Šta je nesanica koji su glavni uzroci i lečenje

nesanica kako zaspati

Nesanica zbog stresa i užurbanog načina života po najnovijim procenama, pogađa gotovo svakog drugog stanovnika planete. Podjenako je prisutna kod muškaraca i žena.

Kvalitetan i dug san je jedan od najvažnijih preduslova za dobro zdravlje. Ipak velik broj ljudi suočenih sa nesanicom dodatno produbljuje svoj problem jer smataju tablete za spavanje jedinim pravim rešenjem. To je potpuno pogrešno jer takvi medikamenti neretko uzrokuju zavisnost i loši su po nas.

Mi se u ovom tekstu nećemo baviti sa tabletama za ovu namenu, već ćemo vam ponuditi najbolja prirodna rešenja.

Stoga ako vas muči nesanica, depresija, mentalni zamor praćen teskobom i stresom, vreme je da uradite nešto po tom pitanju. Saznajte kako zaspati brzo na lak i potpuno prirodan način bez upotrebe hemije…

Šta to uzrokuje nesanicu?

Nesanica je pre svega otežano uspavljivanje, veoma često buđenje i ustajanje tokom noći, bezvoljnost i učestali jutarnji umor. Sve su to simptomi nesanice koja u svakom slučaju znatno narušava kvalitet života.

Uzroci nesanice – insomnije se ponekad  kriju u hroničnom stresu, brigama, depresiji. Razlog su najvećem broju slučajeva – nezdrave životne navike. Daćemo vam nekoliko odličnih saveta kako da promenite vaše životni stil, kako bi nesanicu držali pod kotnrolom.

Stručnjaci ističu da zdrave životne navike u najvećem broju slučajeva rešavaju problem nesanice:

  • Izbegavajte konzumiranje kafe nakon 16h, jer je organizmu potrebno oko 10 sati da izluči sav uneseni kofein.
  • Ne večerajte nakon 18 h. Ovo se naročito odnosi na tešku hranu kao što su proteini. Upravo oni dodatno opterećuju probavni sistem u vreme kada telo mora da se odmara.
  • Izbegavajate slatkiše u večernjim satima, jer nagli skok šećera u krvi razbuđuje organizam.
  • Rešavanje važnog problema ostavite za sutra – kada budete odmorni i naspavani. Umesto toga, pred odlazak na spavanje čitajte knjigu relaksirajućeg sadržaja.
  • Ne koristite računar pred spavanje – svetleći ekran  dodatno“zbunjuje“ mozak. Naime, on ograničava proizvodnju melatonina, hormona koji podstiče spavanje.
  • Gledanje horor i akcionih filmova kao i nekih drugih uznemirujućih sadržaja svakako nisu dobar uvod u san. Svetlost TV ekrana će, kao i kompjuter, signalizirati mozgu da još nije vreme za spavanje.
  • Izbegavajte konzumiranje alkohola bar sat vremena pre odlaska na spavanje. Iako vas žestoka pića mogu uspavati, često imaju potpuno suprotan efekat.

 

Koja je najbolja hrana za dobar san

Nesanica kod odraslih se u znatnoj meri može regulisati ishranom. Bitno je da pazite i vodite računa šta jedete tokom dana. Obavezno doručkujte jer redovni obroci regulišu hormonalni ritam čoveka. U praksi je potvrđeno da oni koji preskaču prvi jutarnji obrok često pate od insomije. Evo i zašto..

Preskakanje doručka može zavarati telo kojem će veče postati „vreme za varenje umesto za odmor. Tokom dana jedite namirnice bogate vitaminima iz 15 grupe. To su grašak, pasulj, kikiriki, pivski kvasac, mleko, jaja, džigericu, krompir

Banane imaju sva svojstva pilule za spavanje. Magnezijum kojim su bogate alge, pšenične mekinje, bademi, indijski orah i pivski kvasac opušta mišiće i pomaže bolji san.

Čaj od kamilice blagi je prirodni sedativ koji opušta telo i smanjuje napetost. Toplo mleko sadrži triptofan, amino-kiselinu sa prirodnim sedativnim dejstvom.a ukoliko mu dodate i kašičicu meda, san je zagarantovan.

Za kvalitetan i miran san večera je najvažnija, zato u ovaj obrok uključite namirnice koje su bogate ugljenim hidratima. Najbolje sa integralnim žitaricama, koje povećavaju nivo serotonina, hormona koji deluje umirujuće i pomaže eliminisanje posledica stresa.

Ne nervirajte se što ne možete ponovo zaspati!

Najgore što možete uraditi sebi ako se tokom noći probudite jeste da se dodatno opterećujete. Ako ne možete ponovo utonuti u sam, ne prisiljavajte se na to po svaku cenu, doći će do kontraefekta. Nesanica i nervoza obično idu zajedno i mogu značajno pogoršati problem sa nespavanjem. Probajte se opustiti i mirno čekajte da vam san sam „dođe na oči“.

Iako danas postoje tablete za spavanje na biljnoj bazi nemojte posezati za njima, jer ćete s vremenom početi da se oslanjate na ovu terapiju kao jedino rešenje i odgovor na pitanje kako zaspati brzo, to će vam na duge staze doneti više problema nego što možete i da zamislite.

Kako zaspati brzo i lako – saveti

Kada je u pitanju nesanica, daćemo vam više praktičnih saveta kako da se izborite sa njom:

  • Idite na spavanje i budite se u približno isto vreme, čak i vikendom ovo provodite, jako je važna tačna satnica.
  • Izbegavajte nadoknađivanje nedostatka noćnog sna dnevnim spavanjem. Ovo se može jako loše odraziti na vaš organizam, čak štaviše poremetićete vam se bioritam.
  • Vežbajte do 17-18h najkasnije. Fizička aktivnost kasno uveče može vas samo dodatno razbudititi, stoga budite obazrivi. Umor u predvečernjim satima ima potpuno suprotan efekat. Stoga, primirite se na vreme.
  • Neka u spavaćoj sobi bude prijatna temperatura. Nemojte previše zagrevati prostoriju u kojoj spavate, to će vam samo poremeti spavanje. Uvek je bolje spavati u nešto svežijoj prostoriji.
  • Nemojte dozvoliti detetu ili kućnom ljubimcu da spavaju s vama u krevetu, ma koliko vam to prija. Ukoliko je insomnija uzela maha, najoblja varijanta je 1 prema 1 – vi i vaš krevat.
  • Pokušajte da se pred spavanje opustite uz kupku, omiljenu muziku, knjigu, šetnju, maženje sa detetom. Dobro raspoloženje uvek prija, pogotovo pred odlazak na počinak. Razmišljanje o važnim stvarima, obavezama, problemima, novcu neće vam doneti san.

Kako se leči nesanica pomoću lekova iz prirode

Ukoliko je insomnija vaš problem preporučujemo vam umesto tableta za spavanje i raznih drugih medikamenata brojme prirodne recepte. Najefikasniji su blagi biljni čajevi protiv nesanice. Postoji ceo spektar prirodnih preparata koji vam svakako preporučujemo, krenimo redom:

Čaj protiv nesanice od valerijane

Valerijana je od davnina poznata kao odličan prirodni lek protiv nesanice i psihičke napetosti. Efekat terapije ovom biljkom može se očekivati već za dve nedelje.

Čaj od valerijane se obično uzima 30 do 60 minuta pre spavanja. Ova biljka će vam svakako dati odgovor na često postavljeno pitanje kako zaspati brzo?

Koji su još čajevi za nesanicu dobri

Kako nesanica pogađa velik broj stanovništva širom planete, sve je više onih koji pomoć traže u prirodi i prirodnim terapijama. Neka od rešenja su:

Čaj od kantariona koji je dokazan prirodni antidepresiv i anksiolitik. On će vam umiriti um i napeto telo. Odličan je izbor u večernjim satima. Jedino ne smete ga uzimati uz neke medikamente, jer mogu se javiti kontraindikacije. Raspitajte se više o tome kod vašeg lekara.

Lavandin čaj za dobar san

Lavanda je takođe stari lek protiv nesanice, oboljenja nerava i lošeg varenja. Njen specifičan blagi miris okrepiće vas u potpunosti.

Recept za pripremu:

Dve kašičice cvetova biljke prelijte šoljom vrele vode, ostaviti neka odstoji deset minuta i potom trebate procediti. Čaj od lavande zasladite medom i piti dve šolje dnevno, jednu obavezno pre spavanja.

nesanica lečenje bez hemije

Isprobajte jastuk od hmelja i pobedite nesanicu

Hmelj se vekovima koristi za umirenje nerava i kao prirodni lek protiv nesanice. U mnogim zemljama jastuci se pune listovima ove biljke jer obezbeđuju dobar san i leče insomniju.

Podjednako dobre rezultate daje i čaj od hmelja:

Pomešajte po 50 g hmelja i odoljena, pa tri kašike mešavine preliti sa 4 dl vrele vode. Ostaviti neka odstoji dva sata i procedite. Čaj se pije uveče, pred spavanje.

Ova biljka će vam svakako dati odgovore kako se smiriti i lakše zaspati..

Jeste li znali?

Ogroman broj žena u menopauzi žali se na nesanicu. Neke ne mogu spavati jer ih muče valunzi, drugima pak san ne dolazi na oči jer su napete i anksiozne.

Jednostavno rešenje može biti jastuk protiv nesanice napunjen lišćem biljaka:

  1. Lovorom i šumskom paprati (u srazmeri 1:1).
  2. Lovorom paprati i hmeljom (1:2:3).
  3. ili lovorom, paprati, hmeljom i nanom (2:3:2:1).

Šta još pomaže?

U mnogim slučajevima pomažu jednostavne tehnike disanja koje se izvode pred spavanje:

Lezite na leđa s jastukom ispod glave. Udahnite sporo i duboko, koristeći stomaene mišiće, pa polako izdahnite vazduh. Uradite ovo 10 puta i napravite pauzu, a zatim ponovite vežbu. Opustite se koliko god možete i zamislite neki prijatan prizor, recimo, morsku obalu koju zapljuskuju talasi.

Kupka od matičnjaka

Nesanica se može dovesti u red i sa ovom lekovitom kupkom.

Skuvati deset kašika suvih listova biljke u litar vode, ostaviti nek odstoji deset minuta, a zatim procediti. Odvar sipati u vodu za kupanje u kojoj treba ležati od 10-15 minuta pre spavanja.

Zbog umirujućeg dejstva, preporučljiva je i upotreba čaja od matičnjaka.

Takođe, cvetovi lipe preporučuju se u slučaju manjih problema sa spavanjem, kao i nervoze. Koristi se kao čaj i u obliku kupke.

Koliko je česta nesanica u trudnoći

Nesanica pogađa gotovo 75 odsto trudnica, što je priznaćete izuzetno visok procenat. Razlozi su mnogi, a spavanje tokom trudnoće, budućim majkama ponekad predstavlja veoma mučno iskustvo.

Evo nekih od njih:

  • Često noćno mokrenje, grčevi u nogama i listovima. Nakon osmog meseca trudnoće javlja se pojačan stres zbog same „blizine“ porođaja.
  • U trudnoći u telu ima više progesterona, koji takođe narušava san. Bebica u majčinom stomaku ima svoj ritam spavanja i budnosti, na koji ne utiče majčina nesanica. Ona se svakako može dovesti u red ukoliko primenite neke od saveta koje smo dali.
  • Pored izbegavanja teške večere, kafe i čaja u kasnim večernjim satima obavezno uzimajte magnezijum. Ako imate jake grčeve u nogama(naročito listovima) redovno vežbajte, jer  ćete pospešiti cirkulaciju. Ujedno ćete otkloniti umor i bolove u leđima.
  • Masaža tela će vam ukloniti tegobe i opustiti organizam. Preporučuje se pilates i joga, koji će vas osloboditi stresa i umora.
  • Potrudite se da soba u kojoj spavate ima ugodnu temperaturu koja vam prija.

Kako poboljšati san tokom trudnoće?

Nesanica u trudnoći muči mnoge buduće mame, a obično je prate i intenzivni bolovi u ledjima.Rešenje postoji a to je spavanje na boku.

Savijte vaša kolena a između nogu stavite jastuk, drugi jastuk stavite iza vaših leđa, a treći kao potporu ispod stomaka.

Na samom kraju trudnoće, stomak vam više neće omogućavati da spavate potrbuške. Tada vam ležanje na leđima može čak izazvati i nesvestice. Naime, materica tada pritiska vene koje dovode krv prema srcu ,tako da je najbolje spavati na levom boku.

Preporučujemo vam čitanje članka ishrana u trudnoći…

ishrana u trudnoci jelovnik recepti