Slačica biljka kao začin i lek

    Jeste li znali da je slačica glavni sastojak senfa? Arheolozi tvrde kako je upravo ovaj začin među najstarijima na svetu. Nađeni su recepti za senf u spisima starim oko četiri hiljade godina. Pored specifičnog ukusa zbog kog je ova biljka poznat začin ona je i izuzetno zdrava i lekovita.

    O lekovitosti biljke slačice se zna jako dugo. Često se koristi u narodnoj medicini. Naime, njena dejstva mogu biti izuzetno intezivna. Iz tog razloga je u Evropskoj uniji uveden zakon po kome se na proizvodu mora posebno naglasiti ako se ova biljka nalazi u njegovom sastavu.

    Nastavite sa čitanjem teksta i otkrićete kako se gaji slačica, koje su njene specifičnosti i kako može doprineti vašem zdravlju. Saznaćete kako se pravi domaći senf i zbog čega je bolji od kupovnog.

    U narodu se slačica biljka odomaćila i kao gorčica. Nešto ređe nazivaju je gorušicom, mustardom, ognjicom.  Postoje dve vrste ove biljke:

    • Crna slačica, Barssica nigra.
    • i bela slačica, Sinapis alba.

    Bela se razlikuje od crne po izgledu i poreklu koliko i po nameni. Crna slačica može rasti do dva metra. Ona je medonosna biljka, dakle, izuzetno privlači pčele. Poseduje žute cvetove, koji se grupišu u obliku grozda u periodu maj – avgust.

    Sa druge strane, bela slačica, koja je poreklom iz Indije raste maksimalno do 120 centimetra. Ima žute cvetove, dlačice na stabiljkama, zbog kojih odlično podnosi sušne periode.

    Obe vrste su često uzgajane kao industrijske biljke. Pored toga, često se mogu naći i kao samonikle u svim krajevima sveta.

    slačica biljka kao začin

    Kako joj je period vegetacije kratak, svetlo-smeđe seme gorčice može saditi i posle pšenice. Njeno seme uspeva i suvljoj zemlji. Odlično podnosi i mrazeve. Period od nicanja biljke do formiranja mahuna traje otprilike dva meseca.

    Plodovi gorčice su mali i okrugli. Ona se žanje u kasnijem letnjem periodu, tokom noći kako bi se seme zaštitilo rosom i ne bi otpalo. Snopići slačice se najpre suše petnaest dana. Seme se obično suši tokom jeseni na tavanu. Treba ga, kao i pšenicu često prevrtati, kako se ne bi upalilo.

    Što se tiče minerala, billjka slačica sadrži kalijum, kalcijum i fosfor. Bogata je i vitaminima A, C i E, tiaminom, riboflavinom i niacinom. Takođe, obiluje omega 3 masnim kiselinama i glikozid sinalbinom koji je odgovoran za osećaj ljutine.

    Slačica se svrstava u retke biljke u kojoj je količina masti, proteina i ugljenih hidrata skoro jednako raspoređena. Dakle, svako od ovih jedinjenja zauzima oko 30 posto, što čini približno savršenu srazmeru.

    Kako se koristi slačica kao lek

    Najlekoviti deo slačice je svakako njeno seme. Ono nema miris, ali ga zato karakteriše, jak i ljut ukus. Semenke su se pokazale jako dobro kod problema sa srcem, digestivnim traktom i jetrom. Ubrzavaju metabolizam, poboljšavaju cirkulaciju, čiste krvotok. Čaj od  semena slačice je i odličan kao lek za odbranu od prehlade.

    Recept za čaj za imunitet je jednostavan i lako ćete ga pripremiti:

    U šoljicu vrele vode sipajte kašičicu semena i neka odstoji do pet minuta.

    Seme ove lekovite biljke može pomoći onesvešćenim osobama da se povrate. Dovoljno jesamo kašičicu mlevene slačice staviti toj osobi ispod nosa. Mleveno seme biljke ima jak i ljut miris koji će pomoći povratku svesti.

    Ulje slačice i njegova lekovita svojstva

    Naime, seme se koristi na dva načina: u vidu ulja i brašna. Za oba postoje različite namene u svrhu rešavanja zdravstvenih problema.

    Ulje koje se pravi sa belom slačicom je po izgledu slično suncokretovom, jer je žućkaste boje. To je etersko ulje, koje se mora izuzetno pažljivo koristiti. Njegova ljutina može iritirati sluzokožu i prozurokovati plikove i opekotine. Upravo je to i razlog što se ono mora držati pod ključem u apotekama i što se izdaje samo iz recept.

    Ova izuzetno jaka tečnost može lako usmrtiti životinje, zato napominjemo: sa njom treba vrlo oprezno rukovati.

    Kada se koristi u propisanim merama ulje slačice deluje kao lekovito sredstvo. Naime, ono zbog jedinjenja izotiocianat ima izuzetno antioksidantno dejstvo.

    Lako prodire u organe, te se koristi kao antibakterijsko sredstvo koje sa odličnim rezultatima uništava mikroorganizme. Stoga, gorčica se često preporučuje kod lečenja prehlada i za opšte podizanje imuniteta.

    Ispijanje ulja slačice u manjim količinama može biti odlično za varenje i osloboditi vas opstipacije. Nemojte preterivati sa konzumacijom jer u suprotnom može izazvati upalu creva i želudca, ali i upalu jajnika.

    Određena istraživanja dokazuju kako se ulje slačice može čak i koristiti kao prevencija kod raka i tumora.  Tome je zaslužna baš supstanca izotiocianat.

    Lekovito ulje možete koristiti i za oblogu. Ono prilično brzo eliminiše bolove, a naročito se preporučuje kod artritičnih i reumatskih bolova.

    Brašno slačice koristite za kupke i obloge

    Najpre napomena: ovo brašno nije jestivo i koristi se isključivo u svrhe lečenja. Slačica u prahu se najčešće upotrebljava kao kupka ili obloga kod lečenja bronhitisa i lakših upala pluća.

    Kako biste napravili oblogu sa slačicom u prahu potrebno je:

    U litar mlake vode dospeti dve supene kašike brašna. Još dok budete pravili smešu moći ćete osetiti ljutinu koja može naterati suze na oči. Potopite krpu u smešu, procediti i obmotati oko grudnog koša. Preko obloge staviti jedan suv čaršav.

    Nemojte držati duže oblogu od pet minuta. Brzo operite mesto gde ste oblogu naneli, kako brašno slačice  ne bi napravilo plikove i rane. Ovakvu oblogu možete koristiti maksimalno tri puta dnevno.

    Kada želite da napravite kupku sa ovim brašnom potrebno je u punu kadu tople vode sipati dve kašike brašna.

    Osoba koja boluje od plućnih bolesti u vodi može provesti maksimalno pet minuta kako bi se izbegle  opekotine. Nakon toga treba se odmah istuširati i leći.

    Jeste li probali domaći senf sa slačicom?

    Senf se pravi od semena slačice. Kao i sama biljka i ovaj hranljivi proizvod ma mnoga lekovita svojstva. Odličan je za dijabetičare, ljude koji pate od nesanice, reume i bolesti jetre. Naravno, ne smete preterati sa korišćenjem senfa.

    Koliko god lekovita bila, kada se slačica preterano konzumira u ishrani ona može prouzrokovati gorenje u želudcu i gorušicu. Zato je i jedan od sinonima za slačicu – gorušica.

    I sami znate da senf možete kupiti u bilo kojoj prodavnici po vrlo povoljnim cenama. Ovaj začin je izuzetno pristupačan i korišćen. Međutim, sve što se fabrički proizvodi i što ne potiče direktno iz prirode nije zdravo kao samo korišćenje prirodnih sastojaka.

    Dakle, kupovni senf neće imati jednaka lekovita svojstva kao senf koji ste sami napravili. Konzervans i razne druge hemikalije mogu oslabiti njegovo dejstvo.

    Imamo i dobru vest: domaći senf ima prilično dugačak rok trajanja. Naime, može u frižideru stajati do šest meseci bez kvarenja.

    Osim toga, nije uopšte teško ni skupo napraviti ovaj začin. Kada ga sami pravite, tačno znate šta se u njemu nalazi, a sastojci su znatno zdraviji od onoga koji kupujete. Takođe, ovaj ukusni domaći senf ima i antibakterijsko svojstvo.

    Tako nemate izgovora: napravite domaći senf, a evo i kako to možete učiniti kod vaše kuće .

    Recept za domaći senf

    Priprema:

    Pomešajte šolju soka od limuna sa trećinom šolje mlake vode. U ovu smešu dodati dve trećine šolje semena slačice. Neka odstoji tako nekoliko dana, čekajte dok sva slačica ne pokupi tečnost. Kada se to desi, ubacite biljku slačicu u secko i sameljite. Dodajte kašičicu soli (ili više, ako volite slanije), ruzmarin, kari…

    Možete dodati i bosiljak ili ren, bilo šta što odgovara vašem ukusu. Ostavite senf par dana u frižideru, neka izgubi na ljutini, te ga tek onda dodajte hrani kao začin.

    Za razliku od drugih začina, senf ima izuzetno malo kalorija, te ga možete jesti umesto njih. Samo nemojte preterivati.

    Sa druge strane, slačica biljka zbog svojih sastojaka pospešuje lučenje pljuvačke on se preporučuje osobama koje imaju problema sa apetitom. Dakle, dobar je začin za ishranu u svakom smislu, nezavisno od vase želje za mršavljenjem ili gojenjem.

    Ostali recepti sa lekovitom slačicom

    Biljka slačica nam dolazi iz Indije. Dakle, ona će pružiti taj orijentalni šmek hrani.

    Ukoliko volite eksperimente u kuhinji ovaj začin će vam biti nezaobilazan. Kombinacije mogu na prvi pogled biti neobične za naše podneblje. Međutim, kada probate pomešane sastojke začudićete se koliko dobro idu zajedno. Evo kako se sve priprema slačica u ishrani.

    Slatko-gorki sos definitivno morate probati.

    Potrebno je samo pomešati senf i med, možete dodati soli i još druge začine po volji. Čak i bez i jednog dodatog začina, ova kombinacija će iznenaditi vaše nepce. Sos se odlično slaže sa jelima od soje ili belim pilećim mesom.

    Skoro svako jelo može postati istočnjačko ukoliko u njega dodate slačicu. Primer za to je orijentalna musaka.

    U proprženi crni luk sa mlevenim mesom dodati začine po volji. Krompir oljuštiti, oprati i iseckati i ređati polovinu na dno vatrostalne posude. Preliti mesom, pa staviti preostali deo krompira. Za sos pomešati kašičicu slačice, bosiljka, susama, ruzmarina, peršuna i aleve parpike i ispeći.

    Probajte i Ras el Hanut začin. Ovo je jedna mešavina začina.

    Za pripremu je potrebno pola kašičice kima u prahu, vrlo malo izrendanog đumbira. Zatim dodajete pola kašičice cimeta, korijandera u prahu, rendanog orašćića, mlevenog karanfilića. U smešu staviti i jednu kašičicu soli, prstohvat slačice, čili papričice i mlevenog crnog bibera.

    Kako se pravi:

    Sve staviti u secko sitniti dok ne postane prah. Ovo će verovatno biti jedno od najneobičnijih začina koji ste probali.

    Koja je cena ovog začina u prodavnicama?

    Slačicu je prilično lako naći u marketima i prodavnicama zdrave hrane. Možete je kupti u pakovanjima celog semena, a pronaćićete je i kao mleveno seme. Ukoliko uzmete samlevene semenke slačice, čuvajte ih u frižideru, kako ne bi oslabilo njihovo dejstvo.

    Cena celog semena se kreće oko 40 rsd na 50 grama začina. Mleveno seme je obično nešto skuplje, ali ne značajno.

    Ulje slačice ćete možda malo teže naći u radnjama, ali je dostupno na internet. Cena je do 1000 dinara na bočicu od 250 mililtra. Ulje čuvati na tamnom i hladnom mestu. Treba ga držati podalje od dece. Ukoliko ulje napravi opekotine mazati ih baznim uljem, ispiranje vodom nije od velike pomoći.

    čaj od slačice priprema

    Treba biti pažljiv sa ovim začinom u trudnoći. Inače, njegova preterana upotreba može prouzrokovati problem sa matericom i menstrualnim ciklusom. A u trudnoći treba biti još oprezni i potruditi se da uopšte ne upotrebljavate seme ili ulje ove biljke.

    Senf trudnice mogu bez brige konzumirati, naravno ne u ogromnim količinama.

    Ova biljka svakako predstavlja začin koji će oplemeniti vaš doručak. Ukoliko vas zanima na koje još načine možete prirpemiti zdrav najvažniji obrok u toku dana pogledajte ovde – https://zdravailepa.com/top-recepti/zdrav-dorucak-ideje/