Ulje od koštica grožđa za lice i kožu

    ulje od semenki grozdja za lice

    Ulje od koštica grožđa je izuzetno lekovito i zdravo po ljudski organizam. Bogato je proantocijanidinima, snažnim antioksidansima, koji su 20 puta jači od vitamina C i 50 puta delotvorniji od vitamina E. Upravo ovi „hvatači“ slobodnih radikala čuvaju kožu od starenja.

    Ovaj dragoceni proizvod obiluje masnim kiselinama, naročito esencijalnom linoleinskom. Baš ona sprečava gubitak vlage i reguliše lučenje masnoće.

    Zahvaljujući brojnim lekovitim svojstvima, sok od grožđa i ulje od grožđanih koštica ulaze u sastav mnogih kozmetičkih preparata. U nastavku teksta potrudićemo se da vam damo više korisnih recepata koje možete napraviti kod kuće…..

    KAKO SE DOBIJA NERAFINISANO ULJE

    Nerafinisana ulja ne podležu visokim temperaturama i hemikalijama, zbog čega zadržavaju miris i ukus biljke iz koje su dobijene. Zadržavaju vitamine, omega-3, omega-6 i omega-9 masne kiseline, antioksidanse i ostale korisne materije. To su takozvana hladnoceđena, devičanska i ekstra devičanska ulja. Upravo takvo je i ulje od koštica grožđa.

    Hladnoceđena ulja su skuplja od rafinisanih, ali pravilna i kontrolisana upotreba može se uskladiti sa vašim kućnim budžetom. A za zdravlje su neprocenjiva. Najbogatiji su izvor esencijalnih masnih kiselina, koje organizam ne može da stvori, već obezbeđuje iz hrane.

    Esencijalne masne kiseline bitne su za metabolizam masti i ugljenih hidrata. Značajne su za pravilan rast i razvoj, sprečavanje zakrčenja krvnih sudova, smanjenja osetljivosti kože i sluzokože od infekcija.

    Hladnoceđenja ulja pažljivo treba koristiti pri termičkoj obradi jela. Nije preporučljivo koristiti ih za prženje i pečenje. Svako ulje ima svoju „tačku dimljenja”, tj. tačku do kog stepena se ono može zagrevati.

    Prilikom prekoračenja te tačke, ulje počinje da se „raspada“. Stvaraju se toksične materije koje su vrlo štetne po zdravlje i uzrok su nastanka mnogih bolesti.

    KAKO SE PRAVI ULJE OD KOŠTICA GROŽĐA?

    Ulje od grožđanih koštica dobija uglavnom iz semenki vinskih sorta grožđa, koje se odvajaju pri pravljenju vina. Mnogim vinarima je ovo postao veoma unosan biznis, iako je na početku zamišljen kao usputni posao.

    Danas se ekstakt i ulje od semenki grožđa prodaju veoma dobro, pod uslovom da se napravi kvalitetan proizvod. U Evropi je ovaj biznis procvetao još početkom dvadesetog veka i održao se do dana današnjeg. Ono na šta mi kao konzumenti i kupci ovog proizvoda treba da obratimo pažnju je kao i uvek – šta to piše na etiketama. Naravno ovo ne važi samo za ovaj proizvod, već za sve, jednostavno treba stvoriti tu naviku.

    Ulje koštica grožđa može imati dve namene a to su: upotreba u kulinarstvu i kozmetici.

    Ako vam ulje semenki treba za ishranu,to će biti na njemu i istaknuto, isto važi za kozmetički preparat. Zašto ovo napominjemo ?

    Npr. ulje od semenki grozdja – može u sebi da sadrži hemikalije koje nikako ne bi smeli konzumirati. Čak štaviše može izazvati ne tako bezazlene zdravstvene tegobe, brojna neželjena dejstva i nuspojave. Zato obratite pažnju, čitajte  i uvek se dobro informišite.

    U kuhinji ovo ulje se može iskoristiti na puno različitih načina. Mnogi ulje koriste za prženje hrane i to kod raznih vrsta mesa. Isto tako dodaje se poznatim umacima, pa čak i za pravljenje majoneza.

    Kako mu je ukus prilično neutralan i rekli bismo ne previše nametljiv, ulje od koštica grožđa se odlično uklapa u svaki jelovnik.Dozvoljava glavnim obrocima da iskažu svoj pun ukus i potencijal. Odlično je u kombinaciji sa tartufima, paprikom i kao začin sa drugim biljem..

    ULJE OD KOŠTICA GROŽĐA KAO LEK 

    Primena ovog lekovitog ulja u kozmetici je veoma raširena i ulazi u sastave mnogih kozmetičkih preparata. To su najviše proizvodi za negu tela, hidratantne kremekreme za sunčanje i dr…

    Kako sadrži brojna antiseptička svojstva i pomaže bržu regeneraciju kože naročito je popularno ulje od semenki grozdja za lice. Ulazi i u sastave ulja za masažu kada se kombinuje i sa drugim lekovitim uljima.

    Koje su glavne prednosti ovog ulja za naše zdravlje?

    • Izuzetan je izvor vitamina E i masnih kiselina.
    • Još je bolji antioksidans jer sadrži flavonide i polifenole.“Oligomeric procyanidin“ flavonid kojeg sadrži ulje od koštica grožđa je gotovo 50 puta jači antioksidans od vitamina E.
    • Odličan je izbor za kardiovaskularni sistem i zdravlje srca. Smanjuje nivo lošeg LDL holesterola,a povećava novo HDL(dobrog). Na taj način smanjuje rizike od pojave koronarnih bolesti.
    • Linoleinska kiselina kojeg sadrže semenke grožđa je vrlo korisna za obolelele od šećerne bolesti.
    • Jača kapilare i popravlja oštećene krvne sudove, sprečava komplikacije i poboljšava cirkulaciju krvi.
    • Ulje od koštica grožđa deluje antiupalno.Olakšava bolove kod otečenih zglobova koju uzrokuje reumatoidni artritis i daje im puno veću fleksibilnost.
    • Ekstrakt semena grozdja može sprečiti razvoj stanica raka zahvaljujući brojnim antioksidansima.
    • Pomaže kod bolesti kao što su bronhijalna astma, dermatitis i alergije, jer potiskuje naglu produkciju histamina.
    • Bogato je sa Omega 6,Omega 3 i Omega 9 masnim kiselinama. Sve one utiču na starenje organizma i sprečavaju srčana oboljenja..
    • Ulje od semenki grozdja za lice je naročito delotvorno kao blaga hidratantna krema.
    • Oporavlja kožu nakon opekotina od sunca, smanjuje otoke i odlično zateže kožu lica.
    • Izuzetno je bogato mineralima i vitaminima i ne uzrokuje nikakve iritacije kože.
    • Ulje od grožđanih koštica sadrži u velikoj količini vitamin E, koji čuva naše stanične membrane

    ulje od koštica grožđa lekovita svojstva

    ULJE OD SEMENKI GROZDJA ZA LICE I KOSU

    Verovatno ste već čuli da ga mnogi preporučuju ulje grožđa za negu lica. To je prvenstveno zbog toga jer ono omekšava našu kožu i veoma lako se apsorbuje. Njegova primena u kozmetici je stvarno široka od balzama za usne, preko krema za sunčanje, losiona i hidratantnih krema.

    Ulje od koštica grožđa ulazi i u sastave preparata za negu kose, jer kosu čini sjajnijom i nežnijom. Regeneriše ispucale krajeve koji su oštećeni, a može podstaći i njen ponovni rast.

    Zbog svojih adstrigentnog svojstva pruža nam odličnu zaštitu od sunca. Vitamin E kojim obiluje čini kožu sjajnom, glatkom i zategnutom (koristi se i za toniranje).  Smanjuje ožiljke, oštećenja, ublažava znakove starenja, uspešno se nosi sa aknama i bubuljicama. Takođe ovaj preparat se preporučuje i osobama čija je koža bila izložena stresu.

    Poput drugih lekovitih ulja i ulje od semenki grožđa se mora držati na tamnim i hladnim mestima,kada ga ne koristimo. Najbolja preporuka je frižider.

    Ulje od grožđanih koštica može se malo i stegnuti ako ga ne koristite često. Ipak, ako  ga držite u frižideru taj će se proces odvijati puno sporije…

    Takođe ukoliko ne nabavite ulje od koštica grožđa, vi iskoristite ovaj jesenji period kada grožđa ima u izobilju. Slobodno od sočnih bobica napravite losione i maske koje licu vraćaju lepotu i sjaj. Evo i nekoliko takvih recepata

    EFIKASAN TRETMAN ZA PODMLAĐIVANJE KOŽE

    Oprati deset zrna grožđa, izgnječiti ih viljuškom i procediti kroz gazu u posebnu posudicu. Pulpu s gaze utrljavati u kožu lica kružnim pokretima.

    Nakon petominutnog pilinga, isprati lice mlakom vodom i naneti masku koja se priprema na sledeći način:

    Sveže isceđenim sokom namazati lice i vrat, ponoviti postupak nakon 15 minuta i ostaviti da deluje 15 minuta. Lice i vrat isprati mlakom vodom.

    Efekti ovog tretmana odmah su uočljivi jer koža trenutno postaje jedra i baršunasta.

    TONIK ZA LICE

    Oprati 100 g belog grožđa, oljuštiti bobice i potom ih izblendati. Dodati u blender sok od od pola limuna i kašičicu ulja od pšeničnih klica. Tupfere natopiti tonikom, naneti na lice,ostaviti neka deluje 10 minuta i nakon toga isprati.

    Ovaj vitaminski tonik čisti kožu, skuplja pore i pruža koži svežinu.

    PILING KOŽE SA GROŽĐEM I MEKINJAMA

    Kako bi koža bila nežna i čista, neophodno je redovno sprovoditi piling kože. Njime se uklanjaju mrtve ćelije i obezbeđuje bolja prokrvljenost tkiva.

    Izgnječiti pet do sedam zrna grožđa, pomešati s kašikom mekinja. Kada se masa ujednači, naneti kružnim pokretima na vlažno lice i isprati mlakom vodom.

    LOSION ZA HIDRATACIJU KOŽE

    Nekoliko zrna grožđa dobro izgnječiti, ostaviti neka odstoji dva sata pa procediti. U decilitar soka umešati dve kašičice meda i pola kašičice soli. Ponovo procediti, dodati čašicu votke, dobro izmućkati i usuti u staklenu bočicu. Natopiti tonikom komadić vate, pa polagano preći preko prethodno očišćenog lica. Ostaviti da deluje sat vremena i umiti se mlakom vodom.

    Ovaj losion može se čuvati mesec dana u frižideru.Odlična je zamena za ulje od koštica grožđa.

    MASKA ZA HIDRATACIJU KOŽE

    Očistiti breskvu, iscediti sok, dodati po kašičicu ulja od semenki grožđa i spiruline u prahu, pa mešati dokse ne dobije pasta. Naneti na lice i tako držati narednih 20 minuta. Kasnije isprati toplom vodom.

    MASKA ZA MASNU KOŽU

    Ova maska reguliše lučenje masnoća na koži, a rezultat je beksprekoran ten.

    Oljuštiti i izgnječiti četvrtinu paradajza, sipati po 3kašike jogurta i zobenog brašna, i po kašiku izgnječenog krastavca i ulja od koštica grožđa. Dobro umutiti i dodati 2 iseckana lista mente i izmešati. Naneti na lice, ostaviti da deluje 10 minuta i isprati toplom vodom.

    Pročitajte takođe i članak prirodna maska za lice.

    MASKA ZA ZRELU KOŽU

    Izrendati malo kupusa, pomešati sa 0,5 dl mleka i staviti na ringlu neka se kuva dok se ne pretvori u gustu pastu. Ostaviti da se ohladi, dodati jaje i kašiku ulja od koštica grožđa i mešati dok se ne dobije glatka masa. Naneti na lice i ostaviti da odstoji 20 minuta. Umiti se toplom vodom i namazati lice kremom.

    MASKA ZA UKLANJANJE BORA

    Umutiti jaje, dodati tri kašike svežeg mleka,sok od pola limuna i sok od desetak izgnječenih zrna belog grožđa. Smešu umutiti, naneti tupferom na lice, ostaviti nek  deluje pola sata i isprati mlakom vodom. Masku stavljati jednom nedeljno, arezultati će postati vidljivi već za mesec dana.

    Preporučujemo tekst prirodna krema protiv bora.

    VOĆNI MIKS PROTIV STARENJA KOŽE

    Napraviti miks od četvrt šolje soka od jabuke, grožđa i limuna i četvrt šolje šećera od šećerne trske. Mešati sve dok se šećer ne rastopi. Dobro očistiti lice, pa pomoću tupfera naneti na lice. Leći, ostaviti da sok deluje 15 minuta, a nakon toga isprati mlakom vodom i namazati lice hidrantnom kremom.

    Emulziju trebate nanositi jednom nedeljno, a rezultati će postati vidljivi u roku od 6 do 8 nedelja. Ovo je takođe dobra zamena za ulje od koštica grožđa.

    ULJE OD KOŠTICA GROŽĐA I DRUGE MEŠAVINE

    Pomešati 15 mi ulja od lešnika i po 5 ml ulja od semenki grožđa jojobe. Polako dodavati 6 kapi eteričnog ulja mirte, a zatim 4 kapi ulja lavande. Dobro izmućkati, sipati u tamnu staklenu bočicu i koristiti umesto dnevne i noćne kreme.

    NEGA MEŠOVITE KOŽE

    U 10 ml ulja od avokada sipati 5 m ulja badema, a potom isto toliko ulja semenki grožđa. Polagano dodavati po 6 kapi ulja ružmarina,mirte i palmarose, pa izmućkati, sipati u tamnu bočicu i mazati umesto noćne i dnevne kreme.

    Ulje od koštica grožđa u ovoj kombinaciji postiže odlične rezultate.

    MASKA PROTIV BUBULJICA

    Zgnječiti pet do sedam zrna belog grožđa i pomešati s kašikom zobenih pahuljica. Masu naneti na lice, ostaviti da deluje 15 minuta i isprati sa mlakom vodom.

    ULJE OD KOŠTICA GROŽĐA NUSPOJAVE

    Ukoliko se ulje semenki grožđa primenjuje kratak vremenski period, veoma retko uzrokuje bilo kakve nuspojave. Ipak kozmetičari ne preporučuju da se ulje od koštica grožđa primenjuje duže od 12 nedelja. Tako će se mogućnost za neželjena dejstva i ostale rizike maksimalno smanjiti.

    Neke od nuspojava koje se umeju javiti su blaga hipertenzija,vrtoglavica, malaksalost i glavobolja, ponekad i praćena mučninom. Ukoliko vam je vlasište postalo suvo i prati ga svrab, ili imate neke od pomenutih simptoma obavezno se javite vašem lekaru.

    Podrazumeva se da ove preparate ne bi trebale uzimati osobe koje su alergične na samo grožđe. Ne bi ga smeli piti ni oni koji uzimaju različite medikamente za obaranje holesterola ili krvnog pritiska.

    Svakako se morate kosultovati sa stručnjakom pre primene bilo kog ekstrakta što svakako uključuje i ulje od koštica grožđa.

    Sme li se ulje od koštica grožđa pržiti?

    Visoka tačka dimljenja na 216 °C, omogućava prženje, pečenje i drugu termičku obradu namirnica na ovom ulju bez štetnosti po zdravlje. Tome doprinosi i visoka koncentracija oleinske kiseline i vitamina E. On  je najotporniji na toplotu i oksidaciju od svih liposolubilnih vitamina.

    Nadamo se da vam je tekst bio koristan i da ćete neki od recepata i pripremiti. Grožđe je definitivno odličan saveznik lepote: sočne bobice moćni su antioksidansi, prepuni minerala i vitamina, koji obnavljaju i podmlađuju kožu.

    Zahvaljujući lekovitim materijama, ovo voće štiti kožu od neželjenih uticaja UV zračenja, sprečava nastanak bolesti.