Semenke od avokada se koriste u kozmetici i jelu, a čak smanjuju i holesterol!

Pexels
Ilustracija

Postoji toliko mnogo proizvoda koji imaju korisna svojstva za koja ne znamo. Na primer, seme avokada. Koliko smo puta smo ih samo bacili u kantu, a da nismo znali njihova blagotvorna svojstva.

Avokado ne spada u jeftine namirnice, a iskoristiv je 100%. Zašto bi bacali njegovu semenku u kantu kada i nju takođe možemo upotrebiti, a evo i kako!

Seme avokada ima baktericidna i fungicidna svojstva. To znači da su u stanju da neutrališu različite štetne mikroorganizme. Osim toga, semenke sadrže saponine koji podstiču naš metabolizam i pomažu našem telu da se oslobodi „lošeg“ holesterola. Osim toga, ovi proizvodi sadrže kalcijum, magnezijum i vitamin C.

Veoma je preporučljivo koristiti semenke avokada kao kozmetički proizvod ili dodatak ishrani.

Kako pripremiti seme avokada?

Pre nego što skuvate seme avokada, morate oguliti smeđu kožu i ostaviti da se seme osuši. Izrendajte koru, pa stavite u rernu oko sat vremena na niskoj temperaturi. Što se tiče koštice, možete je peći bez rendanja (oko 2 sata), zatim oguliti kožu i narendati pulpu koštice. Nije preporučljivo jesti sveže seme.

Kako koristiti semenke avokada kao kozmetički proizvod

Zahvaljujući svom antibakterijskom dejstvu, semenke avokada se odlično nose sa aknama, masnom kosom i peruti. Takođe imaju dobar uticaj na našu boju kože i zdravlje kose.

Recepti:

Piling: Pomešajte rendane semenke avokada sa mlevenom kafom, dodajte morsku so i nežnim pokretima nanesite na kožu.

Krema za bubuljice: Pomešajte toplu vodu i narendano seme dok smesa ne izgleda kao pasta. Nanesite tretman samo na bubuljice i ostavite 4-6 minuta.

Maska za lice: Izrendanu košticu pomešati sa glinom u prahu, dodati malo vode i naneti na lice izbegavajući nanošenje na područje oko očiju. Nakon 15 minuta operite lice i nanesite hidratantnu kremu.

Ispiranje kose: Dodajte vodu u šerpu sa narendanim semenkama avokada. Vodu kuvajte na niskoj temperaturi 30 minuta. Filtrirajte smesu i isperite kosu ovom vodom nakon što je operete.

Kako ga koristiti kao dodatak ishrani:

Preporučuje se da konzumirate semenke avokada ako patite od gojaznosti, ateroskleroze ili imate problema sa krvnim pritiskom. Možete ih jesti i ako imate upale (na primer, grip) ili probavne smetnje. Rendane semenke se obično dodaju u salate, smutije i druga jela.

Recepti:

Salata: Sve vrste salata imaju odličan ukus sa rendanim semenkama avokada, ali preporučujemo da mešate prah semenki sa povrćem i avokadom. Isecite omiljeno povrće na komade i dodajte malo praha. Po želji možete dodati i jaja, kuvano meso ili ribu.

Smuti: Umutite 2 šolje bademovog mleka, bananu, celer, spanać i 1 kašičicu praha semenki avokada u blenderu. Uzgred, možete koristiti bilo koji drugi recept koji volite, ali imajte na umu da su semenke avokada prilično gorke, pa je bolje dodati nešto slatko.

Kremasta supa: Propržite luk, dodajte pulpu avokada i 15 žlica čorbe od povrća. Sačekajte da supa proključa i umutite je u blenderu. Sipajte supu u činije i pospite je rendanim semenkama avokada.