Zeleni biber začin za zdravlje

Zeleni biber, kao i  crni i beli papar danas je gotovo sigurno najpopularniji začin u kuhinjama širom sveta. Sva tri se upotrebljavaju u kulinarstvu i imaju gotovo hiljadu godina dugu tradiciju.

Biber začin je bio toliko dragocen u prošlosti  da su ga jedno vreme drevni trgovci koristili kao platežno sredstvo umesto novca. Za njegovo dobijanje se koriste suvi plodovi crnog, zelenog ili belog bibera, a njihova boja zavisi od vremena berbe.

U narodnoj medicini biber kao lek se preporučuje zato što blagotvorno deluje kod sledećih stanja i tegoba. Povišena telesna temperatura, upala grla, mučnina, vrtoglavica, otežano mokrenje . Upotrebljava se kod reume i artritisa.

Koje su to sve lekovite prednosti bibera i na koje načine ga možete iskoristiti za dobro zdravlje, saznajte u nastavku…

ZRNO BIBERA JE VRLO AROMATIČNO

Različite vrste bibera zapravo su uslovljene vremenom berbe i prerade. Iako postoji oko 2.000 vrsta ovog začina, u radnjama su uglavnom zastupljene četiri: crni, beli, crveni i zeleni biber.

Beli i crni  biber potiču od iste biljke

  • Crni papar se uobičajeno bere još nezreo ili neposredno pred zrenje. Suši se na suncu dok ne postane crn i tvrd.
  • Za dobijanje belog bibera beru se zrele bobice. Nakon branja se kvase  kako bi se najpre mogla skinuti opna, pa se tek onda suše.
  • Zeleni se dobija branjem zrna pre zrenja. Potapa se u slanu vodu, pa se suši na visokim temperaturama ili zamrzne kako bi sačuvao boju.
  • Crveni biber potpuno je zreo, neoguljeni plod. Da bi očuvao boju, prerađuje se kao i zeleni .

Najbolje je kada se papar samelje sa malim ručnim mlinovima, jer mu oni u potpunosti čuvaju aromu. Najaromatičniji od njih je zeleni biber, dok je najljući crni, koji je ujedno najzastupljeniji u našoj kuhinji.zeleni biber za mršavljenje

KAKO SE KORISTI ZELENI BIBER KAO LEK

Najvažniji sastojci svakako su eterična ulja bibera: Phelandren, Sesquiterpen i Caryopylen.  Zastupljeni su od 1 do 2,5 procentata. Alkaloid piperin čak do 10 posto, zatim za njima slede skrob, lekovite smole i malo masnog ulja.

Crni i zeleni biber podstiču stvaranje probavnih enzima u gušteraci, što umnogome olakšava varenje hrane. Pritom poboljšavaju cirkulaciju, blagotovorno deluju na impotenciju i frigidnost. Efikasno ublažavaju reumatske i artritične bolove, kao i  neugodne grčeve u mišićima.

Biber začin uspešno smiruje nervozu, ublažava stres i nesanicu, poboljšava koncentraciju i pamćenje, jednom rečju jača nerve.

Ulje crnog bibera može se upotrebiti spolja kod  intenzivnih bolova u zglobovima, ono će podstaći bolju cirkulaciju. Podjednako je dobro za lečenje akni, zatezanje kože i  koristi se kod problema sa narandžinom korom – celulitom.

Veoma ga ceni ajurvedska medicina i u Indiji je višestruko prisutan sastojak u lekovitim ajurvedskim recepturama. Omiljen je začin pored lekovite kurkume.

Zeleni biber podstiče naš organizam da bolje apsorbuje Vitamin B –beta karoten i ostale hranljive materije.U svom sastavu ima fitohemikalije čije je dejstvo antiksidansno. Odličan je borac protiv slobodnih radikala, pa nas tako štiti od nastanka kancera i drugih teških oboljenja. Ne dozvoljava dugotrajno zadržavanje vode u organizmu. Naime, on postiče naš organizam na znojenje kao i na redovno pražnjenje bešike.

CRNI BIBER NIJE SAMO AROMATIČAN VEĆ I IZUZETNO LEKOVIT

Naučnici su otkrili kako piperin, sastojak crnog bibera sličan kapsaicinu iz ljute papričice, sprečava rast malignih ćelija. Ovo se naročito odnosi na karcinom debelog creva. To ovaj začin svrstava u grupu moćnih prirodnih boraca protiv raka. Poznato je da na toj listi prednajči kurkuma koju, po preporuci stručnjaka, treba mešati upravo s biberom. Tek tada će organizam još bolje iskoristiti sva njena blagotvorna svojstva.

Olakšava varenje

Kad god možete, jelu dodajte crni ili zeleni biber ako to već inače ne radite. Ovaj začin „šalje signal“ želucu za lučenje kiseline bez koje inače ne bi mogla da se vari hrana. Kada imamo dovoljno želudačne kiseline, manje su šanse za pojavu problema s gorušicom, otežanim varenjem i gasovima.

Pomoć dijabetičarima

Crni biber je izuzetno snažan antioksidans i, kako pokazuju istraživanja, može da doprinese stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Osim toga, ubrzava metabolizam i podstiče mršavljenje, a poznato je kako je gojaznost jedan od faktora koji uzrokuju dijabetes. U tu svrhu može se koristiti i ulje crnog bibera.

Snižava pritisak

Ako vam je lekar preporučio da zbog hipertenzije ograničite unos soli, jela začinite biberom. U tom slučaju taj začin, osim što poboljšava ukus hrane, zahvaljujući piperinu,takođe drži šećer pod kontrolom.

Umesto antibiotika

Još jedna od dobrih strana piperina jeste njegovo antibakterijsko dejstvo. Ako imate neku upalu, u šolju toplog čaja dodajte pola kašičice sveže samlevenog bibera i popijte ga.

Regeneriše kožu

Crni biber pomaže u lečenju vitiliga, oboljenja koje uzrokuje gubitak pigmentacije na nekim delovima kože. Prema istraživačima iz Londona, hemijski sastojak piperin iz crnog bibera može stimulisati proces pigmentacije.

Tretman piperinom, u kombinaciji s ultraljubičastim svetlom, pokazao se kao prilično uspešan u terapiji vitiliga. Osim toga, neka istraživanja sugerišu da taj začin smanjuje šanse za obolevanje od raka kože. Naročito je delotvoran u slučaju preteranog izlaganja ultraljubičastom zračenju.

ZELENI BIBER UKLANJA CELULIT I SKIDA KILE 

Najnovija istraživanja dokazala su da zeleni biber skida kilograme i pomaže na putu do vitkosti i tankog struka. Izlučivanje želudačnih sokova i enzima ubrzava varenje hrane, a sve to podstiče moćni piperin. Međutim, najvažije je lučenje hidrohlorilne kiseline u želucu, koja razgrađuje masti.

Zeleni papar deluje najjače od svih ostalih, jer u njemu se nalazi puno eteričnih ulja koja uspešno tope dubinske masnoće. Upravo zbog toga je sve češći sastojak preparata za uklanjanje celulita.

Pročitajte svakako i naš članak anticelulit dijeta, naročito ako ste nezadovoljni izgledom vaših butina .

Kada mu se uz sve navedeno pridodaju i snažna antioksidativna i protivupalna svojstva, kao i držanje holesterola pod kontrolom, nameće se zaključak da je biber začin prosto neizostavan na svakodnevnom  jelovniku.

Važne napomene:

Najvažnije je crni ili zeleni biber samleti ručno neposredno pre svake upotrebe, kako bi došlo do željenog efekta. Obratite pažnju šta i gde kupujete, jer zrno bibera može biti različitog kvaliteta. Vi uvek birajte ona teža,krupnija sa što pravilnijim oblikom.

BIBER I ZDRAVLJE – NAJBOLJI RECEPTI 

Ukoliko imate probleme sa otežanim varenjem isprobajte sledeći recept:

Preliti 3 grama plodova bibera sa 1,5 dl proključale vode, dodati malo mente radi ukusa. Poklopite i ostaviti neka odstoji 10 tak minuta. Procedite dobro i pijte napitak dva do tri puta dnevno.

Beli biber pomaže bolje iskašljavanje

U čajnu kašičicu prirodnog meda od bagrema dodati prstohvat belog bibera i jesti ga 2-3 puta dnevno u naredna četiri dana. Ova prirodna receptura razređuje i najgušči sekret i olakšava iskašljavanje.

Ulje crnog bibera protiv reumatskih tegoba

Eterično ulje crnog bibera naneseno spolja, ublažava neprijatne artritične bolove. Utrljajte blagotvorno ulje na bolna mesta dva do tri puta dnevno. Već nakon nekoliko dana osetićete značajno poboljšanje i bolovi će se primiriti.

Prva pomoć kod prestanka pušenja

Udisanje pare od crnog bibera može vam pomoći čak i za lakše ostavljanje cigareta.

Ovo blagotvorno dejstvo bibera potrvrdile su mnogobrojne naučne studije i to iz najrelevantnijih institucija u svetu…

Koliko se sme dozirati bibera dnevno?

Kada su u pitanju beli, crveni, crni i zeleni biber, koliko god da ih volite i cenite, povedite računa koliko ih konzumirate. Pravilno doziranje je naročito važno osobama sa probavnim smetnjama. Ovo se posebno odnosi na osobe koje boluju od gastritisačira na želucu ili imaju problema sa hemoroidima. Njima je svakako  najbollje da ga potpuno izbegavaju. Kod navedenih tegoba opšta preporuka je slabo začinjena, blaga i ph neutralna alkalna hrana.