Škakljanje djece često se doživljava kao neškodljiv način povezivanja ili igre. No, stručnjaci upozoravaju da to može biti prilično štetno, posebno ako dolazi od osobe koja nije bliska djetetu. Na upit o svojim strahovima, mnogi odrasli prisjećaju se trenutaka iz djetinjstva kada su ih škakljali, a nisu ih mogli zaustaviti.
Ova iskustva gubitka kontrole nad vlastitim tijelom navodno mogu imati dugoročne posljedice na osjećaj sigurnosti. Najnovija istraživanja pokazuju da škakljanje djece može izrazito nepovoljno utjecati na dječje fizičko, emocionalno i psihičko stanje. Stručnjaci posebno naglašavaju da u nekim situacijama može doći do fizičkih ozljeda, osobito ako je dijete premalo ili izuzetno krhko. Osjećaj škakljanja može biti preintenzivan za njihovu osjetljivu kožu, uzrokujući crvenilo, iritaciju i slične tegobe, pišu Nezavisne.

To nije jedini problem
Osim toga, može izazvati respiratorne probleme, posebno kod djece s astmom. Škakljanje djeteta prejako ili na osjetljivim područjima, poput vrata ili prepona, može uzrokovati bol, nelagodu pa čak i traumu, upozoravaju stručnjaci. Tikanje djeteta protiv njegove volje može mu poslati pogrešne signale o njegovom tijelu i osobnim granicama.
Ljudi sve češće jedu na ovaj način, a stručnjaci upozoravaju: ‘To nije dobro za zdravlje’
Naposljetku, to može potaknuti traumatična sjećanja kod djece koja su već prošla kroz neki oblik zlostavljanja ili napada. Škakljanje djetetovih stopala može simulirati nepoželjan dodir, čak i nasilje, što može biti traumatično za neku djecu. Čak i kada je škakljanje djetetovih stopala obavljeno s dobrim namjerama i bez namjere da se povrijedi, može izazvati emocionalni stres i povratne emocije, pojašnjavaju stručnjaci.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.