Promjenjivo vrijeme u proljeće, a naročito u svibnju izazovno je za uzgoj brojnih povrtlarskih kultura. Osim oscilacija u temperaturama, kiša, unatoč tome što pogoduje biljkama, na njih navlači i razne štetočine. Među njima su najozloglašeniji puževi. Oni, naime svakog dana mogu pojesti pola svoje težine. Možda se ne čini puno, jer je riječ o svega 10 dana, ali sa svakim ugrizom puža za list ili stabljiku biljke, ona propada.
Puževi vole ukrasno bilje, ali i kupusnjače, mahune, grahorice i tikvice. Stoga je povrtnjake potrebno zaštititi. Metoda ima mnogo, a jedna od učinkovitijih su bakrene trake. One moraju biti široke dva do tri centimetra, a dovoljno ih je omotati oko biljke. Kad puž naiđe na bakrenu traku, između njegove sluzi i metala će doći do blage elektrolize, koja će izazvati električni naboj koji je neugodan za puža i tako ga otjerati.
Stručnjaci savjetuju vrtlarima da provjere ima li praznina između tla i traka, koje bi puževi mogli iskoristiti da se provuku do biljke. Uz to, trake je potrebno provjeravati, jer prljavština i oksidacija smanjuju njihovu učinkovitost.
Prirodne metode
Ipak, postoje i puno lakši načini za uklanjanje puževa iz dvorišta i povrtnjaka. Učinkovite su zamke od različitih drugih, uglavnom prehrambenih namirnica. Iskusni vrtlari uz rubove svojih gredica znaju posuti sol, pijesak, mekinje, talog kave, ljuske jaja, piljevinu, vapno, pa čak i gnojivo. Sve to skida sluz s puževa tijela čineći ga nepokretnim zbog dehidracije.
Kupci u poznatom trgovačkom lancu primijetili nešto neobično: ‘Sigurno je došlo do kontaminacije’
Jedna od učinkovitijih zamki je pivo. Dovoljno je ukopati praznu plastičnu čašu, dopola napunjenu pivom. Puževi će htjeti posegnuti za kojim gutljajem, ali će se brzo napiti i uginuti. Isti princip je i s kavom, čiji miris će privući puževe. Korisno je napraviti i zamke od vlažnih vreća, daščica, narezanih krastavaca ili citrusa te drugog voća. Kako puževi vole vlagu, zadržat će se ondje, pa ih je jednostavno pokupiti.
Neki savjetuju zamke za puževe napravljene od mlijeka, mješavine vode i kvasca te suhe hrane za kućne ljubimce. No, takve zamke treba redovito čistiti i mijenjati mamac. Stoga je dovoljno posaditi malo rajčice, gorušice, dragoljuba, paprati, kadulje, ružmarina, lavande, komorača, češnjak, luka, ricinusa, timijana, hrena ili kima. Te biljke odbijaju puževe. Za njihovo uklanjanje je dovoljno spraviti i juhu od tih biljaka te poprskati povrtnjak ili samo tlo.
I životinje pomažu u istjerivanju puževa. Kokoši, guske, a napose indijske patke trkačice, vole se hraniti puževima. Oni su omiljena hrana i drugim pticama, pa je dovoljno pustiti domaće životinje u povrtnjak ili u blizini napraviti kućice za ptice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.