirećetom, dodajte maslinovo ulje. so i biber po ukusu. Ostavite nek odstoji sat vremena pre jela. Salatu možete obogatiti i svežim peršunovim listom koji potpomaže varenje.

Blagotvorne vežbe za stomak i creva

Masaža, vežbe i terapija vodom u slučaju zatvora mogu biti od velike pomoći, jer ubrzavaju crevnu peristaltiku. U slučaju spazma i grčeva, preporučuju se tople kupke i meditacija – kako bi se organizam opustio.

Autogeni trening pomaže kod opstipacije

Kad osetite potrebu za pražnjenjem debelog creva, zamišljajte kako se ono širi i skuplja. Kako se kontrahuje u smeru u kom sadržaj treba da se kreće. Upražnjavajte ovo dva do tri minuta za svaki deo debelog creva, a potom pauzirajte minut – sve do završnog dela – pražnjenja.

Ovo je najbolje raditi u jutarnjim satima, kad je pražnjenje stolice u normalnim okolnostima i najčešće. Posle dve do tri nedelje ovog tretmana – vaš problem sa neredovnim stolicama biće u potpunosti rešen.

Ako se maksimalno koncentrišete, pokreti će uslediti. Možda ih nećete moći odmah osetiti, ali budite uporni i stalno vežbajte. Vizualizacija je ista i za ostale organe u našem telu, što će biti od pomoći u izbacivanju toksina i jačanju imunološkog sistema.

Zašto se zatvor često javlja tokom tudnoće?

Opstipacija u trudnoći je prilično česta pojava, uz korekciju ishrane i prirodne sokove, možete vrlo brzo dovesti vaša creva u red. Obavezne su konsultacije sa vašim lekarom pre uzimanja bilo kakve terapije. Budite krajnje obazrive i oprezne ako koristite lekove i praškove za bolju peristaltiku. Ništa ne činite na svoju ruku, sve radite samo uz dogovor sa doktorom.

Preporučuje se salata od svežeg kupusa, osim u slučaju upale creva i oštećenja sluzokože. Dinje, lubenice i klice takođe eliminišu opstipaciju .

Dugotrajna hronična opstipacija kod odraslih osoba, jako često za posledicu ima i pojavu hemoroida. Oni se jako dugo leče, stoga ne gubite dragoceno vreme, već isprobajte odmah neki od ponuđenih prirodnih lekova.

Hemoroidi u trudnoći su i te kako česti, stoga blagovremeno preduzmite sve predložene mere. Krećite se, pijte puno tečnosti i u potpunosti korigujte vaš jelovnik.

Ove recepte mogu pripremati i potpuno zdrave osobe, bez ikakvih tegoba, pogodovaće probavi i doprineti boljem zdravlju.

Top saveti protiv opstipacije

Podelićemo sa vama još odličnih saveta kako ubrzati probavu!

  • Dan započnite čašom mlake vode s limunom.
  • Jedite svež ananas jer podstiče varenje.
  • Jela obogatite začinskim biljem poput origana, mirođije, koji podstiču varenje.
  • Mahunarke jedite bez mesa, potapajte ih noć pre pripreme i kuvajte uz dodatak belog luka i začinskog bilja.
  • Uz obrok od mesa jedite puno sveže salate.
  • Salatu koju jedete s mesom i ribom začinite limunom.
  • Izbegavajte alkohol i recite zbogom gaziranim sokovima.
  • Ako želite pojesti neki slatkiš, neka to bude poseban obrok, a ne desert nakon obilnog jela.
  • Supe uz obrok samo otežavaju probavu jer razvodnjavaju enzime za varenje hrane. Ako jedete supu, neka to bude gusta krem supa ili čorba s povrćem i jedite je uz  intregralni hleb kao kompletan obrok.
  • Krećite se i vežbajte svaki dan.
  • Smanjite unos kuhinjks soli i industrijske hrane. Umesto nje koristite himalajsku i morsku so.
  • Izbegavajte hranu koja sadrži aditive.
  • Jedite ječam koji je odličan za varenje. Možete ga mešati s povrćem u salatama, koristiti umesto pirinča. Pravite ga u slatkim kombinacijama za doručak s medom, suvim voćem, bananom i kokosovim uljem i slično.

Dodatni saveti

  • Kad god možete, nemojte jesti previše kuvana jela i ona koja su dugo stajala. Izbegavajte i podgrevanje, vrelu ili hadnu i masnu hranu.
  • Vodite računa o tome da vam svi obroci budu redovni i sveže pripremljeni.
  • Ne pritiskajte i ne gnječite stomak posle obroka.
  • Zapamtite: tuga i zabrinutost su neprijatelji zdravlja, pa i našeg debelog creva.

Nadamo se da ste saznali šta je opstipacija kod odraslih i kako se leči, te vam stoga toplo preporučujemo tekst kako se još leči tvrda stolica