ŠTO JESTI U SVIBNJU? Iskoristite voće i povrće zbog nutritivne vrijednosti, ali i dobrobiti za zdravlje

Autor: Zlatko Govedić

Zacijelo ste već čuli nutricioniste koji tvrde da je neke namirnice najbolje jesti u razdoblju godine kada ih ima najviše, jer tada daju najbolje od sebe za naše zdravlje.

Svibanj je mjesec u kojem svake godine stiže novo voće i povrće koje treba iskoristiti zbog nutritivne vrijednosti, ali i dobrobiti koju donose našem zdravlju.

Svibanjski vrt nudi razne salate i lisnato povrće koje se ponekad moglo naći u travanjskoj košarici: špinat, cikla, zelena salata, povrtna riga (rikola ili rukola), celer, ali i rotkvice. Ono što posebno obilježava svibanj jest sezona mahunarki, napose mahuna i graška.

Povrće

Voda je glavni sastojak špinata. Količina lipida i ugljikohidrata u špinatu je mala, ali je zato špinat povrće s gotovo najvećim udjelom bjelančevina.

U špinatu se mogu naći mnogi minerali: kalcij, željezo, kalij, magnezij, mangan i fosfor. Sadrži i vitamine A, C, E, K, vitamine B kompleksa (B6, B2, B1) i folnu kiselinu (vitamin B9), kao i omega-3 masne kiseline.

Cikla je iznimno bogata vitaminima B1, B2, C, kao i vitaminom B12, izuzetno rijetkim u namirnicama biljnog podrijetla, a tako važnim za vegetarijance. Bogata je bjelančevinama, mastima, ugljikohidratima i mineralima – kalcijem, kalijem, natrijem, fosforom, magnezijem, željezom, fluorom, manganom, bakrom, jodom, sumporom, litijem, stroncijem, bromom.

Lako je probavljiva. Visoke je energetske vrijednosti: 100 g cikle ima 189 kJ ili 45 kcal. Korijen cikle sadrži do 10% šećera.

Zelena salata sadrži vitamine A i C, a od minerala željezo, kalcij, cink, bakar, magnezij i fosfor. Ta namirnica sadrži vitamine B1, B2 i B6 koji su neophodni za izmjenu tvari i rad živaca, kao i za stvaranje proteina.

Rikola sadrži visoku razinu folne kiseline i antioksidansa poput vitamina C, K i A, pa se učinkovito bori protiv slobodnih radikala. Puna je karotenoida, ali i mnogih drugih minerala poput kalija, mangana, željeza i kalcija, koji su svi neophodni elementi u ljudskoj prehrani.

Što se nutritivne vrijednosti tiče, 100 g rotkve sadrži 15 kcal, 233 mg kalija, 39 mg natrija, 3,4 g ugljikohidrata, 1,6 g dijetalnih vlakana i 0,7 g proteina.

Koliko je rotkvica korisna npr. nakon zime, jasno govori činjenica da sadrži samo 15 kalorija, niti gram proteina i nimalo masnoće. Također osigurava oko 30% dnevne vrijednosti vitamina C koji jača imunitet, kao i male količine vitamina B skupine, kalija, kalcija, željeza i magnezija.

Mahune sadrže puno ljekovitih tvari, vrlo je korisna namirnica i dobar prirodni antioksidans, te lijek za prevenciju i liječenje raznih bolesti.

Odlične su kod anemije, bronhitisa i bolesti srca i krvnih žila, a pokazalo se i da pozitivno djeluju na imunitet, pomažu u liječenju prehlade i gripe, dobar su saveznik u borbi protiv stresa i također potiče izlučivanje otrovnih tvari iz tijela.

Zahvaljujući visokoj razini proteina i vlakana, grašak će vam podići razinu energije, a ovo povrće sadrži i mnogo vitamina K kojeg često ne unosimo u dovoljnim količinama, a koji je od velike važnosti za zdravlje kostiju.

Grašak je odličan izvor vitamina, željeza, vlakana, antioksidansa i proteina.

Mladi krumpir sadrži vitamine, minerale i antioksidanse, što ga čini zdravom namirnicom. Brojna istraživanja pokazala su da krumpir pripremljen na zdrav način pomaže u održavanju krvnog tlaka i šećera pod kontrolom, smanjuje rizik od srčanih bolesti i jača imunitet.

Voće

Svako godišnje doba ima svoje voće. Kako kažu stručnjaci, voće nam najviše koristi kada ga konzumiramo upravo u sezoni jer u suprotnom može doći do nas sa smanjenim sadržajem vitamina i minerala. U svibnju u prehranu treba uključiti ovo voće jačanje imuniteta.

Jagode su bogate vitaminima C i A, kalcijem, kalijem, željezom i mnogim drugim nutrijentima.

Trešnje su prirodno pune antioksidansa i vrlo su hranjive. Sadrže vitamin A, vitamin C i vitamine B skupine, magnezij, željezo i kalij. Pomažu probavi, a melatoninom koji sadrže usporavaju starenje stanica te imaju antikancerogena i protuupalna svojstva.

Sredozemna kuhinja

U svibnju na području Sredozemlja dostupna je široka paleta svježe hrane. Sredozemna klima karakterizira toplije proljeće, što znači da su mnoge biljne vrste već dostupne za berbu, a more je bogato raznim vrstama riba i plodova mora.

Tipična sredozemna prehrana naglašava upotrebu svježih namirnica, maslinovog ulja, voća, povrća, ribe i morskih plodova, a često se temelji na jednostavnim jelima pripremljenim s lokalnim sastojcima. Ta je prehrana poznata po svojim zdravstvenim prednostima, kao što su smanjen rizik od srčanih bolesti i dugovječnost.

Ovo su tipične namirnice koje se mogu jesti u svibnju na području Sredozemlja:

Povrće

Artičoke, grah, tikvice, šparoge, rajčice, paprike, mrkva, blitva, krastavci, cikla, mladi luk, špinat, salata i brokula.

Voće

Jagode, trešnje, marelice, breskve, naranče, limuni, lubenice, dinje, maline, maline, marelice i grejp.

Morski plodovi

Riba poput tuna, orade, brancina, škarpine, lignje, kozice, jastozi i školjke kao što su dagnje, i kamenice.

Maslinovo ulje

Sredozemlje je poznato po proizvodnji maslinovog ulja. U svibnju je vrijeme kada se beru masline za prvo hladno prešano ulje.

Začini i bilje

Bosiljak, origano, ružmarin, peršin i metvica često se koriste u pripremi jela za dodavanje okusa.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More