Sladić biljka kao lek slatki koren

    slatki koren

    Sladić biljka ili kako ga još zovu slatki koren preporučuje se za ublažavanje upalnih procesa i podsticanje iskašljavanja. Poznat je i kao dobar prirodni sedativ koji umanjuje posledice stresa. Za ove namene najviše se upotrebljava čaj od sladića, čiji recept ćemo rado podeliti sa vama u ovom članku.

    Kao što već sam naziv – slatki koren poručuje, reč je o biljci slatkastog ukusa. Ona se zbog tog svog svojstva upotrebljava u prehrambenoj industriji za zaslađivanje pića i hrane.

    Koje su sve dobrobiti ove lekovite biljke saznajte u nastavku našeg teksta…

    Kako izgleda slatki koren – Glycyrrhiza Glabra

    Slatki koren je biljka čija su lekovita svojstva poznata od davnina, pa su ga u lečenju koristile i brojne drevne kulture. Raste u raznim delovima sveta, od istočnog Sredozemlja do jugozapadne Azije. Može se pronaći i na peskovitim obalama Dunava i Tise.

    Latinski naziv mu je Glycyrrhiza Glabra.

    Sladić biljka je višegodišnji zeljasti grm, čije su grane delimično odrvenele i dostižu visinu od 100 do 150 cm. Koren mu je veoma jak i razgranat, spolja braonkast, a unutra svetložut. Listovi su neparno perasto složeni, dok su cvetovi modro-ljubičaste boje i formiraju grozdaste cvasti na vrhu stabljike i u pazuhu listova.

    Plod je u obliku pljosnate mahune. U fitoterapiji se uglavnom koristi slatkasti koren, koji se upotrebljava i u prehrambenoj industriji, mahom u proizvodnji slatkiša i piva. Mi ćemo se ovim putem pozabaviti njegovim brojnim lekovitim svojstvima i upotrebom sladića u zdravstvene svrhe.

    Poznat prirodni lek iz davnina

    Sladić ma izuzetno lekovito dejstvo, što je poznato od pamtiveka, te se može koristiti za tretiranje drugih zdravstvenih tegoba. S tim su bili upoznati još i drevni narodi, Egipćani, Arapi, Grci. Oni su ovu biljku koristili za lečenje upale pluća, kašlja i astme. Osim toga, slatki koren zauzima važno mesto i u tradicionalnoj kineskoj medicini. Ona ga najviše ceni zbog blagotvornog uticaja na organe za varenje.

    Za spravljanje lekovitih preparata najviše se koristi sušeni koren ove biljke. Na njegovoj bazi se spravlja čaj od sladića, sirupi, tinkture, pastile, ekstrakti i slično…

    Nama je naročito interesantan sladić čaj, čija je primena višestruka kod najrazličitijih bolesti i zdravstvenih tegoba. Između ostalog on pogoduje za čir na želucu, anksioznost i depresivna stanja, a koristi se čak i  kod gubitka kose.

    Odličan je izbor za žene u menopauzi, jer vraća samopouzdanje i dobro raspoloženje, ublažava bolove u zglobovima i mišićima.

    Sladić biljka je odličan borac protiv virusa i bakterija, te podstiče iskašljavanje i ubrzava ozdravljenje. Pored brojnih vitamina (E, B5, B,B2, B1) i minerala (kalcijum, gvožđe, hlor, fosfor, cink, magnezijum i selen), bogata je flavonidima i hranljivim materijama…

    Suzbija helikobakteriju u kratkom roku

    Sladić koren deluje snažno antiupalno i antispazmodično, naročito kada je reč o digestivnom traktu. Ublažava stomačne tegobe usled kiselosti, nadutosti, lošeg varenja. Uspešno se obračunava i s tegobama uzrokovanim ulcerozniim kolitisom, Kronovom bolešću, gorušicom.

    Glicirizin, njegov glavni sastojak, obnavlja oštećeno želudačno tkivo. Čak štaviše može suzbiti razmnožavanje helikobakterije koja uzrokuje čir. Osim toga, podstiče čišćenje jetre od štetnih materija, a pomaže i u lečenju hepatitisa i ciroze.

    Napravite sladić čaj protiv gastitisa i čira na želucu

     

    Pomešajte 100 grama sladića i po 50 grama kamilice, matičnjaka i crnog sleza. Zatim, dve supene kašike mešavine prelijte sa 6 dl proključale vode i ostaviti poklopljeno neka odstoji minimum 2 sata. Dobro procedite i pijte tokom dana u manjim gutljajima.

    Flavonidi iz slatkog korena su odlični borci protiv Heliko bakterije. Umiruju i ublažavaju gorušicu i preventivno deluju na sluznicu želuca. Samim tim odlažu nastanak čira i mnogih drugih problema sa ovim organom.

    Veoma je efikasan u slučaju čira na želucu, uz to sprečava razmnožavanje virusa i njihovo širenje u organizmu. Naročito se preporučuje u slučaju gripa i prehlade (još bolji efekti se postižu u kombinaciji sa zovom, matičnjakom i klekom).

    Čisti disajne puteve bolje od pojednihih lekova

    Ako vas muči uporni kašalj, pijte čaj od sladića ili ga pomešajte s ostalim biljkama koje se koriste u lečenju disajnih tegoba. Među njima su žalfija, majčina dušica, jagorčevina, plućnjak.

    Sladić biljka čisti disajne puteve od šlajma, te olakšava iskašljavanje. S obzirom na to da deluje antiupalno i antiviralno, može pomoći i u slučaju gnojne angine, upale ždrela, tuberkuloze i bronhitisa.

    Recept sa sladićem protiv bronhitisa

    Pomešati kašičicu korena sladića samlevenog u prah sa 3 kašike domaćeg meda. Podeliti na tri dela i uzimati ujutru, u podne i uveče po jednu kašiku mešavine.

    Sladić biljka je jako dobra za ove tegobe. Ona olakšava disajne probleme, obezbeđuje dobro iskašljavanje uz izbacivanje šlajma i pomaže kod bronhitisa i upale pluća.

    Umesto ovog recepta, pomoći će vam i samo žvakanje manjeg korena sladića. Ublažiće upalne procese grla i gornjih disajnih puteva. Dobra je praksa i grgljanje sladićevog praha razmućenog u čaši obične vode.

    Sladić biljka protiv kašlja i prehlade

    Preliti 2 kašike korena belog sleza i pola kašičice korena sladića sa 5 dl ključale vode i pustiti neka ključa 20 minuta. Skloniti sa šporeta i dodati kašičicu matičnjaka, nane, jednu krišku limuna i kašiku meda. Ostaviti poklopljeno nek odstoji još 15 minuta. Procediti i piti najviše do dve šoljice dnevno.

    Deci se može davati po jedna supena kašika sirupa. Sirup od sladića  konzumirati nekoliko dana, dok prehlada traje.

    SLADIĆ ČAJ KAO PRIRODNI SEDATIV 

    U korenu sladića nalaze se brojne lekovite supstance (flavonoidi, steroidi, etarska ulja, askorbinska kiselina.) Zahvaljujući njima ova biljka može se koristiti za ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba.

    Danas je najpoznatije ekspektorantno dejstvo sladića – olakšava iskašljavanje i razređuje sluz u disajnim putevima. Ipak, ni malo za tim ne zaostaje ni njegova pomoć za samu psihu. Naime, ovi sastojci umiruju napete nerve i te kako su važna psihička potpora. Baš zbog toga sladić biljka se uspešno koristi za ublažavanje stresa i depresije.

    Zbog toga što obiluje magnezijumom, sladić deluje i kao snažan mentalni stimulans. On pomaže organizmu da se lakše izbori s različitim stanjima poput manjka energije i blaže depresije karakteristične za sindrom hroničnog umora.

    Osim toga, pomaže i u slučaju stresa kada dolazi do pojačane proizvodnje adrenalina i kortizola. Sladić reguliše lučenje ovih hormona. Koren ove biljke efikasan je i u slučaju menstrualnih grčeva i bolova u stomaku.

    Treba istaći i njegovu veoma važnu ulogu u održavanju hormonalnog balansa.

    Stručnjaci smatraju kako prirodni sastojci sladića oponašaju ženski hormon estrogen. Stoga  je veoma blagotvoran za žene u menopauzi jer smanjuje noćno znojenje i valunge do čak 80 prosto. Ovaj lekoviti koren omogućiće vam lakši i kvalitetniji san.

    Sladić biljka sadrži i supstancu koja sprečava pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron, odgovoran za opadanje kose kod muškaraca. Važno je istaći i protivupalno dejstvo.

    Sladić čaj je veoma efikasan u slučaju upala želuca, a pomaže i kod atopijskog dermatitisa i ekcema. Od slatkog korena moguće je napraviti razne prirodne preparate ali se u praksi najčešće upotrebljava malopre pomenuti čaj od sladića . 

    sladić biljka slike

     

    KAKO SE PRIPREMA SLATKI KOREN PROTIV UPALE GRLA

    Postupak pripreme:

    • Dobro oprati 60 g svežeg slatkog korena i 30 g osušene kore mandarine. Sve staviti u keramički lonac u koji je usuto 200 g šećera.
    • Dodati vodu da sastojci u loncu ogreznu.
    • Kuvati 30 minuta, pa procediti.
    • Ponovo prokuvati koren i sušenu koru mandarine 20 minuta, pa opet procediti i dodati u prethodno spremljen čaj.
    • Postupak ponoviti još jednom pa pomešati sva tri čaja.

    Osobe koje boluju od hronične upale grla mogu piti dava puta dnevno po rakijsku čašicu ovog čaja.

    Sladič čaj za jačanje imuniteta

    Pomešati po 50 g cveta zove, slatkog korena, cveta majčine dušice, šipka i nevena. Zatim punu supenu kašiku mešavine preliti sa 5 dl proključale vode i ostaviti poklopljeno nek odstoji tridesetak minuta. Piti proceđeno u toku dana..

    Za istu namenu i vraćanje energije, možete napraviti čaj od sladića sa štapićem od cimeta i malo domačeg meda.Pijte ga svaki dan. Ovaj recept se preporučuje tokom hladnijih jesenjih dana, kada smo uglavnom u zatvorenom prostoru i slabije izlazimo.

    Dobar je i protiv promuklosti 

    Zagrevajte do ključanja litar i po vode. U sve sipajte pet-šest sušenih smokvi, 15 g suvog grožđa, 30 g usitnjenog korena sladića i kašićicu semenki anisa. Kuvajte dok ne ispari pola litra tečnosti. Sklonite sa vatre, sačekajte nek se ohladi pa procedite i pijte tokom dana. Terapija traje nedelju dana.

     

    SMESA OD SLATKOG KORENA PROTIV OPADANJA KOSE

    Napraviti smesu od dve kašike mlevenog korena sladića, četiri kašike mleka i dodati prstohvat šafrana. Mazati problematična mesta – i to na svim mestima, gde god da ste primetili da vam se kosa proredila, a naročito teme. Obavezno uveče pre spavanja.

    Kosa bi vam nakon nekoliko nedelja trebala početi nanovo rasti, a vlasište da se oporavlja. U pitanju je stari i proveren recept protiv ćelavosti.

    Ova maska za kosu je podjednako dobra i za eliminisanje peruti.

    Sipajte u pola litra ključale vode dve kašike usitnjenog korena sladića, pa ostaviti poklopljeno nek odstoji dva sata. Procediti i dodati tri kašike jabukovog sirćeta. Tečnost dobro umasirati u teme nakon pranja kose i ostaviti neka tako deluje desetak minuta. Sve na kraju isperite mlakom vodom.

    Spoljašnja upotreba biljke 

    Preparati na bazi sladića se dakle mogu primenjivati i za tretman masne slabe i masne kose, peruti, seboreje. Pomažu i u suzbijanju ekcema, dermatitisa, psorijaze, herpesa, akni, opekotina, crvenila i fleka na koži.

    Upala mokraćnih kanala

    Pomešajte jednake delove lista breze, uve, sladića i kukuruzne svile. Zatim pa dve kašike mešavine preljte 5 decil. ključale vode i ostavite poklopljeno neka odstoji pola sata. Nakon toga što bolje procediti i piti tokom dana. Terapija traje do nedelju dana.

    NUSPOJAVE I NEŽELJENA DEJSTVA SLADIĆA

    Danas se sladić biljka lako nabavlja u većim centrima i bolje opskrbljenim apotekama koje drže i  preparate od lekovitog bilja. Može se naći Glycyrrhiza Glabra i u prodavnicama zdrave hrane, kao i putem interneta. Vodite računa šta kupujete i poručujete, uvek se najpre dobro informišite o tome. Neki proizvođači mešaju sladić sa veštačkim zaslađivačem i ekstraktom od anisa i dr.

    Uvek se trudite da nabavite koren sladića koji je bez drugih primesa, jer u suprotnom se umanjuje njegova lekovitost.

    Naročit oprez kod konzumiranja slatkog korena trebaju imati osobe sa hipertenzijim, dojilje i trudnice. One ga ne smeju konzumirati.

    Ako se sladić čaj pije više od tri puta tokom dana i dužo vremenski period, može uzrokovati zadržavanje vode u telu. Samim tim javlja se i povećanje pritiska, tako da povodite računa o tome.

    Sladić biljka zahteva oprez, mada nema dokumentovanih nuspojava i neželjenih dejstava. Nikako ga nemojte kombinovati sa drugim lekovima, kako bi izgegli moguće kontraindikacije.