Veliko spremanje organizma u proleće

Proleće je najbolje vreme za čišćenje organizma od toksina koji su se nagomilali tokom zime. Upravo iz ovih razloga treba iskoristiti proleće, jer su tada dostupne razne lekovite biljke koje se u narodnoj medicini upotrebljavaju za pripremu čajeva, napitaka, obloga i tinktura, ali su i izuzetni sastojci zdravih jela supa, čorbi, salata i drugih ukusnih specijaliteta.

Maslačak, kopriva, rukola, komorač, rotkvice i sremuš prepuni su vitamina i minerala.

Maslačak

List maslačka bogat je kalijumom, a preporučuje se osobama sa visokim krvnim pritiskom, ali i onima koji pate od čestih mokraćnih infekcija. Od ove biljke osim soka i čaja, priprema se i ukusna salata.
Salata od mladih listova

Listove mladog maslačka oprati i posoliti, začiniti solju vinskim ili jabukovim sirćetom, suncokretovim i bundevinim uljem, pa razblažiti sa malo vode. Veoma je važno da listovi maslačka budu sveži i ubrani pre nego što biljka procveta, jer će u suprotnom biti gorki. Salati se može dodati kuvani krompir ili prženi susam.
Sremuš

Mladi listovi sremuša ili divljeg belog luka veoma su bogati vitaminom C, a skupljaju se u aprilu i maju. Ova biljka sprečava nastanak ateroskleroze i preporučuje se u slučaju srčanih smetnji i povišenog krvnog pritiska, ali i za podsticanje funkcije želuca i creva. Sremuš treba koristiti svež jer sušenjem listovi gube lekovitost, a idealan je za salate, supe, čorbe ili kao dodatak drugim jelima.
Salata od svežeg lišća

Pomešati 300 gr svežih listova sremuša, struk mladog belog luka, malo maslinovog ulja i mladog kravljeg sira. Pre pripreme sremuš bi trebalo nekoliko sati držati u vodi da bi omekšao.
Kopriva

Ova biljka sadrži veliku količinu vitamina C i B2, karotena, gvožđa, kalcijuma i fosfora, a uprkos tome što je dostupna preko cele godine, najbolje je koristiti mlade vrhove koji se beru u proleće. Kopriva pospešuje mokrenje, ali preporučuje se i malokrvnim osobama kao i onima koji pate od reumatizma, a osim lekovitih čajeva od mladih listova koprive prave se ukusne čorbe, salate, variva.
čorba od koprive

Oko 200 gr mladih vrhova koprive potopiti u slanu vodu i lagano izgnječiti (vodu promeniti 2-3 puta). Propržiti na maslacu 50 gr sitno iseckanog mladog luka, dodati 2-3 zgnječena čena belog luka, mlevenu papriku, pa naliti 2 l vode i dodati šoljicu pirinča. Kada je pirinač napola kuvan, sipati iseckanu koprivu, a potom začiniti po ukusu (so, biber i suvo povrće). Kuvati još desetak minuta, posuti peršunom i po želji staviti pavlaku.
Za jačanje organizma

Šolju listova mlade koprive sitno iseckati, preliti jabukovim sirćetom i dobro izgnječiti rukom. Dodati šolju sitno iseckanog sremuša, kašičicu rena i dve kašike maslinovog ulja ( nerafinisanog). Na kraju se po želji može dodati i zelena salata (iscepkana), salatu konzumirati svežu.
Rukola

Rukola je aromatično lekovito povrće bogato vitaminom C, gvožđem, vlaknim i drugim korisnim materijama. Ima pomalo gorak ukus, naročito ako je biljka malo starija, zato je bolje koristiti mlade listove. Rukola je korisna protiv prehlade i kašlja, reguliše varenje i osvežava organizam, a od nje se većinom pripremaju salate.
Salata od rukole i komorača

Tvrdo skuvati dva jajeta, oljuštiti ih i iseći na kolutove. Oko 300 gr komorača iseći na kriške i kuvati oko 10 min u 250 ml supe (kocka), a nakon toga procediti. Iseckati glavicu salate, oko 130 gr rukole i 100 gr krastavaca pa sve dobro izmešati. Napraviti preliv od tri kašike soka od limuna, 2 kašike iseckane sveže nane, kašike meda, 180 gr jogurta, malo soli i bibera. Salatu ukrasiti crnim maslinama.
Rotkvice

Rotkvica obiluje kalijumom, vitaminom C, folatima i dijetalnim vlaknima, pozitvno utiče na izlučivanje sluzi iz disajnih organa, pa se savetuje osobama koje boluju od bronhitisa, prehlade, gripa. Ovaj koren se najčšće upotrbljava za spremanje saltkih i salnih salata, dekoracija raznim jelima, a lišđe se često dodaje u supe i čorbe.
Supa od lišća rotkvice i krompira

Dobro oprati listove od dve veze rotkvica i odstraniti im peteljke. U posudu zagrejati kašiku maslaca, dodati vlažne listiće rotkvice i propržiti ih oko 3 min, sve vreme mešajući. Oljuštiti i iseckati tri krompira i skuvati ih u vodu u kojoj je dodata kocka za supu. Rashlađeni krompir i lišće rotkvice izmiksati tako da se dobije pire, pa dodati malo supe u kojoj se kuvao krompir da bi se dobila gušća krem čorba. Na kraju pobiberiti i posoliti po ukusu, staviti kiselu pavlaku i posoliti seckanim peršunom.
Komorač

Koren komorača odličan je izvor kalijuma i vitamina C, a sadrži i mangan. Preporučuje se u slučaju problema sa probavom, ublažava upale, snižava krvni pritisak i jača imunitet. Za pripremu jela koriste se svi delovi biljke (koren, stabljike, listovi), a može da se konzumira i sveža.
Supa

Sitno iseckati dve glavice crnog luka i propržiti na zagrejanom ulju, a kad luk postane slatkast, dodati dve glavice komorača iseckane na kolutove, pa dinstati oko pet minuta. Preliti litrom proceđene supe od povrća i kuvati na blagoj vatri dvadesetak minuta. Kada komorač omekša, izvaditi ga, izgnječiti i vratiti u supu. Pred kraj kuvanja dodati 4 kašike sitno iseckanog lista komorača, kuvati još 5 min i posuti peršunom.
Vitaminska salata

Oljuštiti i izrendati 250 gr šargarepe, a koren komorača oko 250 g iseći na tračice. Beli deo praziluka oko 150 gr takođe iseckati na sitne trake. Napraviti preliv od 4 kašike maslinovog ulja, 2 kašike soka od limuna, iseckanog čena belog luka, malo soli, pola kašičice biljke čubar i kašike sitno iseckanog lista peršuna. Promešati salatu, ukrasiti je listovima cikorije i posuti sveže mlevenom slačicom.