Umor, slabost, bledilo?

Ukoliko osecate umor, slabost, bledi ste, mozda vam nedostaje gvozdje.

Gvozdje je kljucni sastojak krvi, ali ga organizam jako malo iskoriscava – vise od 90% gvozdja unetog hranom se ne asimilira i nikada ne dospe u krv. Asimilirano gvozdje odlaze se prvo u jetri, pa u slezini, kicmenoj mozdini i krvi. Zbog toga je vazno osigurati hranu bogatu ne samo gvozdjem vec i materijama koje potsticu njegovu apsorpciju, a to su u prvom redu vitamin C i kalcijum.

Uloga gvozdja u organizmu je da stvara hemoglobin. Hemoglobin prenosi kiseonik iz pluca u sva tkiva tela. Uz ostalo, gvozdje na taj nacin povecava otpornost na stres i napore. Takodje deluje na nastanak mioglobina, materije koja prenosi kiseonik u misice potsticuci njihove kontrakcije. Pomanjkanje snage za telesne napore zbog slabosti misica moze biti znak malokrvnosti.

Manjak gvozdja moze uzrokovati anemiju. Nedostatak gvozdja u hrani ipak je najredji uzrok ovog poremecaja. Cesci je uzrok gubitka gvozdja zbog menstroacije, unutrasnjeg krvarenja, smanjene apsorpcije gvozdja u tankom crevu.

Dnevne potrebe gvozdja:

Potrebe u gvozdju za muskaraca od 18 godina pa dalje su 10mg dnevno.

Potreba za gvozdjem kod zena su vece jer ga gube tokom menstroacije i one su 18mg dnevno do menopauze, nakon menopauze se smanjuju na 10mg dnevno. Tokom trudnoce potrebe za gvozdjem narastaju do 30mg dnevno a tokom dojenja se vracaju u normalu na 18mg dnevno.

Izvori gvozdja

Glavni izvori gvozdja su crveno meso i iznutrice(posebno dzigerica) ,zatim jaja, ribe, alge, povrce zelenih listova i suvo voce.

Gvozdje iz mesa lakse se absorbuje od onog iz povrca i voca. U tom drugom slucaju manjak se moze nadoknaditi uzimajuci zajedno povrce i voce bogato gvozdjem i ono bogato vitaminom C. Gvozdje iz mesa tesko se nadohnadjuje biljnim gvozdjem.

Ne treba, medjutim preterivati sa mesom, jer moze doci do neravnoteze fosfora i gvozdja u organizmu.Prevelika kolicina fosfora sprecava apsorpciju gvozdja.

Danas se propisuje gvozdje u tabletama ili sirupima. Kada je rec o dijetetskim preparatima multivitaminske tablete po pravilu sadrze i gvozdje, treba proveriti koju kolicinu gvozdja sadrze u miligramima i da li taj preparat pored gvozdja sadrzi i bakar i kalcijum.

Promenite neke navike

Ne treba piti previse kafe, caja ili mleka tokom dana jer ova pica sadrze materije koje se vezuju uz gvozdje sprecavajuci njegovu apsorpciju.Pijte ih izvan obroka, a unos kafe i jakog caja smanjite.

Manjak gvozdja iz mesa moze uzrokovati nedostatak i kod onih koji racunaju na biljno gvozdje, ako uz te namirnice ne uzimaju povecane doze vitamina C.

Ako patite od gastritisa tj. povecane kolicine kiseline u zeludcu ona (sona kiselina), sprecava apsorpciju gvozdja. Jedite namirnice koje neutralisu kiselinu kao sto su pirinac, krimpir i banane.