Vege recept: Veganska tofu kajgana

Vege recept: Veganska tofu kajgana 1Foto: Vege zajednica

Iza nas je još jedna Olimpijada. Samo najbolji od najboljih takmiče se na Olimpijskim igrama. Zato su sportisti uvek u potrazi za nečim što bi ih izdvojilo od konkurencije. S obzirom na brojne zdravstvene prednosti, ne čudi što srećemo sve veći broj legendarnih prvaka koji su odlučili da svoje performanse poboljšaju veganskom ishranom.

Naučna istraživanja uveliko pokazuju da je ishrana bogata celovitim biljnim namirnicama povezana sa dobrim zdravstvenim ishodima, uključujući opšte zdravlje, imunološku funkciju, kardiovaskularno zdravlje i životni vek. Svi ovi faktori takođe doprinose dugovečnosti karijere.

Biljna ishrana čuva srce

I sportisti su u opasnosti od srčanih oboljenja. Jedna od studija pokazala je da 44% biciklista i trkača ima koronarne plakove. Ishrana na biljnoj bazi održava srce sportista jakim i zdravim uklanjanjem plaka, snižavanjem krvnog pritiska i holesterola i održavanjem optimalne težine. Takođe poboljšava fleksibilnost i prečnik arterija, što dovodi do boljeg protoka krvi.

Biljna ishrana produžava izdržljivost

Ishrana na biljnoj bazi obično je siromašna zasićenim mastima i bogata vlaknima, što može uticati na smanjenje ukupne telesne masnoće. Manje telesne masnoće povezano je sa povećanim aerobnim kapacitetom – sposobnošću korišćenja kiseonika tokom vežbanja, što dovodi do bolje izdržljivosti.

Mnogi proizvodi biljnog porekla imaju više proteina nego meso

Tradicionalno sportisti su verovali da je jedini način da se zadovolje dnevne potrebe za proteinima konzumiranje mesa, ali sa povećanom svešću o ishrani to se promenilo. Mnoge namirnice biljnog porekla su zapravo bogatije proteinima od mesa.

Sa 15 g proteina po obroku crni pasulj ima više proteina nego pileći batak, a jedna šolja sočiva ima 18 g proteina – više od hamburgera. Potreba za drugim hranljivim materijama, poput kalcijuma, gvožđa i vitamina, može se zadovoljiti iz biljnih izvora. Kada je u pitanju vitamin B-12, neophodna je suplementacija.

Biljna ishrana pogodnija je za oporavak

„Najjači čovek na svetu“ i bivši bodibilder Patrik Baboumian svoj uspeh u izgradnji tela pripisao je veganskom načinu života. „Moje vreme oporavka bilo je mnogo brže pa sam mogao da treniram više“, rekao je.

Istraživanja sa Harvarda pokazuju da antioksidativna i protivupalna svojstva biljaka pomažu u skraćenju vremena oporavka, smanjenju bolova u mišićima i zglobovima, i omogućavaju brže zarastanje povreda.

Biljna ishrana poboljšava performanse

Pomak u sportskoj kulturi zasnovan na biljnoj ishrani zabeležen je i u dokumentarnom filmu The Game Changers u produkciji Arnolda Švarcenegera sa svedočanstvima elitnih sportista iz prve ruke. Ovaj film prikazuje na koje sve načine veganska ishrana poboljšava sportske performanse.

Venus Vilijams, izuzetno uspešna teniska zvezda čiji rekord uključuje četiri olimpijske zlatne medalje i jednu srebrnu, najodlikovanija teniserka u istoriji Olimpijskih igara, odlučila se za prelazak na sirovu vegansku ishranu kada joj je dijagnostikovan autoimuni poremećaj – Sjogrenov sindrom, zbog kog je patila od bolova u zglobovima i mišićima. U jednom od intervjua Venus je otkrila da joj je nova ishrana promenila život, omogućivši joj da se vrati tenisu.

Još neki olimpijski šampioni koji su vegani

Megan Dumel, dvostruka svetska prvakinja u klizanju, veganka je od 2008. godine. Ono što je počelo kao sredstvo za poboljšanje zdravlja pre Olimpijskih igara 2010. postalo je životna promena, koja joj je donela i zlatnu medalju u klizanju.

Jedan od olimpijaca o kojima se najviše priča je Karl Luis. U svojoj karijeri osvojio je 10 medalja – od toga devet zlatnih. On je najbolje godine svoje trkačke karijere pripisao veganskom načinu života.

Kendrik Faris, američki dizač tegova, 2016. godine oborio je američke rekorde podigavši 831 kg.

Tokom svoje karijere Murej Rouz, legendarni australijski plivač, postavio je 15 svetskih rekorda i osvojio šest olimpijskih medalja.

U nastavku sa vama delimo recept za doručak pun proteina, vitamina, antioksidanata i zdravih masti. Doručak šampiona. Jer, bez obzira na to što možda niste profesionalni sportista, vi ste osoba koja bira empatiju i ne učestvuje u patnji drugih bića. Imate veliko srce i za njega dobijate zlatnu medalju!

Vege recept: Veganska tofu kajgana 2
Foto: Vege zajednica

Veganska tofu kajgana

Predstavljamo vam vegansku tofu kajganu sa visokim sadržajem proteina. Ovaj izdašan i zadovoljavajući doručak savršen je za vegane i sve one koji žele zdrav i bogat doručak.

Vrsta: Doručak, bez glutena, slani

Vreme pripreme: 10 minuta

Vreme kuvanja: 10 minuta

Ukupno vreme: 20 minuta

Sastojci:

  • 220 g čvrstog tofua (1 blok tofu sira)
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • šaka seckanog praziluka
  • 1 kašičica senfa
  • ½ kašičice kurkume
  • ½ kašičice paprike
  • ½ kašičice belog luka u prahu
  • ½ kašičice crnog luka u prahu
  • ⅓ šolje sojinog mleka (80 ml)
  • so, biber (po želji)

Za serviranje:

  • Kriške avokada
  • Borovnice
  • Voće/povrće po želji
  • Integralni tost

Uputstvo za pripremu:

  1. Tofu izgnječite viljuškom, ali ostavite nekoliko većih komadića.
  2. U posudu dodajte kurkumu, papriku, beli luk u prahu, crni luk u prahu, so, biber i senf. Zatim dodajte sojino mleko i promešajte dok se sve ne sjedini.
  3. Sipajte maslinovo ulje u tiganj i zagrejte ga. Propržite praziluk, zatim dodajte tofu i propržite ga na srednjoj temperaturi dok blago ne porumeni.
  4. Dodajte sos od mleka i začina. Pržite dok ne postignete željenu konzistenciju. Tofu će upiti mleko i začine, tako da možete po želji odabrati tečniju ili gušću kajganu.
  5. Servirajte uz avokado, borovnice i integralni tost.

Vege zajednica je udruženje mladih ljudi koji aktivno i vredno rade kako bi ovaj svet postao bolje mesto za sve životinje.Trudimo se da nam akcije budu što raznovrsnije, sprovodimo ulične akcije i radne akcije u azilima po Srbiji, aktivni smo na društvenim mrežama, svakog meseca radimo na novom broju Vege biltena (koji je sjajan newsletter/časopis, takođe, potpuno besplatan, pa ne propustite da se prijavite slanjem svoje email adrese na [email protected]), prevodimo zanimljive članke i knjige, vodimo kampanju Slomimo kaveze, u okviru koje se borimo za koke nosilje u industriji jaja – svašta nešto, a sve radi konačnog oslobođenja životinja.Borimo se za svet u kojem će se životinje posmatrati kao svesna i osećajna bića kakva i jesu, gde će se poštovati i vrednovati kao ravnopravni stanovnici ove planete. Ukratko, spasavamo svet dok se dobro zabavljamo.

Original Article