Sok od bundeve kao lek – benefiti i recepti

    Bundeva (dulek) je jesenje i zimsko povrće koje se može koristiti na mnogo načina. Kuvana, pečena, grilovana, u vidu potaža, pite. Verovatno ste je probali i spremali u raznim oblicima. Mi vam predlažemo da napravite sok od bundeve jer pravo je vreme za njega.

    Napitak možete praviti sirov ili sa jabukom, pomorandžom, medom, korijanderom. Otkrićemo vam kako se pravi  bundevin sok, bogat vitaminima i vlaknima. Blagog je i prijatnog ukusa koji će, verujemo, naći mesto i na vašem stolu.

    Pogledajte naš video prilog kako napraviti sveže ceđeni sok od bundeve iz sokovnika i blendera

    Lekovitost bundevinog soka i sastav

    Kora i meso tikve sadrže karotenoide, vitamine, vlakna, oligoelemnte. Sok od bundeve je delotvoran protiv:

    • Depresije,
    • Srčanih tegoba,
    • Efikasan je kao diuretik,
    • Za pospešivanje crevnog tranzita i regulacije kiselosti u želucu.
    • Za jačanje imunog sistema.
    • Za zube i kosti.
    • Za kožu.
    • Za prevenciju kancera.
    • Za zdravje prostate.

    No to su samo neke od mnogobrojnih prednosti o kojima ćemo kasnije više govoriti. Sad ste sigurno zaineresovani  i motivisani da saznate sve detalje o  ovom čudesnom povrću. Naime, bundeva je veoma bogata  hranljivim materijama. Među njima su :

    1.Oligoelementi

    Kalijum reguliše arterijski pritisak i Ph vrednost krvi. Pored njega možete računati i na kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, bakar, cink, kalcijum. Ovi oligoelementi doprineće očuvanju zdravlja zuba, kostiju i koji će stvoriti jak imuni sistem.

    Gvožđe je uključeno u mnoge funkcije u organizmu, a posebno u prenos kiseonika. Imajte na umu da se gvožđe biljnog, ne apsorbuje jednako kao ono životinjskog porekla. Stoga ako ste vegetarijanac trebate unositi 2 puta više gvožđa, kako biste izbegli zdravstvene probleme.

    2.  Vitamini

    Vitamini C, A, B, E, karoten to jest provitamin A, kojeg u bundevi ima 2 puta više nego u šargarepi. Ovakav vitaminski sastav daje tikvi antioksidativno dejstvo, blagotvorno za mnoga stanja, a posebno za prevenciju tumora. To je razlog zašto trebate piti sok od bundeve tokom jeseni.

    3. Proteini

    Tikva sadrži 12 esecijalnih masnih kiselina, neophodnih za izgradnju proteina. Sa 100 grama duleka unećete 1,75 grama proteina.

    Ostale prednosti soka bundeve

    • Dobro se kombinuje sa raznim vrstama voća i devičanskim biljnim uljima.
    • Pomešana sa agrumima se koristi za pravljenje soka i džema. Kako biste povećali apsorpciju  karotenoida pomešajte bundevu sa uljem, maslacem, sirom, ili koštunjavim voćem.
    • Dugotrajna je namirnica, možete je čuvati i po nekoliko meseci na suvom, prohladnom i tamnom mestu. Što je duže čuvate to joj se više  povećava sadržaj vitamina i procenat šećera.

    Zašto treba piti sok od bundeve

    Kao što smo vam obećali sledi objašnjenje zašto bi bundeva sok trebalo da bude deo vaše svakodnevne rutine u jesenjim i zimskim danima.

    Sok od bundeve za bolji vid

    Ako imate problema sa vidom ili hoćete da sačuvate oko sokolovo redovno pijte ovaj sok. Zašto? Zato što na primer jedna šolja čistog pirea od bundeve sadrži više od 200 procenata dnevnih potreba za vitaminom A.

    Ovaj vitamin je dobar za oči, posebno za noćni vid. Već smo pomenuli karotenoide, koji daju boju ovom povrću, od kojih je posebno značajan beta karoten iz bundeve koji organizam pretvara u vitamin A.

    Protiv suvišnih kilograma

    Bundeva je niskokalorična namirnica. Njen sladak ukus je mnogo manje izražen nego kod šargarepe. Dugo drži sitost zahvaljujući visokom procentu vlakana. Namirnice bogate vlaknima nam pomažu da manje jedemo, a samim tim I bolje održavamo telesnu težinu.

    Iskustvo pokazuje da ćemo, ako je pojedemo ili popijemo sok od bundeve pre jela, uneti manje kalorija u toku obroka, nego što bismo to inače učinili. Isto se dešava i kada pojedete jabuku pre jela.

    Za dobro raspoloženje i zdravo srce 

    Aminokiseline kojih ima u bundevi doprinose lučenju serotonina, koji je ključan za vedar duh. Dok fitosteroli imaju sposobnost da smanje loš holesterol.

    U periodima godine kada nema sveže bundeve jedite semenke. Šaka semenki bundeve dnevno će imati isto dejstvo.

    Napitak od bundeve kao prevencija kancera

    Beta-karoten je moćan antioksidans koji igra važnu ulogu u prevenciji malignih oboljenja. Pored bundeve naći ćete ga i u pomorandži, batatu, šargarepi.

    Pokazalo se da su prirodni izvori beta karotena mnogo efikasniji od suplemenata i dodataka ishrani. Još jedan razlog više da svakodnevno pijete sok od bundeve šargarepe i jabuke. Ovaj moćni trio ima još efikasnije dejstvo.

    Sok od bundeve protiv bora

    Antioksidansi su takođe presudni za usporavanje i ublažavanje starenja kože, kao i za prevenciju bora.

    Jedna čaša soka dnevno i vaša će koža će dugo zaržati mladalački izgled.

    Za oporavak posle fizičkih aktivnosti

    Sok od bundeve sadrži kalijum koji će doprineti bržoj ravnoteži elektrolita. To vam je jako bitno posle napornih treninga i znojenja. Tako ćete omogućiti mišićima da rade normalno i nakon težih fizičkih izazova.

    Kako se upotrebljava sok od bundeve za želudac

    Mnoge osobe se žale na kiselinu u želucu i gastritične smetnje. Uzroci, pored fiziološkog, mogu biti i mnogi drugi.  Nedgovarujuća ishrana, namirnice koje pospešuju kiselost se nalaze na prvom mestu. Zatim tu treba dodati i stres kao najčešće razloge za ovu rasprostranjenu pojavu.

    Prva stvar koju treba uraditi jeste da preispitate način ishrane.

    Kakve su namirnice koje najčešće jedete? Jesu li to meso i prerađevine od mesa, testa, slatkiši, sirevi, kravlje mleko, jogurt. Pijete li gazirana pića, koristite li industrijsko suncokretovo ulje, kikiriki…

    U red kiselih namirnica spadaju i šljive, bobičasto voće, trešnje, jabuke, breskve, kajsije, grejpfrut, pomorandže, kruške, lešnik, orasi, pistaći

    Umesto ovih namirnica koristite bazne, to su između ostalih: bela riba, piletina i ćuretina, mladi sir. Većina povrća je alkalna na primer crni i beli luk, brokoli, krompir, pečurke, karfiol, blitva, kupus, banana, bademi. Bundeva pripada baznim namirnicma.

    Sok od bundeve ima umirujuće dejstvo na želudac i uopšte na organje za varenje. Dokazano smanjuje kiselost i pospešuje tranzit hranljivih maretrija.

    Slično dejstvo imaju sok od kupusa i sok od krompira.

    Preporuka: šta jesti za gastritis?

    Semenke i sirup od bundeve za prostatu

    Hiperplazija – benigno uvećanje prostate je jako često oboljenje kod muškaraca starijih od 50 god. Ono što je poražavajuće jeste i činjenica da se javlja i puno pre.

    Semenke kao i sirup bundeve za prostatu daju odlične rezultate u prevenciji ovog oboljenja. To je poznato od davnina.

    Koriste se tradicionalno za olakšavanje simptoma  benignog uvećanja prostate. Razlog tome je dragoceni cink, kojeg ima dosta u soku od bundeve.

    Smatra se za najvažniji mineral kada je u pitanju rad prostate. Upravo se u ovom organu nalazi najveća koncentracija cinka. Deficit ovog važnog minerala uzrokuje hiperplaziju (uvećanje prostate).

    Na tržištu postoje brojni lekovi za prostatu na bazi bundeve. Redovno uzimanje bundevinog soka smanjuje rizik od tegoba sa prostatom.

    Kako se pravi sok od bundeva u blenderu

    Sastojci za 2 čaše:

    •  300 do 400  grama bundeve,
    •  sok od jednog limuna,
    • 2 kašike meda,
    •  sok od 2 pomorandže.

    Priprema napitka:

    1. Isecite tikvu na krupnije kocke.
    2. Stavite u blender sve sastojke. Izmiksirajte ih.
    3. Po želji možete dodati još meda ili  šećera ako mislite da je sok kiseo.
    4. Za kremastiju strukturu dodajte malo jogurta bez masnoće. Ako volite izraženiji ukus u blender stavite celer, vlašac, korijander

    Prirodni sok od bundeve i jabuke

    Ovaj sok od mešavine voće i povrća će vam dati energiju da jesenje i zimske mesece provedete u formi i dobrom zdravlju.

    Proprema:

    1.  Oljuštite jabuku i bundevu. Isecite ih.

    2.  Stavite u blender.

    3.  Mešajte dok ne dobijete homogenu srtukturu..

    4.  Dodajte po želji i kockice leda.

    5.  Pijte sveže, najbolje svakog jutra!

    bundeva sok za imunitet i snagu
    Foto: Unsplash

    Sok od jabuke, pomorandže i bundeve

    Sastojci:

    • 1 kriška bundeve,
    • 1 pomorandža,
    • 2 jabuke.

    Priprema:

    Oljuštite bundevu isecite je na krupnije kocke. Oljuštite pomorandžu i isecite je na 2 dela, a jabuke na 4 dela. Stavite sve sastojke u blender. Menjajte brzine, tako da masa bude ujednačena.

    Sok od krušaka, bundeva i muškatnog oraha

    Recept je za 2 osobe, vrlo se lako priprema. Sok će biti gotov za svega 5 minuta.
    Jeftino i super ukusno

    Sastojci:

    • Oko 500 g tikve,
    • 2 kruške Viljamovke,
    • 2 prstohvata muskatnog oraha, mlevenog / rendanog.

    Priprema zdravog soka:

    Oljuštite bundevu i kruške, isecite je na krupnije kocke.  Stavite ih u blender, pa dodajte muskatni oraščić. Izmiksajte i gotovo.

    Sok od bundeva, krušaka i šljiva

    Bundeva koja nema visok sadržaj sećera se savršeno uklapa za slatkim i mirisnim kruškama. Šljive regulišu pritisak, smanjuju holesterol i preveniraju osteoporozu. Zato neizostavno probajte i ovu kombinaciju boja i ukusa.

    Sastojci :

    • Četvrtina srednjeg duleka,
    • 1 zrela kruška,
    • 4 velike šljive,
    • Kriška limuna,
    • Acai bobice u prahu, na  vrh noža / opciono/.

    Kako se pravi ovaj sok?

    Oljuštite sastojke, očistite ih od koštica i semenki. Isecite na kocke i stavljajte u bleder, jedan sastojak za drugim. Svaki sastojak kratko izmiskajte pre nego što stavite drugi. Dodajte limun, pa miksajte do željene gustine. Pospite acai bobicama pošto uspete sok od bundeve, kruške i šljiva u čaše.

    Recept za domaći sok od bundeve i šargarepe

    Ovaj zdrav napitak će vam obezbediti mnogo antioksidanasa neophodnih za borbu protiv slobodnih radikala, koji su višeskruko štetni. Ovaj ukusni sok možete piti u bilo koje doba dana.

    Sastojci:

    • trećina srednje bundeve,
    • 4 šargarepe,
    • sok od pola limuna.

    Priprema:

    Isecite tikvu i šargarepu na kockice. Dulek je vrlo tvrd, pa može uticati na rad blendera. Pre toga oljuštite sastojke,ako nisu iz organskog uzgoja.

    Stavite ih u blender i miksajte. Limun možete staviti u blender sa ostalim sastojcima ali ga možete dodati I naknadno, kad uspete sok u čaše.

    Priprema sirovog soka od bundeva  je kao što vidite vrlo laka i brza. Tikva je neutralnog ukusa i dopušta mešanje sa različitim začinima. Slaže se sa đumbirom, cimetom, vanilom, karanfilićem, kurkumom… Ovi dodaci su svi sami po sebi izuzetni čuvari zdravlja.

    Čuvanje soka od bundeve

    Svež bundevin sok se čuva u frižideru i pije se u roku od najviše dva dana od pravljenja. Ako mu pak želite produžiti trajanje potrebno je da ga pasterizujete.

    Postupak je sledeći:

    1. Stavite flaše u duboku posudu koja je napunjena vodom, tako da  tri četvrtine flaše bude u vodi.
    2. Stavite na ringlu i zagrevajte vodu, pazite da ne proključa. Idealno je kada održavate temperaturu na 75°C tokom 25 do 30 minuta.
    3. Nakon toga ostavite flaše u vodi dok se sasvim ne ohlade.
    4. Preporučujemo vam da na dno posude stavite krpu kako flaše ne bi popucale.  Pazite da se ne dodiruju u toku pasterizacije.
    5. Ovako pasterizovan sok  od bundeve držite na suvom,tamnom i hladnom mestu, a nakon otvaranja popijte u roku od tri dana.

    Gusti sok od bundeve koji se kuva

    Još jedan izuzetan recept, koji će sačuvati dobro zdravlje.

    Sastojci:

    • 500 g bundeve,
    • 3 jabuke,
    • 3 banane,
    • 3 šargarepe,
    • 3 pomorandže,
    • 1 limun,
    • 3 kašike meda,
    • 1 kašika limuntusa,
    • 1 kašika cimeta,
    • malo mlevenog đumbira i karanfilića,
    • 2 do 2,5 l vode.

    Priprema:

    Voće, bundevu, jabuke i banane iseckati na kockice. Staviti u veću posudu, preliti  vodom i kuvati, na umerenoj vatri, oko 40 minuta.

    Kada je voće skuvano, izmiksati štapnim mikserom. Dodati začine, limuntus i sok od pomorandže i limuna. Vratiti na vatru sve dok ne provri.

    Vruć sok sipati u staklene, zagrejane flaše. Prekriti ćebetom i ostaviti  neka se polako ohlade. Čuvajte na hladnom mestu.

    Upotreba bundevinog soka u kozmetici

    Neka se bundeva nađe ne samu na trpezarijskom stolu, već u u vašem kupatilu. Isprobajte recepte za negu lica, tela i kose koje smo odabrali za vas.

    Maska za kosu sa bundevnim sokom

    Dajte kosi sjaj i hidrirajte suve i oštećene krajeve maskom od soka od bundeve

    Uzmite šolju pulpe od bundeve i napravite je kao sok u blenderu. Dodajte pola šolje jogurta i 2 kašike meda. Dobro promešajte i nanesite na kosu od korena ka vrhovima.

    Stavite na glavu kapu za tuširanje ili kesu i ostavite nek deluje 15 do 20 minuta. Isperite vodom i potom operite kosu na uobičajen način.

    Hidratantna krema za telo

    Pripremite kožu za hladne zimske dane i hidrirajte je kremom za telo od bundevinog soka, kokosovog ulja i cimeta.

    Kao i predhodnom receptu napravite šolju pulpe od bundeve, dodajte kašiku kokosovog ulja i kašičicu cimeta.

    Nanošenje ove kreme nije baš praktično, stoga vam savetujemo da je stavite kad uđete u kadu ili u tuš kabinu. Razmažite je po telu, ostavite nekoliko minuta neka deluje i isperite mlakom vodom.

    Maska i piling za lice

    Potrebna vam je:

    šolja pulpe od bundeve, 2 kašike smeđeg šećera, kašika meda i pola čaše jogurta. Nanesite smesu u takom sloju na lice. Ostavite nek deluje 10 minuta.

    Smeđi šećer i jogurt imaju svojstva pilinga, ukloniće mrtve ćelije sa lica, dok će med upiti vlagu iz spoljašnje sredine i prirodno hidrirati kožu. Maska za lice sa sokom od bundeve se preporučuje u hladnim danima.

    Piling za lice i telo 

    Napravite ga od pulpe duleka, dodajte ovsene pahuljice. Stavite ovu smesu na rukavicu za kupanje i nanesite na telo kružnim pokretima. Ovaj pokret stimuliše limfnu drenažu i izbacivanje toksina.


    Nutrivix iskustva

    Istopite salo na stomaku
    uz ovaj jednostavan trik

    Može li se bundeva sok davati bebama i maloj deci

    Bundeva je idealno povrće  koje možete uvesti već na samom početku prelaska na raznovrsnu ishranu. Obezbedite svojim mališanima mnogo vitamina, posebno provitamina A, vlakana i oligoelemenata.

    Majke se obično najpre odlučuju za pire od bundeve, a nešto kasnije uvode i sok. Iskustva pokazuje da deca rado jedu tikvu i piju  napitke od nje, u vidu soka ili smutija. Za početak pravite sok od kuvane tikve.

    Evo našeg predloga za sok od budeve za bebe.

    Skuvajte na pari četvrtinu duleka. Za to će vam biti potrebno od 15 do 20 minuta. Pre toga je naravno operate, očistite od semenki i isecite na manje komade. Stavite zatim u blender i  miksajte, dodajte vode ako mislite da je sokić suviše gust.

    Gde kupiti pravi bundevin sok

    Sok od bundeve nije zastupljen na tržištu kao neki drugi  prirodni, organski sokovi. Može se naći u nekim prodavnicama zdrave hrane. Najsigurnije je da ga nabavite preko interneta, gde ga možeteporučiti direktno od proizvođača. U pitanju su uglavnom male porodične proizvodnje, doduše ne tako brojne.

    Sve traženiji je sok od bundeve sa ekstraktom kajsije koji se jako dobro pokazao za lečenje prostate. Raspitajte se o ovom proizvodu u apotekama.

    Pored soka preporučujemo vam i puter, hladnoceđeno ulje od semenki bundeve, kao i same semenke. Ovi proizvodi su mnogo više zastupljeni i dostupni su vam u svakom bio butiku i u supermarketima. Ima ih naravno i u online prodavnicama.

    Bundevin puter od 250g je oko 5oo dinara.  Bundevino ulje u flašici od 200 ml košta oko 800 do 1.000 dinara, u zavisnosti od proizvođača.

    Ko ne bi smeo da ga pije

    Alergije na namirnice iz porodice bundeva je retka. Ukloko je osoba alergična na krastavac, tikvice, lubenicu postoje velika šansa da je alergična i na dulek.

    Ovo povrće je bezbedno za ishranu i nema dokaza o neželjinim uticajima na zdravlje. Izuzev u retkim slučajevima vezanim za alergije. Ozbiljne nuspojave nisu zabeležene.

    Elem..

    Za koji god proizvod od bundeve se odlučite, napravićete dobar izbor. Upravo zbog brojnih prednosti i lekovitih svojstava skrivenih u ovom povrću.

    Reference:

    https://www.webmd.com/food-recipes/features/6-surprising-health-benefits-of-pumpkin#1

    https://www.mdpi.com/2072-6643/5/10/3779/htm

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21110905