Popularni trener pretrpio srčani bez većih upozorenja: Ovo su simptomi infarkta koje mnogi ne znaju

Autor: F.F

Srbiju je danas potresla vijest koja je stigla iz SAD-a. Naime, srpski košarkaški trener Dejan Milojević (46), doživio je srčani udar. Izvještaji medija ukazuju da je njegovo stanje sada stabilno, uspješno je operiran, i trenutno je pod stalnim nadzorom liječnika. Prema dobro obaviještenim izvorima, infarkt došao je potpuno neočekivano, bez ikakvih prethodnih upozorenja za tako mladog čovjeka u punoj fizičkoj snazi, koji je bio bivši košarkaš i aktivan sportski trener.

Kako prepoznati tipične, ali i prikrivene simptome srčanog udara, te što učiniti u takvoj situaciji, objašnjava prof. dr. Petar Otašević, kardiolog i načelnik Odjela za kardiologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” i izvanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, piše Kurir.

Akutni infarkt miokarda ima vrlo složenu tipičnu i atipičnu simptomatiku, što otežava njihovo prepoznavanje od strane bolesnika. Zbog toga su često skloni vjerovati da se radi o bolovima u trbuhu, mučnini i nagonu na povraćanje iz tko zna kojeg razloga. Nažalost, ponekad ih ti podmukli simptomi mogu koštati života, upozorava prof. dr. Otašević.

FOTO: Guliver image/ilustracija

Valja biti na oprezu

Prema njegovim riječima, simptomi srčanih bolesti mogu se jako razlikovati, ali najvažnije je prepoznati simptome akutnog infarkta miokarda, bolesti od koje 30 posto pacijenata može umrijeti prije dolaska u bolnicu: “Tipične tegobe koje pacijenti osjećaju kod akutnog infarkta miokarda uključuju jaku bol, osjećaj težine i stezanja u prsima koji se širi prema čeljusti ili lijevom ramenu”, kaže dr. Otašević.

No, mnogi pacijenti nemaju tipične simptome i umjesto toga se žale na bolove u trbuhu, mučninu i nagon za povraćanjem. Ove tegobe je teško razlikovati od tegoba izazvanih drugim bolestima poput čira na želucu ili trovanja hranom, no ako se javljaju kod bolesnika s čimbenicima rizika poput hipertenzije, dijabetesa, povećanih masnoća ili prethodnog srčanog udara, treba pomisliti da mogu biti uzrokovane srčanim problemima i odmah se konzultirati s liječnikom, naglasio je dr. Otašević.

Ponekad čak i liječnici olako shvaćaju ove simptome. Važno je da se pacijenti s akutnim infarktom miokarda jave liječniku što prije kako bi se u prvih nekoliko sati od pojave simptoma uputili na snimanje krvnih žila srca (koronarografija) i eventualno otvaranje krvnih žila srca (balon dilatacija) i stentiranje. Na taj način može se značajno smanjiti smrtnost ovih bolesnika.

Cijeli život krivo skladištite jaja: Evo kako produžiti svježinu i izbjeći skupljanje bakterija

Evo na što paziti

U starijih bolesnika ili bolesnika sa šećernom bolešću infarkt miokarda može biti gotovo bez ikakvih tegoba, ali se žale samo na otežano disanje ili umor uz malo napora. Takva netipična klinička slika otežava pravovremenu dijagnozu, a često se događa da se infarkt miokarda dijagnosticira tek na rutinskom pregledu nekoliko tjedana ili mjeseci kasnije, a pacijenti nisu bili ni svjesni da ga imaju, kaže liječnik.

Događa se i da pacijenti iznenada umru, a tek se naknadno utvrdi da su ranije imali te ili slične tegobe, ali da se nisu javili liječniku.

“Zato je vrlo važno da se ovi pacijenti što prije jave svom liječniku koji će učiniti odgovarajuće pretrage, EKG, ultrazvuk srca, laboratorijske analize, koje će razjasniti jesu li navedene tegobe srčanog podrijetla ili su uzrokovane drugim tegobama”, savjetuje dr. Otašević.

“Ako osjetite bilo koji od gore navedenih simptoma, nazovite hitnu pomoć ili se odvezite do najbliže bolnice. Nemojte se voziti 10 kilometara više samo da biste došli do ustanove u kojoj mislite da ćete dobiti bolji tretman. Svaka minuta je dragocjena, stoga ne gubite vrijeme”, zaključuje dr. Otašević.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More