(recept)-sva-lica-majcine-dusice:-evo-kako-cete-napraviti-caj,-obloge,-sredstvo-za-ispiranje-usta-i-kupku-od-ove-ljekovite-biljke

(RECEPT) SVA LICA MAJČINE DUŠICE: Evo kako ćete napraviti čaj, obloge, sredstvo za ispiranje usta i kupku od ove ljekovite biljke

Autor: Zlatko Govedić

Majčina dušica ili timijan (Thymus) biljni je rod trajnica, polugrmova i grmova iz porodice usnača (Lamiaceae). Pripada mu više od 300 vrsta, a najpoznatije su vrtni timijan (T. vulgaris) i poljski timijan (T. serpyllum).

Aromatično je bilje s malim, ljubičastim ili ružičastim cvjetovima koje se tradicionalno koristi u mediteranskoj kuhinji i narodnoj medicini kao sredstvo za brojne tegobe.

Majčina dušica smatra se zdravom biljkom zbog svojih mnogobrojnih svojstava. Najvažniji sastojci jesu timol i karvakrol koji imaju antibakterijska i antimikrobna svojstva te su korisni u borbi protiv infekcija i bakterija.

Ima i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upala u tijelu. Osim toga, ta biljka se smatra korisnom u poboljšanju probave i smanjenju nadutosti pa se često koristi za ublažavanje simptoma gastrointestinalnih problema.

Ponekad se majčina dušica koristi i u ublažavanju kašlja i prehlade, a neka istraživanja sugeriraju da može biti korisna u liječenju astme i alergija.

Napomena:

Kao i sa svim dodacima prehrani, važno je razgovarati s liječnikom prije uzimanja majčine dušice, posebno ako se uzimaju lijekovi, kako bi se izbjegle moguće interakcije i neželjeni učinci.

Čajevi s majčinom dušicom

Djeluju antiseptički, djelotvorni su protiv grčeva u bronhima, razrjeđuju sluz u plućima i pomažu u njenom izbacivanju. Zato se uspješno koriste protiv kašlja kod djece. Kako su jako ukusni i fino mirišu, mališani ih rado piju. Osim toga, uspješno djeluju protiv crijevnih parazita, napose dječjih glista.

Kombinacija s krkavinom

U jednakim dijelovima pomiješana s krkavinom (Rhamnus), majčina je dušica kvalitetno sredstvo protiv dišnih tegoba poput prekomjerne sluzi u bronhima, bronhijalne astme i hripavca.

Kombinacija s trputcem

Čaj od mješavine trputca (Plantago) i majčine dušice pije se što topliji, na gutljaje. Konzumira se svjež, četiri do pet puta dnevno. Ako postoji rizik od upale pluća, trebali biste piti svaki sat.

Jastuk kao oblog

Majčina dušica, kamilica i stolisnik, ubrani na suncu i osušeni, koriste se za punjenje jastuka koji sliuže kao oblozi za razne bolove, npr. u želucu, zglobovima i sl.

Za ispiranje usta

Ako je vaše dijete malo starije i zna grgljati, ova će otopina poslužiti za dezinfekciju usne šupljine, a također ublažava grlobolju, jača desni i osvježava dah.

Usto pomaže u čišćenju kože.

Pet grama majčine dušice prelijte decilitrom mlake vode i ostavite da odstoji preko noći. Procijedite i grgljajte ujutro, ili ispirite bolna mjesta tijekom dana. Isti postupak mogu provesti i odrasli.

Kupka

Sto grama majčine dušice sipajte u kadu tople vode. Poželjno je da dijete bude u kadi oko pola sata prije spavanja. Mnogoj su djeci takve kupke vratile čvrst san.

Opća pravila za pripremu čaja od majčine dušice

Važno je zapamtiti dva pravila – nikad ne pripremajte čaj u otvorenoj posudi i uzimajte dovoljnu količinu biljke.

Majčina dušica sadrži ljekovite sastojke koji lako hlape. Kada se pripremaju u otvorenoj posudi, one ispare, pa takav čaj nema ljekovita svojstva. Stoga ga kuhajte poklopljenog.

Također nema ljekovitih sastojaka čak i ako je količina biljke nedovoljna. Za dobar čaj prelijte prstohvat majčine dušice dvama decilitrima kipuće vode, poklopite i nakon pola sata procijedite.

Zasladite medom i pijte tri do četiri šalice čaja dnevno.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More