Volite mekane hlebove? Onda je ovaj za vas

Kuva i piše:
Milena Milićević

 

 

 


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela

 

 

 

Koliko puta vam se desilo da od mame ili bake ili tetke kulinarke tražite recep i da dobijete sledeći odgovor – „Pa stavi to i to, onda pustis da baci ključ….pa ne znam koliko tačno pečem, vidim da je gotovo…..pa ja sam stavljala otprilike, da ti bude onako mekano testo….“ . Ccc, metoda – odokativno.

Kada sam počinjala svoje kulinarske avanture, upravo sam muku mučila sa tim merama, ali moram priznati da se moja majka svojski trudila da te svoje odokativne mere svede na nešto što može biti od pomoći kulinarskom početniku. Ja sam danas upravo takav kuvar, uvek je sve skoro odokativno, začini su proizvoljni, kuva se bez nekog posebnog recepta, peče se dok ne vidiš da je rumeno ili dovoljno poraslo….sem slatkiša, e tu vam zaista treba vaga.

Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse

 

Ovaj hleb bi se upravo mogao nazvati Odokativac, jer je jadničko nastao u mom večernjem ludilu – ne znam šta me snašlo, daj da nešto smuljam. I moram vam priznati, kada je recept odokativan, zahteva mnogo više objašnjavanja. Upravo se, kao moja mama, naprežem da vam približim te mere ( koje ne postoje)

  • Od tačnih mera znam da idu 2 belanceta
  • dve kašike psilijum ljuspica
  • dve kašike čia semenki
  • U ovom receptu dominira ječmeno brašno i manje speltino i raženo ( recimo šolja ječmenom, po pola šolje speltinog i pola šolje raženog)
  • lana – sipajte onako, ne baš punu posudicu u mlinu za kafu
  • kim ( možete da dodajete šta vi volite, susam, suncokret, golicu, ruzmarin, bosiljak…)
  • maslinovog ulja – ne štedite, ali ni ne preterujte – sipajte kao Džejmi iz flaše recimo tri-četiri kašike
  • kisela voda
  • so
  • Prašak za pecivo

Umutite dva belanca, dodajte kiselu vodu, recimo jednu šolju za početak. Onda u to dodajte so, psilijum, čia semenke, samleveno laneno seme, kim, maslinovo ulje i izmuljate. Onda dodate ječmeno brašno, kao što rekoh mislim jednu šolju. I još po malo raženog i speltinog. Smesa treba da bude žitka, nikako gusta, jer će psilijum i chia semenke upiti dosta vode, pa rizikujete da smesa bude pretvrda. Ostavite poklopljeno da prenoći ili predani ( kakva nova kovanica). Bitno je da fermentiše 10-12 sati ( može nekada da prođe i ako stoji oko 6-7 sati).

Ko kaze da hrono hleb ne moze da bude mekan? Hleb nase drage Mi Mi uskoro na blogu www.hronokuhinja.rs #food #foodlover #kitchen #homemade #baking #bread #wholegrain #noyeast

A post shared by Ana Cubela (@hronokuvarica) on Mar 29, 2018 at 12:47am PDT

Uključite rernu na 220 stepeni. Pre pečenja umešajte prašak za pecivo, dodajte ako procenite da je smesa previše žitka ili previše tvrda, kisele po potrebi ili brašna još malko….sve u svemu, masa treba da bude žitko-mekana, ali dovoljno gusta da kada je stavite na pleh ( sa papirom za pečenje) se ne razlije u palačinku, već ostane jedna gomilica, koju mokrim rukama zagladite da dobijete polu-loptu. Možete dodatno da možda namažete maslinovim uljem, ali i ne morate. Stavite (h)leb u rernu i posle 10 minuta smanjite temperaturu na oko 200 ( moja rerna je prilično jaka, nema ventilator, tako da ako je vaša slabija nemojte smanjivati temperaturu). Pecite ga dok ne vidite da je baš porumeneo ( šta ću ni to ne znam koliko tačno), ali recimo proverite ga posle 35 minuta. Proverite čačkalicom, bocnite hleb, ako na čačkalici ništa ne ostane, ZNAČI pečen je. Ako ostaje mokrasta, nazad u reGlu. Mislim da mogu ODOKATIVNO reći da se hleb peče od 35-45 minuta .


Kada ga izvadite pofajtajte ga hladnom vodom, onako pokvasite ruke pod mlazom vode i poprskate po hlebu, prštaće i pušiće se….Uvijte ga u platnenu krpu ili stoljnjak i stavite u uspravan položaj. Ja ga naslonim na pločice. neka tako ostane neko vreme. Ako hleb pečete uveče do jutra, ako ga pečete pre jela, neka se hladi bar sat vremena, ali ga onda lomite, nemojte ga seći. Moja baka je uvek govorila, vruć i topao hleb ili pogaču uvek lomiti.

Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?

 

Vekna nije ni velika, ni mala, znači osrednja. Opet odokativno. Ali tačno je da će hleb biti vazdušast, mekan i mirisan.

Uživate, lepo ručkajte i …vežbajte, kako moždane vijuge, tako i svoje mišiće! Telo će vam biti zahvalno.