Trošim dnevno od 300 do 400 dinara, a jedem losos 3x sedmično. Kako?

 

Kuva i piše:
Sonja Martić

www.sonjamartic.com

 

Odmah da naglasim, daleko od toga da sam štekara, ali jedna od stvari na koje sam alergična jeste rasipanje – i vremena i novca. Baš iz tog razloga kontrolišem svoje finansije, što preporučujem svima koji “ne znaju gde im odlazi novac”.


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela


Sonja Martić

Na internetu možete naći pregršt saveta na ovu temu (postoje čak aplikacije za mobilni), a ovo su moja pravila:

  • Prihode rasporedite na sledeći način: hrana, stan i računi, kućna hemija i kozmetika, zabava…
  • Da biste znali gde vam odlazi novac, potrebno je da pratite troškove. Baš tako sam došla do računice da dnevno trošim između 300 i 400 dinara na hranu, što je nego više upola manje nego kad sam se hranila “usput”. Sabrala sam iznose koje sam dala na hranu, podelila sa brojem dana i tako došla do pomenute sume na dnevnom nivou.
  • Ispitajte “teritoriju”: nemojte kupovati hranu samo na jednom mestu, već uključite pijacu, obližnje supermarkete i manje prodavnice (primera radi, u mojoj “parohiji”, limun se kreće od 140 do 230 dinara, putericu nalazim i za 25 i za 60 dinara). Nemojte da ste lenji – obiđite kraj i kupujte namirnice koje su povoljnije.
  • Pravite okvirni plan ishrane i idite ciljano u kupovinu (brojna istraživanja su dokazala da se daleko više potroši ako češće idete u kupovinu, još gore, bez plana kupovine).

Omiljen doručak: Mamurni mafini

Kada sam se vratila hrono ishrani, od “dozvoljenih” namirnica sam imala: suvo meso, kobasice, zamrznuto povrće, maslac, mast i maslinovo ulje, nešto malo heljdinog brašna. Iz te startne pozicije, ovako sam organizovala svoju ishranu:

Za doručak uglavnom jedem slično: mamurne mafine (verujte mi, to je apsolutno najjednostavniji i najlakši recept za hrono pecivo, nastao tako što me jedno nedeljno jutro nakon derneka mrzelo da se mlatim po kuhinji, pa sam smućkala to i oduševila) sa jajima, kobasicom, suvim mesom, ajvarom, uz malo svežeg povrća, eventualno kiselo mleko… znate već. Ponekad obarim heljdu u zrnu te dodam kiselo i krckavu slaninicu. Za pleh mamurnih mafina (12 komada) potrebno je 200 grama brašna od heljde (stiže uskoro ceo recept). Jedan pleh mi traje 4 dana (jedem po 3 za doručak), po čemu proizilazi, da za 250 dinara, koliko uglavnom košta kilogram brašna od heljde, ja imam pecivo za 20 dana!

Pijani mafini sa kajmakom, šunkom i svežom šargarepom

Gotovo svako jutro jedem maslac, i to onaj kupljen u mlečnom diskontu pored pijace. Danas videh da 125 grama kupovnog maslaca košta 175 dinara, a ja za taj novac dobijem skoro 300 grama u diskontu!

Jaja, suhomesnato, ajvar i sirevi  – pogađate, takođe kupujem tamo gde nacunjam da je najpovoljnije.

Što se ručka tiče, nemam vremena previše da filozofiram, jer mi je raspored prilično gust. Pravim jela koja mogu da traju dva, pa i tri dana.

Primeri mog ručka:

  • Karabatak bez kostiju (pola kilograma 240 dinara) stavim u zemljanu posudu, dodam smrznutu mešavinu za sataraš (104 dinara) i to mi traje 3 dana, što dođe na 115 dinara po obroku, ne računajući salatu.
  • Pileći batak/karabatak (dva velika komada u pakovanju 130 dinara), stavim u vatrostalnu posudu, dodam šta ima od povrća ili prelijem pasiranim paradajzom (bez trunke aditiva, košta 70 dinara). To mi traje 2 dana, dakle, 100 dinara po obroku, ne računajući salatu.
  • Vikendom napravim sarmu od zelja (pola kilograma mlevenog mesa 227 dinara, dve veze zelja 90 dinara, šampinjoni 120) koja mi traje 3 dana, što je 150 dinara za obrok koji sadrži 3 vrhunski sočne sarme, ne računajući salatu.
  • Poslednje juneće šnicle platila sam 230 dinara za 300 grama, stavila u zemljanu posudu, dodala pasirani paradajz, i bacila u rernu dok nije postalo bezobrazno mekano i sočno. Ručak za 2 dana, dakle, 150 dinara po obroku, ne računajući salatu.

Traži, traži, pa ćeš naći: Kotlet lososa 140 dinara

Za večeru najčešće jedem pomenuti losos koji košta i do 2000 dinara po kilogramu fileta, međutim, ja sam u obližnjem supermarketu pronašla kotlete lososa koji koštaju 747 dinara po kilogramu. Obično kupim po 3 kotleta u cugu, tako da jedan izađe oko 140 dinara. Ako je krupniji, pojedem pola, a drugu polovinu sutradan za večeru.

Kotlet lososa sa brokolijem i maslinama

Od priloga uglavnom jedem spanać. Savet: nemojte prekuvavati spanać dok ga barite, jer time izvlačite hranljive materije. Umesto toga, blanširajte ga dok ne omekša, a zatim izdinstajte uz dodatak maslaca, karija i belog luka. Drugi omiljeni prilog mi je pire od kelerabe. Jedna pristojna glavica košta oko 70 dinara, tako da možete dobiti bogovsku večeru za 210 dinara.

Još volim da pojedem za večeru salatu od dozvoljenog povrća i tunjevine koju ne plaćam više od 100 dinara, jer u 3 marketa koja me okružuju, negde je uvek na popustu. Isto važi i za zelenu salatu i limun.

Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse

 

U poslednje vreme sam se primila na omlet od belanaca i tikvice, koji opet izađe smešno jeftino, jer ga pravim od dva belanca i pola tikvice (žumanca ujutru ispečem i jedem uz kobaju, senf i mamurne mafine).

Naravno, nekad se desi da jedem napolju, ali verujte mi, od 14. marta, kada sam se vratila ovom režimu ishrane, unosim svaki iznos i računica je takva kakva jeste.

Ovo zeleno je gvakamole od avokada za 50 dinara kupljenog kod Cige s Bajlonija

Ne budite lenji, zapisujte troškove, pratite gde odlazi novca više nego što treba, planirajte kupovinu i obroke, istražujte kraj, naročito pijacu. Ja sam na mojoj pronašla lika koji mi prodaje zreo avokado po ceni od 50 dinara po komadu (on misli da je to trulo), od čega pravim savršeni gvakamole namaz.

Suma sumarum: jedem daleko kvalitetnije za barem upola manje novca nego kad sam se hranila ad hoc (što me je i dovelo do 10 kilograma viška i opšte tromosti, čega s eupravo rešavam).

Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?