Parafinsko ulje upotreba za zdravlje

tečni parafin za negu kože

Parafinsko ulje je mineralno ulje koje omekšava i hidrira epiderm. Nezamenljiv je sastojak krema za suvu kožu, a koristi se i za skidanje šminke. Tečni parafin u medicinske svrhe najčešće se koristi kod problema sa opstipacijom. Ako imate tvrdu stolicu ili vas muči zatvor duže vreme popijte po jednu kašiku ovog ulja i problem je rešen.

Terapija parafinom poznata je još od antičkih vremena. Francuzi su ga koristili za brže zarastanje rana. Kroz čitavu istoriju se koristio za razne probleme sa kožom, zglobovima i kostima.

Danas su poznate razne varijante terapija parafinom (npr. tretman u koji su umešana eterična ulja).

U nastavku teksta pročitajte šta je parafinsko ulje i kako se koristi u razne svrhe. Saznajte postoji li zaista razlika između medicinskog i kozmetičkog parafina? U poslednje vreme u medijima se dosta pisalo o štetnosti tečnog parafina na kožu, posebno kada je u pitanju dečija kozmetika. U pasusima koji slede pročitajte šta je zaista istina i postoje li štetne posledice upotrebe ovog mineralnog ulja.

Šta je parafinsko ulje i kako se dobija

Parafin je alkalna smeša alifatičkih zasićenih ugljovodonika. Ta smeša se u tečnom stanju naziva parafinsko ulje ili tečni parafin (paraffinum liquidum).

Ovo se ulje u stvari dobija destilacijom sirove nafte. Mora da prođe kroz nekoliko posebnih procesa kako bi se dobila čista forma ulja.

Tečni parafin spada u tzv. mineralna ulja. Bez mirisa je i boje. Gušće je teksture. Nije rastvorljivo u vodi već samo u organskim rastvaračima. Ključa na temperaturi od 150 stepeni Celzijusa, a zamrzava se na 12 stepeni ispod nule.

Najlakši način za pretvaranje čvrstog u tečni oblik je topilica za parafin.

Parafinski vosak (čvrsti parafin)  je čvršći od prirodnog voska i bele je boje. Kako je jeftiniji od prirodnog sveće se uglavnom prave od parafinskog voska. Koristi se u proizvodnji voštanog papira, krema, sveća, kao i za impregnaciju tkanina. Takođe parafin se koristi i za konzervisanje mleka, sira, jaja i ostalog…

parafinsko ulje savršeno hidrira kožu

Upotreba parafina za suvu kožu

Tečni parafin je često sastavni deo krema. On ima sposobnost da izvlači toksine iz epiderma i stimuliše regeneraciju kože. Kreme na bazi parafinskog ulja hidriraju kožu i štite je od spoljnih uticaja. Ove kreme omekšavaju zahvaljujući vitaminu E iz parafina. Koriste se i za lečenje ekcema i dermatitisa. Tečni parafin je čest sastojak krema za sunčanje.

Sa druge strane neki naučnici  tvrde kako ulje od parafina ne dopušta koži da diše i začepljuje pore. Zato se nikako ne preporučuje osobama sa masnom i problematičnom kožom. Tretman parafinom je delotvoran za suve laktove, ruke i stopala.

Parafinsko pakovanje ruku kod kuće

Parafinsko ulje za negu ruku je poznato od davnina. Tzv. parafinsko pakovanje se radi na sledeći način:

Prvo se parafin istopi pa se malo prohladi. Ruke se dobro operu, a zatim namažu sa nekom hidrantnom kremom. Zatim se namaču u parafinski vosak. Kad se sloj malo stvrde umočite ruke ponovo, potrebno je par namakanja.

Sad kad su vam ruke obložene ovom lekovitom pomadom preostaje vam samo da strpljivo čekate. I to bar par pola sata da koža upije sve hranjive sastojke. Nemojte previše mrdati prste kako vosak ne bi popucao. Kada je tretman gotov u par poteza istrljajte parafin sa ruku i namažite ruke hrnljivim uljem od kokosa.

Parafinske maske i pilinzi melem za dušu i telo

Sa uljem parafina možete napravite i blagotvorne maske za lice.

  • Ako imate suvu kožu izgnječite jednu kajsiju i pomešajte je sa malo tečnog parafina i nanesite na lice. Nakon tretmana koža je biti meka na dodir i hidrirana.
  • Ako želite pospešiti tonus kože u ovo ulje ukapajte nekoliko kapi esencijalnog ulja ruže.
  • Ako vas muči crvenilo u zagrejan parafin dodajte malo soka od aloe vere te razmažite po licu. Držite bar deset minuta.
  • Pomešajte malo parafina i morske soli i dobićete savršen piling za telo.
  • Ako ne znate kako da se opustite a pritom i uradite nesto koristno za svoju kožu parafinsko ulje za masažu je prava stvar za vas. Dodajte u njega i par kapi esencijalnog ulja po želji radi mirisa.
  • Odlično je i za skidanje šminke.
  • Parafinsko ulje za kosu se u kozmetičkoj industriji intenzivno koristi već vekovima. Da bi se kosa omekšala i zaštitila, na krajeve je potrebno naneti tek malu količinu tečnog parafina odnosno ulja.

Oprezna upotreba parafina za decu

Nežnoj i osetljivoj dečijom koži ne preporučujemo upotrebu mineralnih ulja, kao ni parafina. On stvara na koži fini, zaštitini sloj ispod kojeg bebina ili dečija koža teže diše. Zato se za negu dečije kože preporučuje lagana bilja ulja i prirodni puteri i voskovi.

Takođe parafin spada u grupu toksičnih i potencjalno kancerogenih supstanci te se duža upotreba ne savetuje  nikome. Iako to nisu neke količine otrovi se u telu gomilaju…Upotreba parafinskog ulja za decu može dovesti do pojave alergija i ekcema.

Obratite pažnju na INCI listu sastojaka na ambalaži proizvoda za decu. Ukoliko  proizvod sadrži parafin ta informacija se mora navesti u listi sastojaka. Neće uvek pisati baš parafin. On može biti sakriven pod nekim od svojih sinonima. Može pisati i jednostavno mineral oil, liquid paraffin, parafinski vosak ili slično.

Parafinsko ulje upotreba kod zatvora

Znajte da nisu svi laksativi isti. Razlikujemo:

  • Osmotska sredstva ( tu spadaju purgativne soli, laktuloza, polialkoholi i natrijum sulfat). Ova sredstva povećavaju zapreminu crevnog soka. Na taj način hrana brze prolazi kroz creva…
  • Laksativi kojima se povećava volumen crevnog sadržaja i tako ubrzavaju peristaltiku. To su pektini iz smokava i šljiva, agar, mekinje
  • Antiapsorpcijski laksativi su blaži i tu spadaju npr. ricinusovo i krotonovo ulje.
  • Nadražajni laksativi – bisakodil, neke supstance iz biljaka sene, krkavine i rabarbare…Oni izazivaju grčenje i pražnjenje creva koje nekad može biti i prilično bolno.
  • Omekšivači stolice – natrijum dokuzat (on je u stvari vrsta deterdženta) i parafinsko ulje za tvrdu stolicu.

Opstipacija ili zatvor čest je problem kod dece i odraslih. Tečni parafin podmazuje zidove crevnog trakta i tako olakšava sadržaju da prođe kroz creva. Ono spada u grupu tzv. kliznih laksativa. Koristi se i za lečenje hemoroida.

Kako se koristi tečni parafin za zatvor

I deci i odraslima se toplo preporučuje upotreba ovog prirodnog laksativa. Što se tiče doziranja za decu i odrasle to je jedna kašika dnevno. Nemojte koristiti ovo ulje duže od pet dana. Ako su vam se creva baš ulenjila i imate težak oblik zatvora lekar vam može prepisati i veću dozu, ali ne preko tri kašičice dnevno. Prethodna konsultacija sa lekarom je obavezna, kako ne bi došlo do neželjenih komplikacija usled određenih zdravstvenih stanja.

Ricinusovo ulje za zatvor kod dece isto je takođe izuzetno efikasna stvar. Pomoći će i blagi biljni čajevi kao onaj od kamilice i nane, kao i voćni kompoti. Posebno je delotvoran kompot od šljiva.

Biljna vlakna su jako bitna za prevenciju zatvora zato pripazite na ishranu. Jedite što više svežeg voća (mogu i domaći voćni sokovi) i povrća i pahuljica od celih zrna žitarica.

Takođe, ako imate problem sa stolicom preporučujemo tekst sa dijetamesecevemene – portalak sirup za dobru probavu.

Terapija parafinom smiruje upale, relaksira mišiće i regeneriše tkiva

Reuma, artritis i bolesti zglobova uspešno se leče uz tretman parafinom.

Masaža toplim tečnim parafinom otklanja hroničan bol u zglobovima, smiruje upale i podstiče bolju prokrvljenost. Ono ima odlična termo-terapijska svojstva. Isto važi i za oporavak nakon preloma i uganuća. A u kozmetičke svrhe koristi se hladan parafin za negu stopala.

Parafinoterapija je tretman koji pozitivno deluje i na hidriranost kože. Nakon što se tečni parafin stvrdne vosak koji se pojavljuje učiniće i to da vaša koža ponovo zablista. Parafin terapija za noge uz to što opušta bolne mišiće i zglobove čini mnogo i za negu stopala.

Parafinska terapija se koristi za mnoga oboljenja. Pored artritisa i burzititsa, koristi se i za lečenje fibromialgije, fibrositisa, raznih zapaljenja, spazma mišića, teniskog lakta itd.

Kako se koristi parafinsko ulje za uho

U ovom slučaju parafin za uho koristi se kako bi se ono odčepilo. Ono se često zna zapušiti zbog preteranog taloženja ušne tečnosti – cerumena. Ukoliko vam to lekar dozvoli pokušajte da rešite ovu tegobu uz pomoć parafina.

Nakapajte nekoliko kapi ulja u uho da bi se sadržaj razmekšao. Nakon toga očistite uho redovno, budite oprezni ako koristite štapiće za uši.

Ostala upotreba parafina u zdravstvene svrhe

Za parafinsko ulje upotreba je zaista raznovrsna.

  • Farmaceutska industrija  ga koristi za pravljenje lekova kao vezivno sredstvo, a kozmetička za razne kremice.
  • Koristi se i kao gorivo za kerozinske lampe.
  • U tekstilnoj industriji se upotrebljava kao sredstvo za podmazivanje mašina.
  • U prehrambenoj takođe ima istu svrhu, njime se podmazuju plehovi i konzerve da se hrana ne bi zalepila.
  • Parafin se nalazi i u sastavu nekih insekticida.
  • Dodaje se i u stočnu hranu jer smanjuje prašinu.
  • U pčelarstvu parafin se koristi za zaštitu košnica i pribora za pčelarenje.

Parafinsko ulje za vino

Tečni parafin koristi se i u proizvodnji vina. Uz pomoć njega sprečava se oksidacija vina koja se skladište u metalne, plastične ili staklene posude odnosno cisterne. Kako je ulje lakše od vina ono pluta po površini i štiti vino da dođe u kontakt sa vazduhom

Parafinsko ulje za pse i mačke

Sigurno se pitate kakve sad veze imaju ovo ulje i kućni ljubimci? E i vaše drage kuce i mace isto mogu da pate od zatvora, te se parafin kao laksativ koristi i u veterinarstvu. Kako je neaktivan on samo prolazi kroz creva, bez upijanja, te je delotvoriji od biljnih ulja koja se 50 posto apsorbuju.

Iskustva sa tečnim parafinom

Dugo sam imala problem sa ispucalom i suvom kožom na rukama. Uglavnom sam koristila masnije kreme ili one sa vazelinom, Ali odmah nakon što bih oprala suđe koža bi mi se isušila i pucala. Zato sam uvek sa sobom obavezno nosila kremu za ruke.

Nedugo zatim, pročitala sam u svom omiljenim časopisu da postoji način da regenerišem u potpunosti kožu. Naišla sam na sve sama pozitivna iskustva za tretman parafinom. I zaista nakon što sam nekoliko puta koristila parafin ruke su mi bile glatke i meke, a perutanje je potpuno nestalo.

Jelena (55)

Parafinsko ulje za telo sam počela koristiti nakon letovanja jer mi se koža strašno perutala. Primetila sam već nakon nekoliko tretmana da je koža postala hidrirana i nekako zaglađena jednim finim slojem. Počela sam ga kombinovati sa kokosovim uljem i mogu reći kako sam pronašla savršenu formulu.

Ono što sam jedino zamerala ulju od parafina je što nema nikakav miris. Tako da je ova kombinacija u svakom slučaju dobitna.

Marica (29)

 

Kontraindikacije i neželjena dejstva

Ono što se može dogoditi usled duže kontinuirane upotrebe tečnog parafina kao laksativa jeste gubitak spontanog pražnjenja creva. Isto se može desiti da se iz hrane ili lekova koje varite u crevima ne izvuku sve hranljive stvari. Usled konzumacije mogu se javiti i proliv, grčevi i povraćanje.

Parafinsko ulje u apotekama se izdaje bez recepta.

Ipak kako njegov uticaj na plod deteta nije dovoljno istražen parafinsko ulje u trudnoći i za vreme dojenja se ne preporučuje. Dakle, nemojte ga koristiti ni kao laksativ, ni u kozmetičke svrhe. Ako vam tokom trudnoćebude potreban laksativ obavezno se konsultujete sa lekarom.

Tretman parafinom ne preporučuje se osobama koje pate od hipertenzije, dijabetesa, kao ni onima sa proširenim venama.

Cena i gde kupiti parafinsko ulje

Za tečni parafin cena se razlikuje od proizvođača do proizvođača, a veliku ulogu igra i namena. Za parafinsko ulje cena u apotekama je dosta povoljna.

Npr. Gala parafinsko ulje (Galafarm) od 50ml košta 178din.

kozmetičke svrhe koristite tečni parafin koji možete kupiti u Lillyju. DM-u, apotekama, prodavnicama zdrave hrane. Npr. Sensilis parafinsko ulje od 50 ml možete kupiti u Lilly drogerijama po ceni od 180din.

Parafin za pedikir i manikir tretmane možete kupiti i online. Oni su obogaćeni raznim voćkastim mirisima i bojama, a cena je okvirno ovakva: za 500gr. platićete 450din.

Za tretman parafinskim uljem cena nije velika.

  • Parafinska rukavica (tretman za ruke) košta otprilike 300 din pa naviše.
  • Parafinska čizmica(tretman za noge) košta od 400 din pa naviše.

Ono za zaštitu stolarije možete kupiti u specijalizovanim prodavnicama farbi, boja i lakova. Jedno od takvih je i Belinka oil koji se koristi specijalno za zaštitu drvenih elemenata u saunama. Pakovanje od pola litre košta 1246din.

Nadamo se da smo vam uspeli objasniti šta je tečni parafin i u koje sve svrhe se koristi. Njegova cena je povoljna, a upotreba zaista raznovrsna. Dobro ga je imati u svom domaćinstvu, jer se u dobroj ambalaži može čuvati neograničeno, a uvek će vam za nešto priskočiti u pomoć.