Pace maker – nedoumice

Uvodjenje pace-makera (srcamog elektrostimulatora) u kardiologiju omogucila je mnogim ljudima normalan zivot uprkos poremecajima u ritmu rada srca. Danas se pace-meker moze jednostavno ugraditi hirurskim zahvatom uz lokalnu anesteziju.

Nedoumice vezane za ugradnju pace-makera:

Kada je potreban?

Pace -maker je u stvari baterija koja proizvodi elektricne inpulsa koji se prenose na srce tankom elektrodom.Na taj nacin ova sprava pomaze srcu da radi normalnim ritmom, tj. da izbaci potrebnu kolicinu krvi koja krvnim sudovima stize do svih organa.

Paca-maker se obicno ugradjuje osobama kojima je rad srca previse usporen, npr. zbog takozvanog totalnog bloka. U tim slucajevima kolicina krvi koju srce pumpa nije dovoljna da obezbrdi sva tkiva i dovede im potrebnu kolicinu kiseonika. Zbog toga bolesnik oseca umor, bol u grudima i oticu mu noge.

Promenjen rad srca moze biti posldica srcanog infarkta ili uzrokovana koronarnom bolescu ( u kojoj su arterije koje dovode krv u srce suzene usled arterioskleroze.)

Promenjena funkcija zalistaka, koji regulisu prolazak krvi iz pretkomora u komore, odnosno iz srcanih komora u arterije, takodje moze prouzrokovati usporen rad srca.

Razlog moze biti bolestan sinusni cvor ( mesto iz koga izlaze elektricni impulsi u srcu i upravljaju radom srca, ili preosetljiv karotidni sinus, zbog cega bolesnik ima ceste nesvestice.

Kako se ugradjuje?

Pace-maker se ugradjuje u lokalnoj anesteziji.kardiolog pravi mali rez u visini kljucne kosti, kraj ramena obicno na levoj strani. Na taj nacin se pravi neka vrsta prirodnog dzepa u potkoznom tkivu, u koji se smesta baterija. Baterija se zatim povezuje sa srcem pomocu tanke zice, koja do srcanog misica prenosi elektricne impulse koji ga potsticu na kontrakciju (stezanje).

Radi se o relativno kratkotrajnom zahvatu, trje oko sat vremena, koji je skoro potpuno bezopasan. Posle zahvata pacijent treba 2 nedelje da izbegava vece telesne napore kako bi se ispitalo da li baterija pravilno radi i dok ne zaraste rana.

Da li mobilni telefon moze uticati na ispravni rad pace-makera? – Nauka nije uspela da dokaze da elektromagnetni talasi koje salje mobilni telefon uticu na rad elektrostimulatora. Ipak se savetuje da se mobilni telefon nosi i koristi na strani tela suprotnoj od one na kojoj je ugradjen mobilni telefon.

Da li treba izbegavati teze fizicke poslove? Osobe koje nose pace-maker ne treba da obavljaju aktivnosti pri kojima se jako opterecuje ona ruka kraj koje je smesten pace-maker. Nagli i snazni pokreti bi mogli da poremete rad tog osetljivog instrumenta.

Da li detektor za metal reaguje na aparat? Osetljivi detektori za metal kakvi se koriste na ćrodoromoma mogu da reaguju prilikom prolaska putnika koji ima ugradjen pace-maker. Detektor za metal inace ne utice na normalan rad pace-mekera.

Da li treba izbegavati boravak na planini? Odlazak na planinu i voznja zicarom ne prave nikakve probleme osobama kojima je ugradjen pace-meker. Aparat je neosetljiv na promene temperature, tj. velika hladnoca ili vrucina ne utice na njegov rad.

Da li se mogu koristiti svi kucni aparati? Elektricni kucni aparati koji stvaraju elektromagnetne talase niskog inteziteta, kao sto su radio, televizija ili ves masina ne uticu na rad pace-makera.

Da li je veca opasnost od infekcija? Pace-maker je je strano telo ugradjeno u organizam. Bakterije mogu lako da udju u organizam prilikom hirurskih intervencija, invazivnih pretraga, vadjenja zuba, pa sledeci zicu pace-makera doci do srca i izazvati ozbiljnu upalu.

Da li neki medicinski postupci mogu da ostete pace-maker? Treba pripaziti kod upotrebe ultrazvucnog aparate, jer ultrazvucni talasi mogu impulse koje odasilje pace-maker.

Magnetna rezonance moze demagnetisati pace-maker i poremetiti mu rad.

Da li se moze voditi normalan seksualni zivot? Ubrzani rad srca do koga dolazi tokom polnog odnosa i fizicki napor ne pretstavljaju nikakvu smetnju za rad pace-makera. Zadovoljavajuci seksualni zivot samo moze da doprinese opstem zdravstvenom stanju