Sinedol gel – sastav, upotreba, cena

Šta je Sinedol gel i koje su osnovne indikacije za njegovu upotrebu?

Sinedol gel je lek koji u svom sastavu ima tri aktivne supstance – heparin, dimetilsulfoksid i dekspantenol, te se kako mu i samo ime kaže („sine“ u značenju bez i „dolor“ u značenju bol) i koristi u terapiji pre svega bolnih stanja koja su posledica sportskih povreda ili nekih neuralgija ili zapaljenskih oboljenja sa poremećajima i periferne cirkulacije.

Osnovne indikacije za upotrebu Sinedol gela su:

Sportske povrede – uganuća; istegnuća; teniski lakat; plivačko rame; povrede zglobova ili mišića; povrede nastale udarcem ili nekom tupom silom;

Neuralgijski bolovi tipa uklještenja korenova perifernih nerava; neuralgija ramena (Erb-Dišen paraliza); sindrom karpalnog tunela; sindrom tarzalnog tunela;

Zapaljenska oboljenja mišića, ovojnica zglobova ili burzi (burzitis), tetiva i ligamenata (tendo-sinovitis);

Bolovi ili poremećaji izazvani nekim tegobama na nivou periferne cirkulacije, kada lek ima malo manju efikasnost.

Sastav Sinedol gela i mehanizam dejstva u terapijskom spektru

Dakle, kako je i navedeno, spektar indikacija za primenu leka Sinedol gel, jesu u prvom redu bolna stanja uzrokovana sportskim povredama, inflamacijama ili neuralgijama, koja se naime i odražavaju na manje ili veće zglobovce, tetive i mišiće uz obično propratne promene na perifernom vaskulnom koritu.

Pomenuto je da su aktivne supstance u Sinedol gelu heparin-natrijum, dexpantenol i dimetil-sulfoksid, dok su pak pomoćne supstance u ovom leku – etarska ulja planinskog bora; ruzmarina i limuna; izopropil-alkohol; prečišćena voda; makroglicerol hidroksi-stearat i karbomer 940.

Puno farmaceutsko ime leka Sinedol gel glasi ovako – Sinedol gel 5000 i.j. (količina heparina u internacionalnim jedinicama po gramu gela); 150 mg dimetilsulfoksida po gramu gela i 25 mg dexpantenola po gramu gela.

Gel se pakuje u aluminijumsku tubu, providan je i bezbojan, te ima kako mu i ime kaže gelatinoznu konzistenciju, a miris je intenzivan i potiče od arome dodatih etarskih ulja.

Heparin-natrijum je prva aktivna komponenta Sinedol gela, i on je zastupljen u količini od 50 hiljada internacionalnih jedinica na gram gela, a po svom sastavu je endogeni antikoagulans (supstanca je koja se normalno nalazi u našim bazofilnim granulocitima i mastocitima, i ima funkciju da pak i sprečava zgrušavanje krvi).

Generalno je heparin takozvani direktni antikoagulans, koji sprečava stvaranje krvnih ugrušaka i pomaže razgradnju postojećih trombova ili sprečava njihovo „organizovanje“, te se u terapijskim dozama koristi kao svojevrsni inhibitor koagulacione kaskade, delujući ne većem broju faktora koji u koagulaciji učestvuju.

Kada se primeni topikalno, što znači u vidu masti, gela ili krema, heparin deluje na lokalne poremećaje perifernog vaskulnog sistema, pa poboljšava cirkulaciju, ali i prevenira i umanjuje bolove, otoke i potencijalni nastanak zaapljenskih reakcija na perifernim krvnim sudovima (pre svega na venama, koje su predisponirane da zbog povreda zida krvnih sudova češće razvijaju pak i periferne trombove i da nastane posledično i takozvani trombo-flebitis).

Dakle, u sastavu Sinedol gela, heparin-natrijum ima ulogu da ublaži nastale modrice odnosno sve krvne podlive koji su uzrokovani povredama, ali i da prevenira nastanak koaguluma (koji mogu u dubokim i površnim venama nogu da budu uzrok potencijalno fatalne plućne embolizacije).

Dimetilsulfoksid, kao druga aktivna komponenta Sinedol gela jeste materija koja deluje antiinflamatorno i analgetično, te smanjuje upalu i bolove, ali i omogućava da se poboljša resorpcija preko kože druge dve aktivne supstance leka, jer ima sposobnost da prolazi kroz tkivne barijere i ćelijske membrane i da im poveća permeabilnost, a da ih pri tome ni u kom smislu ne ošteti.

Pomenuta supstanca deluje i kao transporter za neka druga niskomolekularna jedinjenja, te i njih sa sobom unosi kroz kožnu barijeru, ili kroz zidove krvnih sudova, te se još od 1963. godine u medicini koristi kao lokalni analgetik, antioksidans, kao antiinflamatorni lek, i kao transporter pak topikalno aplikovanih lekova (kako je i rečeno pojačana je pod njegovim dejstvom aktivna resorpcija organskih supstanci pre svega u transdermalnom nivou).

Dekspantenol, kao treća aktivna supstanca Sinedol gela jeste poznata supstanca koja ima ulogu u hidrataciji i preveniranju svraba, iritacija, isušivanja kože, nastanka ragada i pucanja same kožne barijere.

Poznato je da dekspantenol ima sposobnost da regeneriše oštećenu kožu, te pak ubrzava procese obnove ćelija epidermalnih slojeva i tako i zarastanja površnih povreda, i po hemijskom sastavu jeste alkoholni analog takozvane D-pantotenske kiseline i predstavlja i jednu od komponenata B vitamina koji je bitan za normalnu funkciju i regeneraciju epitelnih ćelija, a takođe je i takozvani holinergički agens.

Principi doziranja Sinedol gela, potencijalna neželjena dejstva i kontraindikacije

Upotreba Sinedol gela se ne preporučuje kod dece i mlađih osoba, kao ni u slučaju prethodno potvrđene alergije odnosno preosetljivosti na neku od glavnih ili pomoćnih komponenata leka.

Gel se primenjuje lokalno, utrljavanjem na bolno ili otečeno mesto, te se nanesen u tankom sloju aplikuje jednom ili dva puta u toku dana, sa osvrtom da je što je moguće više „suziti“ regiju koja je tretirana, da se ne bi previše leka apsorbovalo u krvotok i dovelo do nekih retkih sistemskih neželjenih efekata.

Važna je napomena da se gel ne mora i ne treba da utrljava u kožu, te da se samo nežno razmaže u tanak sloj i ostavi se nepokriven da se osuši i da se resorbuje.

Gel se nanosi na kožu koja treba da je suva i čista, ne prekriva se odećom ili zavojima i izbegava se izlaganje toploti ili sunčevoj svetlosti.

Inače je lek u upotrebi i u nekim istočnjačkim zemljama, kao i u evropskim zemljama, pre svega u Nemačkoj pod imeno Doloben, istog je sastava i mehanizma delovanja.

Kada treba biti posebno obazriv u primeni leka Sinedol?

Sinedol gel se oprezno aplikuje kod osoba koje su preosetljive potencijalno na neki od sastojaka leka, a ne primenjuje se kada je kožaoštećena i na njoj postoje otvorene rane manjeg ili većeg obima.

Sinedol gel se ne preporučuje za kombinovanje sa drugim mastima, kremama ili gelovima koji imaju istu ili slični namenu, te ni sa lokalnim ili topikalnim kortikosteroidnim preparatima, kao ni sa antireumatskim i antibiotskim kremama ili mastima.

Sve one osobe koje imaju neki vid poremećaja renalne ili hepatične funkcije (bilo akutnog ili pak i hroničnog toka), ne treba da koriste Sinedol gel, kao ni oni pacijenti koji imaju ili su imali pak astmu ili HOBP (ili je potrebno da se pre toga posavetuju sa lekarom).

U trudnoći i periodu laktacije, nije preporučljivo da se koristi ovaj gel, pre svega zbog heparina iu zbog dimetilsulfoksida, koji mogu da se prekomerno resorbuju u krvotok i da dovedu do nekih ili poremećaja koagulacije, ili pak do preterane resorpcije štetnih materija preko kožne barijere.

Posebno treba obratiti pažnju da se sa Sinedol gelom ne koriste u isto vreme nikada nesteroidne antiinflamatorne masti ili kreme, kao ni topikalni preparati koji sadrže lek sulindak (antireumatik koji deluje protiv upalno).

Kontraindikacije, neželjeni efekti i cena Sinedol gela

Kako je Sinedol gel važan pomoćni terapijski metod kod trauma, sportskih povreda pa i kod neuralgija i raznih zapaljenskih bolova, to se dešava sa pucanjem malih perifernih krvnih sudova i takozvana hemartroza – nakupljanje krvi u tkivima i zglobovima.

Sinedol gel ima ulogu da poboljša cirkulaciju, da prevenira stvaranje tromba, da deluje kao i lokalni anestetik i analgetik, da spreči nastanak lokalnog zapaljenskog procesa kao i otoka i da poboljša ishranu tkiva koje je traumatizovano te da omogući njegovu regeneraciju.

Mada su neželjena dejstva leka Sinedol gela retka, ona se mogu desiti usled alergije na neku od komponenti leka, pre svega na dimetilsulfoksid, pa se po koži javlja ospa, crvenilo i svrab, a pre svega jer je ova supstanca poznati vazodilatator, odnosno dovodi do širenja krvnih sudova i do povećanja protoka krvi, pa se tako i prenosi u sistemski krvotok i deluje kao glavni antigen koji je stran i nepoznat našem imunom sistemu.

Takođe je u nekim izolovanim slučajevima upotrebe Sinedol gela, nastajala urtikarija ili pak i angio edem, koji predstavlja lokalizovane edeme na licu i/ili vratu, kao rezultat hipersenzitivne reakcije.

Važno je napomenuti da dimetilsulfoksid može, bez obzira na način na koji je primenjen da izazove prolazni gubitak osećaja ukusa, kao i alergijsku preosetljivost i ređe i „zadah na beli luk“ koji je prolazan.

Iako retko, i kod pacijenata koji su primenjivali Sinedol gel u preporučenim dozama, nastajale su i gastrointestinalne neželjene reakcije kakve su mučnina, povraćanje, dijareja, opstipacija i gubitak apetita.

Lek Sinedol gel je kontraindikovan za upotrebu kod dece mlađe od pet godina starosti, kao i kod osoba koje imaju sistemsku bolest vezivnog tkiva poznatu kao Lupus eritematodes.

Svakako je kontraindikacija za ovaj lek pomenuta u prethodnom delu teksta i teška akutna ili hronična bubrežna insuficijencija, teška insuficijencija jetre, i otvorene rane ili povrede na koži.

Kada je u pitanju ukrštena reakcija ovog leka sa hranom, ne postoje nikakvi podaci o tome, dok lek može da intereaguje sa nekim lekovima pre svega iz grupe NSAIL (sulindak), kao ni sa nekim antikoagulansima (varfarin), te i sa brojnim drugim lekovima, pa se u tom aspektu treba pre primene gela posavetovati sa lekarom ili farmaceutom.

Lek Sinedol gel se čuva na sobnoj temperaturi, izvan domašaja male dece, a rok upotrebe mu je pet godine, i on se ne sme koristiti nakon isteka roka važenja koji je jasno naznačen na pakovanju i koji se mora poštovati.

Sinedol gel se pakuje u aluminijumskoj tubi, proziran je i ima konzistenciju lako razmazivog gela a gramaža je 40 grama (sa pomenutim naznakama doza aktivnih supstanci ispod imena leka i to 50 000 i.j./g + 150 mg/g + 25 mg/g), te mu je cena oko 1300 – 1500 dinara, i može se kupiti bez lekarskog recepta, ali je svakako preporuka da se pre upotrebe potraži savet ili konsultacija lekara ili farmaceuta.

Read More