‘Tihi ubojica’ napada sve više ljudi: ‘Umor, visoki tlak, bol u leđima samo su neki od simptoma’

Autor: F.F

Bubrezi su nevjerojatno važni organi u ljudskom tijelu jer obavljaju niz vitalnih funkcija koje su ključne za održavanje zdravlja. Jedna od osnovnih funkcija bubrega je filtriranje krvi kako bi se uklonili otpadni proizvodi i višak tekućine iz tijela. Također, bubrezi reguliraju ravnotežu elektrolita, poput natrija, kalija i kalcija, te proizvode hormone koji kontroliraju krvni tlak i proizvodnju crvenih krvnih stanica.

U svijetu, svaka deseta osoba boluje od kronične bolesti bubrega, dok se u Hrvatskoj taj broj znatno povećava. Većina pacijenata u početnoj fazi bolesti nema simptome, što često rezultira kasnom dijagnozom, kada su troškovi liječenja veći, a kvaliteta života lošija. Međutim, svatko može doprinijeti ranom otkrivanju i prevenciji.

Kronična bolest bubrega poznata je kao “tihi ubojica” jer često ne pokazuje rane simptome, a do 90 posto oboljelih nije svjesno svoje bolesti dok ona ne uznapreduje. Ako dođe do zatajenja bubrega, može biti potrebna dijaliza ili transplantacija, a mogu se javiti i drugi ozbiljni zdravstveni problemi poput srčanog ili moždanog udara.

Foto: Josko Ponos / CROPIX ILUSTRACIJA

Obratite pozornost na ove simptome

Dr. Jingduan Yang, osnivač i medicinski direktor Instituta za integrativnu medicinu Yang te kineski i zapadni liječnik, upozorava da su nedavno imali slučajeve relativno mladih pacijenata s ozbiljnim problemima bubrega. No, zbog odlaganja posjeta liječniku, njihove mogućnosti liječenja bile su ograničene. Pravovremena dijagnoza i liječenje mogli su spriječiti pogoršanje stanja, piše Najžena.

Dr. Yang ističe sedam simptoma na koje treba obratiti pozornost:

Mučnina, povraćanje i gubitak apetita: Zatajenje bubrega može uzrokovati nakupljanje toksina u tijelu, što rezultira gastrointestinalnim smetnjama i simptomima poput mučnine i povraćanja.

Anemija i kronični umor: Loš rad bubrega može dovesti do anemije, što rezultira kroničnim umorom.

Svrbež kože: Neispravno funkcioniranje bubrega može rezultirati suhom kožom i svrbežom.

Krenuli ste na dijetu, ali niste smršavjeli: Ovo su najčešći razlozi zašto kilogrami ne idu dolje

Važno je paziti

Promjena u mokraći: Problemi s bubrezima mogu uzrokovati mutan ili pjenast urin, ili urin s krvlju.

Bol u donjem dijelu leđa: Kronične bolove u donjem dijelu leđa treba shvatiti ozbiljno jer mogu ukazivati na bolesti bubrega.

Metalni miris i okus: Problemi s bubrezima mogu rezultirati metalnim mirisom i okusom u ustima.

Visoki krvni tlak: Razvoj visokog krvnog tlaka kod mlađih osoba može biti povezan s bolestima bubrega.

Dr. Yang također naglašava važnost izbjegavanja čimbenika koji štete funkciji bubrega, poput previše prerađene hrane, teških metala i pušenja. Prehrana bogata antioksidansima i protuupalnim sastojcima te unos odgovarajuće količine cinka mogu pomoći u zaštiti funkcije bubrega.

Kako bismo očuvali zdravlje bubrega, važno je voditi zdrav način života i pratiti nekoliko ključnih savjeta. To uključuje redovito hidriranje pijenjem dovoljno vode tijekom dana kako bi se potaknula funkcija bubrega i spriječilo stvaranje bubrežnih kamenaca. Također je važno kontrolirati krvni tlak, šećer u krvi i razinu kolesterola kako bi se smanjio rizik od oštećenja bubrega uzrokovanog hipertenzijom i dijabetesom.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More