POVRĆE BEZ KOJEG NE BISMO MOGLI ZAMISLITI RUČAK: Zelena salata je zdrava i niskokalorična, no ima i neke manje poznate učinke na zdravlje

Autor: Zlatko Govedić

Zelena salata (Lactuca sativa) jednogodišnja je ili dvogodišnja biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Najčešće se uzgaja kao lisnato povrće. U mnogim zemljama, obično se jede sirova u salatama, sendvičima te u drugim jelima.

Bogata je hranjivim tvarima i vlaknima koje se često koristi kao prilog ili glavno jelo u raznim jelima. To je obično svijetlozelena salata s dugim, uskim listovima, poput salate zelene salate, rikole, matovilca, endivije i sl.

Vrlo je zdrava namirnica jer sadrži nisku količinu kalorija, ali je bogata vitaminima, mineralima i vlaknima. Na primjer, jedna šalica zelene salate sadrži samo oko 5 kalorija, ali i 2 g vlakana, vitamin A, vitamin K i vitamin C, folate, željezo i kalcij.

Vlakna koja se nalaze u zelenoj salati mogu pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, smanjenju kolesterola i održavanju zdravog probavnog sustava. Vitamin C u zelenoj salati pomaže u održavanju zdravog imunosnog sustava te ima antioksidativna svojstva koja štite tijelo od slobodnih radikala.

Nadalje, zelena je salata niskokalorična namirnica koja može pomoći u održavanju zdrave tjelesne mase.

Srećom, iznimno dragocjena zelena salata prisutna je na našem stolu gotovo cijele godine. Od brojnih sorti najzastupljenije su putarica i kristalka.

Dragocjena je jer sadrži čak 95 posto vode, vrlo malo kalorija, a nutritivnu vrijednost sastoji se od obilja minerala i vitamina. Od minerala najviše ima kalcija i željeza, te značajne količine magnezija, joda, mangana, kobalta, nikla, silicija i bakra. Od vitamina najzastupljeniji su C i E, karoten i vitamini B kompleksa.

Najvrjedniji ljekoviti sastojak salate jest mliječni sok koji sadrži tzv. laktukarij. Najviše ga ima u korijenu, rebrima lista i mladim stabljikama. Ta tvar ublažava bolove, živčanu napetost i osigurava miran san.

Kao začin za salatu najbolje je koristiti sojino, suncokretovo i maslinovo ulje, a za salatu jabučni ocat, limunov sok, zelene i crne masline, razne preljeve od češnjaka, peršina, kopra i drugog začinskog bilja.

Napomena:

Zelena salata sama po sebi ne sadrži dovoljno hranjivih tvari za uravnoteženu prehranu. Stoga je preporučljivo kombinirati ju s drugim zdravim namirnicama kako bi se osiguralo adekvatno unošenje hranjivih tvari u organizam.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More